31.08.2017 14:57

Dokument o słynnej scenie pod prysznicem z „Psychozy”

Scena pod prysznicem to najsłynniejszy fragment „Psychozy” Hitchcocka. Nic dziwnego, że powstał o niej film dokumentalny zatytułowany „78/52”. W sieci pojawił się zwiastun dokumentu. 

Pychoza, scena pod prysznicem
foto: kadr z filmu Psychoza

Ta scena zmieniła oblicze światowego kina. Niecałe 4 minuty sprawiły, że zupełnie inaczej zaczęto myśleć o budowaniu napięcia, ukazywaniu brutalnych scen i montażu, słynna muzyka została synonimem dźwiękowego przedstawiania strachu, no i przy okazji  zrodził się nowy rodzaj filmu grozy - slasher. Twórca filmu „Skandalista George Lucas Alexandre O. Philippe, tym razem wziął na warsztat fragment dzieła Alfreda Hitchcocka i kawałek po kawałku zanalizował go w swojej najnowszej produkcji. Oczywiście dokument „78/52 nie polega jedynie na rozkładaniu sceny pod prysznicem na czynniki pierwsze. W najnowszym filmie Philippe'a występuje również masa specjalnych gości z branży filmowej, takich jak Guillermo del Toro, Bret Easton Ellis, Jamie Lee Curtis, Eli Roth, czy Peter Bogdanovich. „78/52” ukazuje kulisy powstawania 3 minut, które zmieniły oblicze kina.

Trzeba pamiętać, że scena pod prysznicem balansowała na granicy ustanowionej przez obowiązujący do lat 60. XX wieku Kodeks Haysa, czy zbiór zasad, które określają co może, a co nie znaleźć się w filmach. Poza tym Hitchcock poświecił na ten fragment tydzień pracy, a wokół samej sceny narosło wiele anegdot. Zresztą tytuł dokumentu Philippe'a odnosi się do technicznych aspektów jej powstawania. Tak czy inaczej piszczące skrzypce, zerwana zasłonka i nóż zadający cios za ciosem, na stałe weszły do słownika popkultury, czego odzwierciedleniem jest niejedno odniesienie, czy parodia. Scena została również odtworzona w serialu „Bates Motel”.

W sieci pojawił się zwiastun i plakat „78/52”.

78/52

Film miał swoją premierę na festiwalu Sundance 2017, gdzie zdobył pozytywny odbiór. Do tej pory można było go zobaczyć jedynie na innych festiwalach filmowych, między innymi na polskim T-Mobile Nowe Horyzonty. W amerykańskich kinach pojawi się już w październiku. Na pewno będzie można go również zobaczyć na niektórych platformach VOD. Czy w polskich kinach obejrzymy kiedykolwiek „78/52”? Na razie nic na ten temat nie wiadomo, ale mamy nadzieję, że tak. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Zwiastuny Alfred Hitchcock Psychoza