Dokument o słynnej scenie pod prysznicem z „Psychozy”

Sergiusz Kurczuk
31.08.2017 14:57
Pychoza, scena pod prysznicem|undefined Fot. kadr z filmu Psychoza

Scena pod prysznicem to najsłynniejszy fragment „Psychozy” Hitchcocka. Nic dziwnego, że powstał o niej film dokumentalny zatytułowany „78/52”. W sieci pojawił się zwiastun dokumentu. 

Ta scena zmieniła oblicze światowego kina. Niecałe 4 minuty sprawiły, że zupełnie inaczej zaczęto myśleć o budowaniu napięcia, ukazywaniu brutalnych scen i montażu, słynna muzyka została synonimem dźwiękowego przedstawiania strachu, no i przy okazji  zrodził się nowy rodzaj filmu grozy - slasher. Twórca filmu „Skandalista George Lucas Alexandre O. Philippe, tym razem wziął na warsztat fragment dzieła Alfreda Hitchcocka i kawałek po kawałku zanalizował go w swojej najnowszej produkcji. Oczywiście dokument „78/52 nie polega jedynie na rozkładaniu sceny pod prysznicem na czynniki pierwsze. W najnowszym filmie Philippe'a występuje również masa specjalnych gości z branży filmowej, takich jak Guillermo del Toro, Bret Easton Ellis, Jamie Lee Curtis, Eli Roth, czy Peter Bogdanovich. „78/52” ukazuje kulisy powstawania 3 minut, które zmieniły oblicze kina.

Trzeba pamiętać, że scena pod prysznicem balansowała na granicy ustanowionej przez obowiązujący do lat 60. XX wieku Kodeks Haysa, czy zbiór zasad, które określają co może, a co nie znaleźć się w filmach. Poza tym Hitchcock poświecił na ten fragment tydzień pracy, a wokół samej sceny narosło wiele anegdot. Zresztą tytuł dokumentu Philippe'a odnosi się do technicznych aspektów jej powstawania. Tak czy inaczej piszczące skrzypce, zerwana zasłonka i nóż zadający cios za ciosem, na stałe weszły do słownika popkultury, czego odzwierciedleniem jest niejedno odniesienie, czy parodia. Scena została również odtworzona w serialu „Bates Motel”.

W sieci pojawił się zwiastun i plakat „78/52”.

78/52 Fot. foto: materiały prasowe

Film miał swoją premierę na festiwalu Sundance 2017, gdzie zdobył pozytywny odbiór. Do tej pory można było go zobaczyć jedynie na innych festiwalach filmowych, między innymi na polskim T-Mobile Nowe Horyzonty. W amerykańskich kinach pojawi się już w październiku. Na pewno będzie można go również zobaczyć na niektórych platformach VOD. Czy w polskich kinach obejrzymy kiedykolwiek „78/52”? Na razie nic na ten temat nie wiadomo, ale mamy nadzieję, że tak. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.