11.07.2017 12:00

„Dunkierka” Christophera Nolana z pierwszymi reakcjami krytyków

Już jakiś czas nie mieliśmy dobrego filmu wojennego z Hollywood. Czy najnowsza produkcja wysoko cenionego Brytyjczyka stanie się nową „Cienką czerwoną linią” lub „Szeregowcem Ryanem”? 

„Dunkierka” Christophera Nolana z pierwszymi reakcjami krytyków
foto: kadr z filmu

Wygląda na to, że Christopher Nolan podtrzyma swoją pozycję jednego z nielicznych dobrych reżyserów pracujących obecnie w Hollywood. Od czasu swojego udanego debiutu pełnometrażowego „Śledząc” z 1998 roku, reżyser właściwie nigdy nie zawiódł, czy będzie to niezwykły thriller „Memento”, epicka trylogia o Batmanie, czy pomysłowe science fiction w ”Incepcji” i „Interstellar”. W swoim najnowszym filmie spróbował się zmierzyć z jednym z najbardziej klasycznych gatunków filmowych – dramatem wojennym. „Dunkierka” opowiada o 10-dniowej Operacji Dynamo z 1940 roku, gdzie tysiące alianckich żołnierzy zostało otoczonych przez wroga. W sieci pojawiły się już pierwsze reakcje krytyków, którzy mieli możliwość obejrzenia filmu na pokazie przedpremierowym. Jaki jest werdykt? Na to wychodzi, że nie będziemy rozczarowani.

Eric Eisenberg z CinemaBlend pisze tak:

"

„Dunkierka” jest ekscytująca i piękna. Koniecznie trzeba ją zobaczyć w IMAXie. Nie da się jednak ukryć, że pozbawiona jest wyróżniających się postaci. "

Erik Davis z Fandango nie mógł za to wyjść z podziwu:

"

„Dunkierka” jest chaotyczna, nieugięta i emocjonująca. To jeden z najbardziej urzekających filmów, jakie zobaczycie w tym roku. Mistrzowskie rzemiosło reżysera. Co za przejażdżka. "

Alicia Malone z Film Struck pisze podobnie:

"

„Dunkierka”: intensywna! Trzy przeplatające się historie na trzech ramach czasowych. To niemal kino nieme. Niesamowita ścieżka dźwiękowa. Może podzielić widzów, ale ja się zakochałam. Zobaczcie w IMAXie! "

Steve Weintraub z Collidera wypowiedział się z kolei na temat kontrowersyjnego udziału Harry’ego Stylesa:

"

Wielu ludzi miało obawy odnośnie nieznanej obsady i zaangażowania Harry’ego Stylesa. Wszyscy są świetni, ale „Dunkierka” nie jest opowieścią o jednym żołnierzu. "

To samo mówi Jason Guerrasio z Business Insider:

"

„Dunkierka” daje kopa, ale jest to zupełnie inny film Nolana. Zdecydowanie zobaczcie go w IMAXie. Tom Hardy wypowiada 10 kwestii i jest niesamowity. Harry Styles potrafi grać! "

Wielu spodziewało się takich reakcji. Nolan od zawsze imponował stroną wizualną swoich filmów, ale jego scenariusze nie były pozbawione pewnych wad. Jednak przeważnie nie wpływały na sam odbiór widowiska – nawet pełne nielogiczności filmy z Mrocznym Rycerzem ostatecznie broniły się swoją monumentalną wizją i kunsztem, który przerasta wszystkie filmy Marvela z XXI wieku. „Dunkierka” została nakręcona na 65mm taśmie i pojawi się w kinach 21 lipca 2017 roku. W filmie zobaczymy Kennetha Branagha, Toma Hardy’ego, Jamesa D’Arcy’ego oraz kilku świeżaków – Fionna Whiteheada, Aneurina Barnarda i Harry’ego Stylesa z One Direction. Scenarzystą obraz jest Christopher Nolan, a producentką jego żona, Emma Thomas. 

Kamil Dachnij
Tagi: Dunkirk News