„Dunkierka” Christophera Nolana z pierwszymi reakcjami krytyków

Kamil Dachnij
11.07.2017 12:00
„Dunkierka” Christophera Nolana z pierwszymi reakcjami krytyków  Fot. kadr z filmu

Już jakiś czas nie mieliśmy dobrego filmu wojennego z Hollywood. Czy najnowsza produkcja wysoko cenionego Brytyjczyka stanie się nową „Cienką czerwoną linią” lub „Szeregowcem Ryanem”? 

Wygląda na to, że Christopher Nolan podtrzyma swoją pozycję jednego z nielicznych dobrych reżyserów pracujących obecnie w Hollywood. Od czasu swojego udanego debiutu pełnometrażowego „Śledząc” z 1998 roku, reżyser właściwie nigdy nie zawiódł, czy będzie to niezwykły thriller „Memento”, epicka trylogia o Batmanie, czy pomysłowe science fiction w ”Incepcji” i „Interstellar”. W swoim najnowszym filmie spróbował się zmierzyć z jednym z najbardziej klasycznych gatunków filmowych – dramatem wojennym. „Dunkierka” opowiada o 10-dniowej Operacji Dynamo z 1940 roku, gdzie tysiące alianckich żołnierzy zostało otoczonych przez wroga. W sieci pojawiły się już pierwsze reakcje krytyków, którzy mieli możliwość obejrzenia filmu na pokazie przedpremierowym. Jaki jest werdykt? Na to wychodzi, że nie będziemy rozczarowani.

Eric Eisenberg z CinemaBlend pisze tak:

„Dunkierka” jest ekscytująca i piękna. Koniecznie trzeba ją zobaczyć w IMAXie. Nie da się jednak ukryć, że pozbawiona jest wyróżniających się postaci.

Erik Davis z Fandango nie mógł za to wyjść z podziwu:

„Dunkierka” jest chaotyczna, nieugięta i emocjonująca. To jeden z najbardziej urzekających filmów, jakie zobaczycie w tym roku. Mistrzowskie rzemiosło reżysera. Co za przejażdżka.

Alicia Malone z Film Struck pisze podobnie:

„Dunkierka”: intensywna! Trzy przeplatające się historie na trzech ramach czasowych. To niemal kino nieme. Niesamowita ścieżka dźwiękowa. Może podzielić widzów, ale ja się zakochałam. Zobaczcie w IMAXie!

Steve Weintraub z Collidera wypowiedział się z kolei na temat kontrowersyjnego udziału Harry’ego Stylesa:

Wielu ludzi miało obawy odnośnie nieznanej obsady i zaangażowania Harry’ego Stylesa. Wszyscy są świetni, ale „Dunkierka” nie jest opowieścią o jednym żołnierzu.

To samo mówi Jason Guerrasio z Business Insider:

„Dunkierka” daje kopa, ale jest to zupełnie inny film Nolana. Zdecydowanie zobaczcie go w IMAXie. Tom Hardy wypowiada 10 kwestii i jest niesamowity. Harry Styles potrafi grać!

Wielu spodziewało się takich reakcji. Nolan od zawsze imponował stroną wizualną swoich filmów, ale jego scenariusze nie były pozbawione pewnych wad. Jednak przeważnie nie wpływały na sam odbiór widowiska – nawet pełne nielogiczności filmy z Mrocznym Rycerzem ostatecznie broniły się swoją monumentalną wizją i kunsztem, który przerasta wszystkie filmy Marvela z XXI wieku. „Dunkierka” została nakręcona na 65mm taśmie i pojawi się w kinach 21 lipca 2017 roku. W filmie zobaczymy Kennetha Branagha, Toma Hardy’ego, Jamesa D’Arcy’ego oraz kilku świeżaków – Fionna Whiteheada, Aneurina Barnarda i Harry’ego Stylesa z One Direction. Scenarzystą obraz jest Christopher Nolan, a producentką jego żona, Emma Thomas. 

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.