28.06.2018 14:10

Jest pierwszy zwiastun „Dywizjonu 303”! I nie, nie jest to zwiastun filmu „303. Bitwa o Anglię”

Już niebawem na ekrany polskich kin trafią dwa różne filmy o Dywizjonie 303. Co je łączy, a co dzieli i który z nich ma większą szansę na powodzenie w kinach?

Dywizjon 303 i 303 Bitwa o Anglię
foto: materiały prasowe

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu „Dywizjon 303” opowiadającego o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Anglię. Nie jest to jednak produkcja, o której myślicie. W rolę Witolda Urbanowicza nie wciela się bowiem Marcin Dorociński, lecz Piotr Adamczyk, zaś Jana „Donalda” Zumbacha gra Maciej Zakościelny, a nie znany z „Gry o tron” Iwan Rheon. Skąd to zamieszanie? Wynika ono z prostego faktu, że dokładnie w tym samym czasie zrealizowano dwie polsko-brytyjskie produkcje o słynnym Dywizjonie 303, które będą miały premiery niemal w tym samym czasie – w sierpniu 2018 roku. Która z nich wypadnie lepiej? Oceńcie sami.

„Dywizjon 303” z Piotrem Adamczykiem i Maciejem Zakościelnym w rolach głównych

Jak czytamy w opisie dystrybutora, „Dywizjon 303” opowiada prawdziwą historię polskich asów przestworzy, którzy – początkowo niedoceniani i wyśmiewani – ostatecznie stali się legendą. Twórcami filmu są Wiesław Saniewski i Denis Delić. Do zrealizowania go zainspirowała ich książka Arkadego Fiedlera o Dywizjonie 303. W obsadzie znaleźli się m.in. Piotr Adamczyk (Witold Urbanowicz) i Maciej Zakościelny (Jan Zumbach), a także Antoni Królikowski (Witold "Tolo" Łokuciewski), Krzysztof Kwiatkowski (Mirosław "Ox" Ferić) i Jan Wieczorkowski (Ludwik Witold Paszkiewicz). Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun produkcji. 

„303. Bitwa o Anglię” z Marcinem Dorocińskim, Iwanem Rheonem i Milo Gibsonem

O filmie „303. Bitwa o Anglię” pisaliśmy już nieraz. Jak łatwo się domyślić, jest to opowieść o... polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię. Akcja filmu toczy się w 1940 roku. Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Mirosław Ferić, Witold „Tolo” Łokuciewski oraz inni weterani, którzy pragnęli walczyć w obronie Polski nawet poza jej granicami, przychodzą z pomocą Brytyjczykom atakowanym przez Luftwaffe. Początkowa nieufność Anglików szybko ustąpiła pola wielkiemu szacunkowi, jakim zaczęli darzyć Polaków, widząc ich niezwykłe umiejętności i precyzję w walce. 

David Blair, reżyser filmu „303. Bitwa o Anglię”, w swojej produkcji zgromadził międzynarodową obsadę. Prócz Marcina Dorocińskiego w roli Witolda Urbanowicza znaleźli się w niej Iwan Rheon (Jan Zumbach), Filip Pławiak (Mirosław "Ox" Ferić), Sławomir Doliniec (Witold „Tolo” Łokuciewski) i Milo Gibson, syn Mela Gibsona. Dotychczas udostępniono tylko anglojęzyczne trailery produkcji. Jeden z nich możecie zobaczyć poniżej:

Polska premiera „303. Bitwa o Anglię” została zapowiedziana na 17 sierpnia 2018 roku, natomiast „Dywizjon 303” zadebiutuje w polskich kinach 2 tygodnie później - 31 sierpnia 2018 roku. Jak myślicie, który z filmów ma większą szansę na osiągnięcie sukcesu? 

Który z tych filmów ma szansę na sukces?

Natalia Hluzow
Tagi: Zwiastuny Dywizjon 303 303. Bitwa o Anglię