01.10.2018 13:04

Dziennikarz odszedł z TVP po ocenzurowaniu słów Wojciecha Smarzowskiego

Michał Oleszczyk postanowił dać wyraz swojemu niezadowoleniu z decyzji TVP i zrezygnował ze swojej dotychczasowej pracy. Przyczyna było ocenzurowanie wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego podczas relacji z gali festiwalu filmowego w Gdyni.

Dziennikarz odszedł z TVP po ocenzurowaniu słów Wojciecha Smarzowskiego
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego spowodował nie tylko ożywioną dyskusję wokół polskiego duchowieństwa, ukazał prawdziwe oblicze niektórych polityków i księży, ale również pokazał, jak prawicowe media manipulują informacją. Najbardziej jaskrawy przykład to relacja z gali festiwalu filmowego w Gdyni 2018, którą na antenie TVP Kultura pokazano w okrojonej wersji, a w „Wiadomościach” przekłamano fakty. Krytyk filmowy i dziennikarz Michał Oleszczyk był związany z programem „Wieczór kinomana”. Po emisji ocenzurowanego materiału postanowił zrezygnować z pracy w TVP Kultura.

„Kler” - ocenzurowane słowa Smarzowskiego powodem rezygnacji Oleszczyka

Informacja na temat odejścia Oleszczyka z TVP jako pierwszy podał Piotr Zaremba w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Oprócz Oleszczyka ze swoich posad zrezygnowało także kilku innych dziennikarzy TVP Kultura. 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywał się w dniach 17-22 września 2018 roku. Ostatniego dnia imprezy miała miejsce gala wręczenia Złotych Lwów. Tego samego dnia TVP Kultur transmitowała relację z wydarzenia. Nie była to jednak relacja na żywo, gdyż na antenę jednej ze stacji Telewizji Polskiej trafiła z półgodzinnym poślizgiem. Dzięki temu wycięto z niej niektóre fragmenty wypowiedzi. Między innymi słowa Smarzowskiego, które najwidoczniej były niewygodne dla prezesa TVP Jacka Kurskiego

"

Ja tak w tej swojej pysze myślałem, że może tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP. "

To zdanie, a raczej jego brak w relacji, stało się powodem odejścia z pracy Oleszczyka oraz innych dziennikarzy, a wśród wielu przedstawicieli opinii publicznej, zostało uznane za przejaw cenzury. Prezes Kurski skomentował całą sprawę w wydaniu „Wiadomości” z dnia 23 września. 

"

Przykro mi, że Panią rozczaruję: nie cenzura a nadgorliwość i głupota. Osoba odpowiadająca za samowolne wycięcie zdania W. Smarzowskiego na mój temat poniesie surowe konsekwencje. Ma pani też dość mgliste pojęcie o tym, co mogłoby mnie przestraszyć.  "

Kurski zapowiedział, że wycięte zdanie trafi do „Wiadomości”, co też się wydarzyło. Materiał poświęcony „Klerowi” był jednak bardzo krytyczny, a sam prezes wypowiadał się w nim na temat nowego filmu Smarzowskiego, używając takich słów jak „szmira” czy „tandetna prowokacja”.

Michał Oleszczyk - kim jest dziennikarz?

Oleszczyk pisał o kinie dla wielu gazet i miesięczników, między innymi był związany z „Kinem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, czy „Przekrojem” oraz portalem Filmweb. W latach 2014-16 był dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni, a od 2011 współpracował przy Off Plus Camera w Krakowie.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Wojciech Smarzowski Kler