Ekipa „House of Cards” kieruje kolejne oskarżenia w stronę Kevina Spacey’a

Natalia Hluzow
03.11.2017 11:00
Ekipa „House of Cards” kieruje kolejne oskarżenia w stronę Kevina Spacey’a Fot. kadr z wideo

Wszystko, co budował przez niemal 30 lat kariery, runęło za sprawą jednego wywiadu. Kevin Spacey usłyszał kolejne zarzuty o molestowanie. Tym razem od ekipy „House of Cards”.

Kevin Spacey był dotychczas jednym z najbardziej cenionych aktorów Hollywood. Poważny, dostojny, zdystansowany i tajemniczy – idealnie nadawał się do roli samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przez niemal 30 lat zagrał wiele wspaniałych ról, między innymi w „American Beauty”, „K-Pax”, „Podaj dalej”, „Podejrzani” czy „Siedem” (za dwie z nich otrzymał zasłużone Oscary), zaś przez ostatnie 4 lata gigantyczną popularność przynosił mu serial „House of Cards”. I właśnie ten serial stał się też jego ostatnim gwoździem do trumny.

W niedzielę, 29 października 2017 roku Anthony Rapp w wywiadzie dla Buzzfeed zwierzył się, że w 1986 roku stał się ofiarą niestosownego zachowania Spacey’a podczas imprezy w jego domu. Spacey przeprosił aktora na Twitterze w dość niefortunny sposób, ujawniając przy okazji, że jest homoseksualistą. Reakcja Netflixa, który odpowiada za serial „House of Cards”, była natychmiastowa. Włodarze platformy odcięli się od Spacey’a – najpierw ogłoszono, że 6. sezon „House of Cards” będzie ostatnim (tłumaczono jednak, że była to decyzja podjęta już wcześniej), później, że pojawią się spin-offy bez udziału Franka Underwooda, w którego wciela się Spacey. Następnie wstrzymano produkcję serialu do czasu wyjaśnienia sprawy.

house of cards 1 Fot. foto: kadr z wideo

Tymczasem pod adresem dwukrotnego laureata Oscara zaczęły padać kolejne oskarżenia. Swoje „historie z Kevinem Spacey'em” zaczęli opowiadać kolejni młodsi od niego aktorzy, a nawet pracownik hotelu, w którym nocował Spacey. Teraz do grona oskarżających Spacey’a o molestowanie seksualne dołączyli członkowie ekipy „House of Cards”. Były asystent produkcji w rozmowie z CNN opowiedział o tym, jak Spacey łapał go za krocze, gdy podwoził go na plan. Dodał, że był zszokowany i nie wiedział, co zrobić:

[Spacey] był na bardzo wysokiej pozycji w serialu, a jak byłem bardzo nisko, na samym końcu łańcucha pokarmowego.

Dał też do zrozumienia, że w samochodzie wydarzyło się więcej, nie chciał jednak o tym opowiadać, by nie zostać zidentyfikowanym. Nie była to jedyna taka sytuacja, która spotkała młodego asystenta ze strony słynnego aktora. Twierdzi, że kiedy powiedział, że mu to nie odpowiada, Spacey obraził się. Ostatecznie powiedział o tym przełożonym z produkcji „House of Cards”, szefowie zdecydowali, by asystent nigdy nie przebywał sam na sam z aktorem. Zakończyło to serię niestosownych zachowań Spacey’a względem asystenta, jednak jak dodał w wywiadzie:

[Plan „House of Cards”] to było toksyczne środowisko dla młodych mężczyzn, którzy musieli z nim wchodzić w jakiekolwiek interakcje – dla ekipy, obsady i epizodycznych aktorów.

CNN rozmawiał także z innymi osobami zaangażowanymi w produkcję „House of Cards”. Kolejny z członków ekipy, który nie chciał ujawnić swojej tożsamości, wyznał, że Spacey dotykał go w „dziwny sposób”:

Podchodził i masował moje ramiona, czasem obejmował mnie lub dotykał mojego brzucha w sposób, w jaki w każdej normalnej, codziennej sytuacji jest to niestosowne.

On także powiedział aktorowi, że nie czuje się z tym komfortowo i chce, by przestał. Udało mu się pozostać w ekipie „House of Cards” aż do 6. sezonu. Kolejnym oskarżającym Spacey’a jest asystent kamery, który również twierdzi, że aktor dotykał go niestosownie nawet w miejscach publicznych, kiedy wszyscy widzieli. Ci, którzy nie byli molestowani, opowiadali CNN o tym, że wielokrotnie byli świadkami takich sytuacji.

Informacje pozyskane przez CNN, Netflix skomentował następująco:

Netflix wiedział o jednym incydencie na planie. 5 lat temu zostaliśmy o nim poinformowani i szybko rozwiązaliśmy sprawę. We wtorek, we współpracy z MRC [firma odpowiadająca za produkcję „House of Cards”] wstrzymaliśmy zdjęcia (...). Netflix nie ma wiedzy na temat żadnych innych incydentów z udziałem Kevina Spacey’a na planie. Będziemy kontynuować naszą współpracę z MRC i innymi partnerskimi producentami, by zachować bezpieczne i pełne szacunku środowisko pracy.

Firma MRC, która również wyraziła swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją, szczególnie informacjami, na temat członków ekipy „House of Cards”. Władze MRC w oświadczeniu, które wydano w czwartek 2 listopada 2017, ogłosiły, że uruchomią anonimową linię, gdzie członkowie ekipy będą mogli zgłaszać ewentualne skargi doradcom kryzysowym i uzyskać pomoc doradców prawnych.

Kevin Spacey nie odniósł się bezpośrednio do doniesień CNN. Rzeczniczka prasowa aktora wydała natomiast oświadczenie, że Spacey zamierza poddać się terapii.

Skandal wokół Spacey’a to tylko jedna z wielu podobnych sytuacji ujawnionych w ostatnim czasie w Hollywood. Po tym, jak na jaw wyszła sprawa Harvey’a Weinsteina, zarzuty o molestowanie seksualne usłyszeli między innymi Dustin Hoffman oraz Brett Ratner, który miał reżyserować film biograficzny Hugh Hefnera.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.