26.09.2018 11:54

Kolejne miasto chce zablokować „Kler”. Powodem słowa Jana Pawła II

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego prawdopodobnie nie zostanie pokazany w kolejnym polskim mieście. Radny Ełku złożył wniosek, by nie wyświetlano „Kleru” w samorządowym kinie, powołując się na słowa Jana Pawła II.

Kler Wojciecha Smarzowskiego
foto: Bartosz Mrozowski/KLER

Po Ostrołęce i Grodzisku Mazowieckim kolejne polskie miasto może wprowadzić zakaz wyświetlania „Kleru” w lokalnym kinie. Wniosek o zablokowanie filmu złożył jeden z radnych, twierdząc, że w mieście, którego honorowym obywatelem jest Jan Paweł II, nie można pozwolić na wyświetlanie obrazu, będącego krytyką duchowieństwa.

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<<

Mieszkańcy Ełku nie zobaczą „Kleru”?

Radny z Klubu Radnych Dobro Wspólne swój sprzeciw wobec „Kleru” postanowił wyrazić podczas Sesji Rady Miasta Ełku 25 września 2018 roku. Wojciech Kwiatkowski powiedział wprost, że nie życzy sobie wyświetlania takiego filmu w miejscowym, samorządowym kinie. Dlaczego? Jak wytłumaczył:

"

Jest to krytyka duchowieństwa, a ja jestem członkiem Kościoła katolickiego i nie życzę sobie, żeby takie filmy pokazywano w samorządowym kinie. Tym bardziej, że jesteśmy miastem, które ma obywatela honorowego papieża Jana Pawła II, który nazywał Kościół katolicki swoją matką. A więc jeśli jesteśmy tutaj katolikami i czujemy się do tego, że Kościół katolicki jest naszą matką, to nie opluwa się własnej matki. "

Fragment zawierający wypowiedź radnego Kwiatkowskiego zaprezentował portal Miasto-gazeta.pl. Możecie zobaczyć go poniżej:

>>> ZOBACZ TAKŻE: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w Ostrołęce? Mieszkańcy są oburzeni <<<

Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony przez władze miasta. Na szczęście, kino, o którym wspomina radny to nie jedyne miejsce, które wyświetla filmy w Ełku. Mieszkańcy miasta będą mieli więc wolność wyboru i sami zdecydują, czy chcą pójść na nowy film Smarzowskiego czy nie.

Premiera „Kleru”, także w Ełku, odbędzie się 28 września 2018.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler