03.06.2019 11:30

Elton John i twórcy "Rocketmana" skrytykowali Rosję za cenzurę gejowskich scen

Film "Rocketman" w Rosji znacznie różni się do tego, jak wygląda w innych krajach świata. Rosyjscy cenzorzy postanowili wyciąć sceny z elementami LGBT. Jak zareagowali na to twórcy biografii?

Rocketman (Taron Egerton)
foto: kadr z filmu Rocketman

Fani Eltona Johna mieszkający w Rosji srogo się rozczarują, oglądając "Rocketmana". Do rosyjskich kin trafi zupełnie inna wersja musicalowej biografii brytyjskiego muzyka niż w innych państwach świata. Cenzorzy postanowili wyciąć sceny zawierające stosunki homoseksualne oraz fragmenty, w których bohaterowie zażywają narkotyki. Wynika to prawdopodobnie ze skrajnie konserwatywnej polityki rządu. Elton John i twórcy "Rocketmana" początkowo nie zdawali sobie sprawy z ingerencji w strukturę filmu. Jak zareagowali na cenzurę?

"Rocketman" - ocenzurowana wersja filmu w Rosji

Jak podaje Los Angeles Times, Elton John i twórcy "Rocketmana" wydali oficjalne oświadczenie, w którym potępiają podejście rosyjskiego dystrybutora ich filmu.

"

Z całą mocą odrzucamy decyzję naginania lokalnego prawa i cenzurowania "Rocketmana" na rynku rosyjskim - działania, którego nie byliśmy świadomi do dziś. Przedstawiciele Paramount Pictures byli odważnymi partnerami, pozwalając nam stworzyć film, który jest prawdziwym odzwierciedleniem niesamowitego życia Eltona. To, że lokalny dystrybutor przemontował pewne sceny, odmawiając publiczności możliwości zobaczenia filmu takiego, jakim powinien być, to smutna refleksja na temat podzielonego świata, w którym wciąż żyjemy i tego, w jaki sposób można nadal okrutnie nie akceptować miłości pomiędzy dwoma ludźmi. Wierzymy w budowanie mostów i otwarty dialog i będziemy kontynuować presję na te bariery, dopóki ludzie na całym świecie nie będą traktowani na równi. "

Co ciekawe, tym razem rosyjskie ministerstwo kultury, nie miało z cenzurą nic wspólnego. W krótkim komentarzu przedstawiciel urzędu potwierdził, że decyzja w pełni należała do firmy dystrybuującej "Rocketmana" w Rosji. Według najnowszych informacji w jednym z moskiewskich kin będzie można zobaczyć oryginalną wersję filmu. Na razie nie wiadomo, czy inne kina podążą tą samą drogą i zdecydują się zignorować ocenzurowanego "Rocketmana".

Elton John
Elton John
Przeczytaj także "Rocketman" jest pierwszym blockbusterem, w którym pojawiają się sceny męskiego homoseksualnego seksu

"Rocketman" - kiedy premiera?

W Rosji "Rocketman" trafi do kin już 6 czerwca 2019 roku. W polskich kinach na szczęście zobaczymy film takim, jakim życzyli sobie tego twórcy. Biografia Eltona Johna zadebiutuje 7 czerwca 2019 roku. W produkcji reżyserowanej przez Dextera Fletchera wystąpili Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden, Bryce Dallas Howard, Gemma Jones, Steven Mackintosh, Tom Bennett oraz Matthew Illesley.

Zobacz też: Czy Taron Egerton powinien grać Eltona Johna, jeśli jest heteroseksualistą? Aktor odpowiedział na krytykę

Co sądzisz o cenzurze filmów?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Elton John LGBT Rocketman