22.03.2019 10:19

Emila Clarke otarła się o śmierć podczas kręcenia "Gry o tron". Aktorka przeszła operacje usunięcia tętniaków mózgu

Emilia Clarke od prawie 10 lat wcielała się w postać Daenerys z serialu "Gra o tron". Aktorka wyznała, że kilka lat temu przeszła operacje usunięcia tętniaków mózgu.

Emilia Clarke (Gra o tron)
foto: kadr z serialu Gra o tron

Już niedługo fani "Gry o tron" zobaczą zakończenie słynnego serialu HBO. Widzowie będą musieli się pożegnać z ulubionymi bohaterami oraz krainą Westeros. Przerwa potrwa kilka lat, bo twórcy zaczęli już pracę nad pierwszym spin-offem produkcji opartej na prozie George'a R.R. Martina. Emilia Clarke, która od lat gra Daenerys Targaryen, wyznała na łamach The New Yorker, że tuż po zakończeniu 1. sezonu "Gry o tron", przeszła poważną operację. 

Emilia Clarke (Gra o tron)
Emilia Clarke (Gra o tron)
Przeczytaj także Twórcy "Gry o tron" zaprezentowali nowe zdjęcia z finałowego sezonu serialu

"Gra o tron" - Emilia Clarke przeszła operacje usunięcia tętniaków mózgu

Aktorka napisała esej, w którym opisała swoje doświadczenia dotyczące walkę z chorobą. Kiedy David Benioff i D. B. Weiss zaproponowali jej rolę, uważała to za spełnienie marzeń. Radosne chwile szybko jednak przeistoczyły się w okres lęku o własne życie. Po zakończeniu zdjęć do 1. sezonu "Gry o tron" przeszła udar mózgu.

"

W momencie, kiedy zaczęły się spełniać moje marzenia z dzieciństwa, prawie straciłam rozum oraz życie. Nigdy nie opowiadałam publicznie tej historii, aż do teraz. "

Podczas treningu poczuła zmęczenie i ostry ból głowy, który początkowo wzięła za objawy stresu związanego z nagłą sławą. Trafiła do szpitala, gdzie wykryto u niej krwotok podpajęczynówkowy spowodowany pęknięciem tętniaka. Ta groźna dla życia dolegliwość wymagała natychmiastowej operacji mózgu aktorki. Kiedy obudziła się w szpitalnym łóżku, doświadczyła afazji - chwilowego zaniku mowy. Wyszła ze szpitala ze świadomością, że pod czaszką znajduje się jeszcze jeden tętniak. Przez to aktorka nie umiała dojść do siebie na planie 2. sezonu serialu.

"

Nawet przed rozpoczęciem zdjęć do 2. sezonu, wciąż nie byłam pewna samej siebie. Często czułam się słabo i myślałam, że umrę. Podczas pobytu w hotelu w Londynie w czasie promocji serialu, ledwo myślałam, nie mogłam pozbierać myśli i złapać oddechu, tym bardziej zachwycać dziennikarzy. Pomiędzy wywiadami zażywałam morfinę. Czułam ból, a zmęczenie było najbardziej wyczerpującą rzeczą, jaką doświadczyłam w swoim życiu razy milion. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - jestem aktorką. Wraz z tą pracą, pojawia się próżność. Spędziłam za dużo czasu, zastanawiając się nad tym, jak wyglądam. "

Kilka miesięcy później lekarze zauważyli, że drugi tętniak powiększył się dwukrotnie. Specjaliści twierdzili, że operacja będzie łatwiejsza niż poprzednia. Niestety okazało się inaczej...

"

Nie ma problemu. Tylko że był problem. Kiedy mnie wybudzili, krzyczałam z bólu. Operacja zawiodła. Miałam rozległy krwotok i lekarze dali mi do zrozumienia, że moje szanse na przeżycie są niepewne. Musieli ponownie operować. Tym razem potrzebny był staromodny sposób - rozkrojenie mojej czaszki. "

Trzecia operacja przebiegła pomyślnie, ale konieczne było umieszczenie w głowie tytanowych płytek. Usunięcie tętniaków nie było jednak końcem zdrowotnych problemów Clarke. Przez wiele miesięcy musiała zmagać się z rekonwalescencją. Aktorka utrzymywała swoją chorobę w tajemnicy. Po latach zdecydowała się jednak opowiedzieć, o koszmarze, którzy przeżyła.

"

Po tym, jak przez te wszystkie lata milczałam na ten temat, postanowiłam podzielić się pełną prawdą. Proszę, uwierzcie mi: wiem, że nie jestem wyjątkowa, nie jestem sama. Niezliczona ilość osób cierpi o wiele gorzej bez żadnej opieki, więc jestem szczęściarą, że się mną zaopiekowano. "

Clarke postanowiła wesprzeć fundację SameYou, której celem jest zapewnienie leczenia osobom, które doznały udarów i uszkodzeń mózgu.

Gra o tron

"Gra o tron" - kiedy premiera?

Emilia Clarke zakończyła swoją przygodę z "Grą o tron". Jako Daenerys zobaczymy ją już 15 kwietnia 2019 roku w 1. odcinku 8. sezonu serialu. Finał "Gry o tron" będzie składał się z 6 odcinków. Jak zakończy się walka o Żelazny Tron? Przekonamy się wkrótce.

>>Zobacz też: "Gra o tron": HBO ukryło na świecie 6 Żelaznych Tronów<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Gra o tron HBO Emilia Clarke