23.09.2018 12:14

TVP ocenzurowało wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego z gali 43. FPFF. Jakich słów mieli nie usłyszeć Polacy?

W sobotę 22 września 2018 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, z której transmisję wyemitowała tradycyjnie stacja TVP Kultura. Okazuje się jednak, że widzowie nie usłyszeli wszystkich słów, które padły ze sceny.

Wojciech Smarzowski na gali festiwalu filmowego w Gdyni
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Choć „Kler” Wojciecha Smarzowskiego nie został obsypany nagrodami podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabualrnych w Gdyni, najnowsze dzieło reżysera „Wołynia” z pewnością przejdzie do historii festiwalu. I to nie tylko z uwagi na zachwyt krytyków i publiczności, która oklaskiwała film najdłużej ze wszystkich zaprezentowanych w tym roku w Gdyni.

W związku z trudnym tematem, jaki Smarzowski zdecydował się podjąć w swoim najnowszym dziele, wokół filmu ciągle pojawiają się nowe kontrowersje. Prawdziwym skandalem było wycofanie się Radia Gdańsk z przyznania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu, kiedy wszystko wskazywało na to, że Złotego Klakiera powinien otrzymać „Kler”. Kolejna afera wybuchła wraz z pojawieniem się informacji, że stacja TVP Kultura wycięła z transmisji fragment wypowiedzi Smarzowskiego.

Festiwal w Gdyni 2018: Wojciech Smarzowski wycięty z transmisji TVP

Powody do zastanowienia przyniósł już sam fakt, że choć w programie TVP Kultura transmisja z gali 43. FPFF w Gdyni została zaplanowana na 19:30, rozpoczęto ją dopiero o 19:45 (choć sama ceremonia się nie opóźniła). Jak się później okazało, był to bufor bezpieczeństwa dla stacji, by mogła wyciąć niewygodne wypowiedzi.

I tak się też stało. Kiedy Wojciech Smarzowski wyszedł na scenę, by odebrać nagrodę specjalną za film „Kler”, zanim przystąpił do podziękowań, pozwolił sobie na komentarz pod adresem Jacka Kurskiego, mówiąc:

"

Ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP. "

Wypowiedź wywołała wybuch śmiechu widowni, co w całości zarejestrował Andrzej Pągowski, artysta obecny na gali.

Niestety, widzowie TVP Kultura nie mieli okazji zareagować razem z uczestnikami gali. Zacytowany wyżej fragment został bowiem wycięty z wypowiedzi reżysera.

Dla porównania chcieliśmy zamieścić link do transmisji TVP Kultura, niestety w miejscu, gdzie powinna się znajdować, pojawia się błąd strony:

TVP Kultura - transmisja z gali 43. FPFF

Co więcej, TVP zrezygnowało również z retransmisji gali, która miała się odbyć o północy na TVP 2. Zamiast tego wyemitowano powtórkę Festiwalu Muzyki Tanecznej. Sprawa została szeroko skomentowana w mediach społecznościowych. Na Twitterze znajdziemy m.in. wypowiedzi Tomasza Raczka i Bartka Węglarczyka, a także dziesiątek innych internautów oburzonych zaistniałą sytuacją:

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w jednym z polskich miast? Mieszkańcy są oburzeni <<<

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego miał swoją premierę podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Konkursie Głównym otrzymał 3 statuetki: nagrodę publiczności, nagrodę za scenografię oraz nagrodę specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu. Film trafi do kin 28 września 2018 roku.

Czekamy na komentarz TVP w sprawie usunięcia wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler