Protest kobiet na festiwalu w Cannes. Na czele stanęły Cate Blanchett i Agnès Varda

Natalia Hluzow
14.05.2018 12:35
Protest kobiet w Cannes|undefined Fot. LOIC VENANCE/AFP/EAST NEWS

Ponad 80 aktorek, reżyserek, producentek i innych kobiet z branży filmowej wzięło udział w proteście podczas 71. festiwalu w Cannes. Ich celem było zwrócenie uwagi na nierówne traktowanie kobiet przez siedem dekad istnienia festiwalu.

W sobotę, 12 czerwca 2018, podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes odbył się protest zorganizowany przez kobiety ze świata filmu. Na jego czele stanęła Cate Blanchett, przewodnicząca tegorocznej edycji. 82 kobiety stanęły na schodach Pałacu Festiwalowego w Cannes trzymając się za ręce. Ich liczba miała symbolizować sumę reżyserek, które w ciągu ponad 70 lat istnienia imprezy miały zaszczyt stanąć na czerwonym dywanie w Cannes. W tym samym czasie po słynnych schodach Palais des Festivals kroczyło 1688 reżyserów płci męskiej.

Gwiazdy kina protestują w Cannes

Wśród 82 protestujących kobiet, obok Cate Blanchett, znalazły się m.in. Ava DuVernay, Patty Jenkins, Kristen Stewart, Jane Fonda, Marion Cotillard, Salma Hayek oraz Agnès Varda – zasłużona dokumentalistka i jedyna żeńska przedstawicielka francuskiej Nowej Fali.

cate blanchett protest w Cannes Fot. foto: ALBERTO PIZZOLI/AFP/EAST NEWS

Kobiety kroczyły w milczeniu wzdłuż czerwonego dywanu, po czym zatrzymywały się w połowie schodów prowadzących do Palais des Festivals. Na zakończenie Blanchett i Varda w przemówieniu (po angielsku i francusku) wyjaśniły przyczynę protestu i wygłosiły swoje postulaty. Blanchett rozpoczęła swoją przemowę słowami:

Na tych schodach stoją dziś 82 kobiety reprezentujące liczbę reżyserek, które wspięły się po tych schodach od pierwszej edycji Festiwalu w Cannes w 1946 roku. W tym samym czasie 1688 reżyserów wspinało się po tych samych schodach. W ciągu 71 lat istnienia tego renomowanego festiwalu tylko 12 kobiet przewodniczyło jury. Prestiżowa Złota Palma została wręczona 71 reżyserom płci męskiej – zbyt wielu, by wymieniać ich z nazwiska – ale tylko 2 kobietom – Jane Campion, która jest z nami duchem, i Agnès Vardzie, która stoi tu dziś z nami.

Fakty są wyraźne i niezaprzeczalne.

Wspomniana przez aktorkę Jane Campion faktycznie jest jedyną kobietą w historii festiwalu, która otrzymała Złotą Plamę za najlepszy film. Miało to miejsce w 1993 roku. Zwycięzcą festiwalu został film „Fortepian”. Agnès Varda, która we wczesnych latach 60. stawiała swoje pierwsze reżyserskie kroki u boku Jeana-Luca Godarda czy Francoisa Truffauta, została nagrodzona Złotym Okiem za najlepszy film dokumentalny „Twarze, plaże” w 2017 roku.

Protestujące przedstawicielki branży filmowej chciałyby, by sytuacja ta uległa zmianie, a dysproporcje między mężczyznami i kobietami, którzy otrzymują szansę na zdobycie prestiżowego wyróżnienia, znacząco się zmniejszyły. Jak kontynuowała Blanchett:

Kobiety nie są mniejszością w świecie, a jednak aktualny stan naszej branży pokazuje co innego. Jako kobiety, wszystkie mierzymy się z własnymi wyzwaniami, ale stoimy dziś wspólnie na tych schodach jako symbol naszej determinacji i zaangażowania w rozwój. Jesteśmy scenarzystkami, producentkami, reżyserkami, aktorkami, autorkami zdjęć, agentkami, montażystkami, dystrybutorkami zaangażowanymi w sztukę filmową. (…) Schody w naszej branży muszą być dostępne dla wszystkich. Wspinajmy się po nich.

Blanchett w swoim przemówieniu domagała się równych płac dla obojga płci oraz by festiwale takie jak Cannes były odbiciem realnego świata, w którym zarówno za, jak i przed kamerą kobiety stoją ramię w ramię ze swoimi kolegami płci męskiej. Przewodnicząca jury wspomniała również o bezpiecznym środowisku pracy, w odniesieniu do ruchu #metoo, szczególnie widocznego w amerykańskiej branży filmowej od momentu wypłynięcia sprawy Harveya Weinsteina.

Protest odbył się przed premierą filmu „Girls of the Sun” kurdyjskiej reżyserki Evy Husson, jednej z trzech kobiet, które walczą w tym roku o Złotą Palmę w Cannes. Łącznie w konkursie znajduje się 21 filmów.

Po przeprowadzonym proteście, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux, obiecał, że w przyszłości przedstawiciele filmowej imprezy zadbają o to, by w oficjalnej selekcji znajdowało się więcej filmów realizowanych przez kobiety.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.