„Kler” wielkim przegranym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Kto zdobył Złote Lwy?

Natalia Hluzow
22.09.2018 21:49
zwycięzcy festiwalu w Gdyni 2018|undefined Fot. PAP/Adam Warżawa

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano 21 nagród w Konkursie Głównym, nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego, dwa laury w sekcji Inne Spojrzenie oraz nagrody pozaregulaminowe. Kto zgarnął najwięcej statuetek, a kto okazał się największym przegranym? Prezentujemy pełną listę zwycięzców festiwalu w Gdyni 2018.

W Konkursie Głównym festiwalu w Gdyni o Złote Lwy walczyło 16 polskich filmów fabularnych. Wśród nich znalazły się zarówno nagrodzone na zagranicznych festiwalach „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, jak i „Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy „7 uczuć” Marka Koterskiego, które w Gdyni dopiero rozpoczęły swoją festiwalową przygodę; filmy debiutantów („Dziura w głowie” Piotra Subbotki i „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka) oraz weteranów polskiego kina (m.in. „Eter” Krzysztofa Zanussiego); opowieści o współczesności (m.in. „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej i „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej), a także historyczne obrazy („Kamerdyner” Filipa Bajona, „Krew Boga” Bartosza Konopki czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego). W oficjalnej selekcji 43. FPFF zmierzyły się również „Autsajder” Adama Sikory, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego i „Wilkołak” Adriana Panka.

Który z filmów otrzymał najwięcej nagród? Kto sięgnął po Złote Lwy? A kto okazał się największym przegranym? Poniżej znajdziecie pełną listę zwycięzców 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Festiwal w Gdyni 2018: kto zwyciężył?

Podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni nie obyło się bez niespodzianek i kontrowersji. Największym zaskoczeniem był chyba fakt, że główni faworyci festiwalu - „Zimna wojna” i „Kler” - otrzymali tylko po 3 nagrody. Filmy zostały jednak szczególnie wyróżnione. „Zimna wojna” otrzymała Złote Lwy, zaś „Kler” nagrodę publiczności i nagrodę specjalną za poruszenie istotnego społecznie tematu.

>>> ZOBACZ TAKŻE: TVP ocenzurowało wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego z gali 43. FPFF. Jakich słów mieli nie usłyszeć Polacy? <<<

Niespodzianki przygotowali także jurorzy Konkursu Głównego, którzy przyznali dwie równorzędne nagrody za zdjęcia oraz dwie dodatkowe nagrody specjalne (w tym dla „Kleru”).  Największy skandal wybuchł natomiast jeszcze przed ceremonią w związku z nieprzyznaniem przez Radio Gdańsk Złotego Klakiera, który otrzymałby „Kler”. Wojciech Smarzowski, odbierając nagrodę publiczności, skomentował sprawę słowami „Nie ma co tyle klaskać, bo ktoś policzy”, po tym, jak gromkie brawa nie ustawały.

W pozostałych sekcjach festiwalu królowały kobiety. Główną nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała Dominika Gnatek z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego (szkoła filmowa w Katowicach) za film „Zwykłe losy Zofii”, natomiast w Konkursie Inne Spojrzenie przeznacznym dla filmów eksperymentalnych i międzygatunkowych Nagrodę Specjalną otrzymała Jagoda Szelc za film „Monument”, a Złoty Pazur - Olga Chajdas za film „Nina”.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - pełna lista zwycięzców

NAGRODA ZŁOTE LWY: „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego

NAGRODA SREBRNE LWY: „Kamerdyner” Filipa Bajona

NAGRODA ZA REŻYSERIĘ: Adrian Panek za film „Wilkołak”

NAGRODA ZA GŁÓWNĄ ROLĘ MĘSKĄ: Adam Woronowicz za film „Kamerdyner”

NAGRODA ZA GŁÓWNĄ ROLĘ KOBIECĄ: Grażyna Błęcka-Kolska za film „Ułaskawienie”

NAGRODA ZA DRUGOPLANOWĄ ROLĘ MĘSKĄ: Olgierd Łukaszewicz za film „Jak pies z kotem”

NAGRODA ZA DRUGOPLANOWĄ ROLĘ KOBIECĄ: Aleksandra Konieczna za film „Jak pies z kotem”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ: Jan Jakub Kolski za film „Ułaskawienie”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Jacek Podgórski za film „Krew Boga” oraz Jakub Kijowski za film „Fuga”

NAJLEPSZY MONTAŻ: Jarosław Kamiński za film „Zimna wojna”

NAJLEPSZA MUZYKA: Antoni Komasa-Łazarkiewicz za filmy „Wilkołak” i „Kamerdyner”

NAJLEPSZY DŹWIĘK: Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za film „Zimna wojna”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: Jagna Janicka za film „Kler”

NAJLEPSZE KOSTIUMY: Monika Onoszko za film „Ułaskawienie”

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA: Ewa Drobiec i Mira Wojtczak za film „Kamerdyner”

DEBIUT REŻYSERSKI: Agnieszka Smoczyńska za film „Fuga”

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Wojciech Smarzowski za „Kler”

NAGRODY SPECJALNE: Marek Koterski za „7 uczuć” i Wojciech Smarzowski za „Kler”

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCOŚCI: Jerzy Skolimowski

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w jednym z polskich miast? Mieszkańcy są oburzeni <<<

Historia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie i zdecydowanie najbardziej prestiżowy festiwal filmowy w Polsce. Powstał w latach 70. z inicjatywy gdańskiego środowiska Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak”. Pierwsza edycja FPFF odbyła się w 1974 roku w Gdańsku, gdzie corocznie organizowano ją do roku 1986. Następnie siedzibą festiwalu stała się Gdynia, gdzie wydarzenie odbywa się do dziś.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.