Kim jest Qi'ra? Jacy byli kiedyś Han i Lando? Poznajcie bliżej bohaterów „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”

Natalia Hluzow
10.02.2018 17:33
Kim jest Qi'ra? Jacy byli kiedyś Han i Lando? Poznajcie bliżej bohaterów „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” Fot. materiały prasowe Lucasfilm Ltd

Pierwsza femme fatale w odległej galaktyce, czarujący hazardzista, męski wzór dla Hana Solo i przystojny odpowiednik Jabby to tylko niektóre fascynujące postaci z nowej starwarsowej produkcji. Kogo jeszcze spotkamy w filmie o młodości Hana Solo?

Magazyn Entertainment Weekly jak zwykle poczęstował kinomanów dawką ekskluzywnych zdjęć z wyczekiwanej przez fanów produkcji. Jednak temat z okładki EW wiąże się nie tylko z pięknymi fotosami, ale też ze zdradzającymi wiele szczegółów opowieściami twórców i aktorów. O swoich bohaterach i nadchodzącym filmie opowiedzieli m.in. Alden Ehrenreich, Emilia Clarke i Donald Glover, sporo ujawnili także reżyser i scenarzysta gwiezdnej historii o Hanie Solo. Z kim będziemy mieli przyjemność spotkać się już w maju za sprawą „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”? Przedstawiamy najświeższe informacje na temat najważniejszych postaci.

Jaki w młodości był Han Solo?

plakat han solo Fot. foto: materiały prasowe Lucasfilm Ltd

Tego pana świat zna już od 40 lat z hakiem, jednak film Rona Howarda ma przybliżyć fanom jego genezę i dać odpowiedzi na wiele pytań, które zadawali sobie przez lata. Harrison Ford, który służył nieocenioną pomocą podczas realizacji filmu, opisał tę postać w następujący sposób:

Han zawsze był rozdarty (...) Z jednej strony tęsknił za bliskością, kontaktem z ludźmi, jednocześnie wzbraniał się przed nimi.

Aktualny Han, czyli Alden Ehrenreich wskazał natomiast, co różni Hana, jakiego znaliśmy do tej pory, od tego, którego poznamy w nadchodzącym filmie:

Myślę, że rzeczą, która różni ich najbardziej, jest to, że Han, którego spotykamy w tym filmie, jest idealistą. Ma swoje marzenia, za którymi podąża, a my przyglądamy się temu, jak wpływa na niego fakt, że te marzenia zderzają się z rzeczywistością. Rzeczywistością, która jest bardziej bezlitosna i pełna wyzwań, niż się tego spodziewał. 

Kathleen Kennedy, prezes Lucasfilm, do powyższego opisu dodała:

Jest trochę bardziej niedojrzały, nieco mniej doświadczony i choć dopiero na przestrzeni czasu wyostrzy się jego cynizm, jest już bardzo ostrożny. Musi zdobywać szacunek ludzi, z którymi wchodzi w relacje, nawet jeśli są najgorszymi z najgorszych.

Kim jest Qi'ra?

plakat qira Fot. foto: materiały prasowe Lucasfilm Ltd

Qi'ra i Han znają się od dziecka i przeżyli razem niejedno. Emilia Clarke, która dotychczas była kojarzona głównie z rolą Daenerys z „Gry o tron”, jest Qi'rą zachwycona, gdyż jest ona kolejną niezwykle silną kobietą, której postać ma przyjemność kreować na ekranie. Jak twiedzi:

Ta dziewczyna stała się badassem. Stała się silna. I ma swoją własną historię. Historia Qi'ry zdecydowanie dotyczy siły i umiejętności przetrwania. Kiedy ją poznałam, pomyślałam sobie - tak, ta dziewczyna jest ze stali.

Co ją taką uczyniło? Jak twierdzi Clarke:

Przez cały czas ona skupia się na przetwaniu. Przetrwaniu w światku, który wiemy, że jest pełen przemytnictwa, wyrachowanych hazardzistów, typów spod ciemnej gwiazdy. (...) Ta bohaterka ma wiele twarzy, ale przede wszystkim walczy o to, by utrzymać się przy życiu. (...) Jeśli widzisz taką wyniosłą damę w naprawdę obskurnym świecie, wiesz, że prawdopodobnie ta wyniosłość kryje naprawdę trudną przeszłość. 

Ostatnie zdanie wypowiedzi aktorki dotyczy częstego nazywania jej postaci pierwszą femme fatale w historii „Star Wars” wyjętą wprost z filmu noir. Co ona sama sądzi na ten temat? Jak powierdziała:

To prawda. Jest tajemnicą. (...) Za każdym razem, kiedy myślisz, że już ją rozgryzłeś, orientujesz się, że wcale nie masz racji. Co jest naprawdę trudne do zagrania. Celem jest ukazanie, że cień Qi'ry pozostał w Hanie, którego już znamy. Ta dziewczyna jest kolejnym tworzywem, które czyni go tym, kim jest, kiedy spotykamy go po raz pierwszy [w „Nowej nadziei”]. (...) Ale nie spotykamy Qi'ry, więc... coś musiało się wydarzyć! Rozumiecie, o co chodzi?

Choć Clarke nie chciała zdradzić nic więcej w obawie, że za karę zostanie wycięta z filmu, możemy spodziewać się, że Qi'ra zginie lub śmiertelnie zrani Hana. Aktorka, wspominając o piętnie, jakie na Hanie odcisnęła znajomość z Qi'rą, zauważa też bardzo ważną rzecz:

Han Solo otacza się tylko silnymi kobietami. Nie zna żadnej kobiety, która nie stanowi sama o sobie, która nie miałaby gadanego, inteligencji i sprytu. To są jedyne kobiety w jego życiu. A później spotyka Leię, czyli wszystko się zgadza.

Jaki jest nowy Lando?

LANDO Fot. foto: materiały prasowe Lucasfilm Ltd

Lando Calrlissian to kolejna postać, którą znamy jeszcze z czasów oryginalnej trylogii. Niestety Lando nie pojawił się w ostatnich częściach sagi, ale „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” pozwoli nam poznać tę postać w czasach jej młodości. Jaki będzie Lando kreowany przez Donalda Glovera? Jak twierdzi aktor:

Lando jest bardzo określoną osobą o określonych gustach, która w życiu ceni sobie wygodę. (...) Nie jest typem kowboja. Lubi wiedzieć, co go czeka i mieć przygotowane wyjście z każdej sytuacji. Lando lubi zasady, ponieważ jego pozycja pozwala mu czerpać z nich korzyści. (...) Zawsze lubiłem przyglądać się znanym bohaterom w czasach ich młodości, bo to bardzo dużo mówi o tym, jak stali się osobami, którymi teraz są. (...) W „Imperium kontratakuje” Lando ma już swoje miasto. Chciałem więc pokazać osobę, jaką był, zanim to było w ogóle możliwe. W momencie, w którym nawet on sam nie wiedział jeszcze, że to możliwe.

Glover, podobnie jak Ehrenreich, miał szanse spotkać się ze swoim pierwowzorem - Billym Dee Williamsem, który wcielał się w postać Lando w oryginalnej trylogii. Młody aktor wspomina, że było to naprawdę miłe spotkanie:

Był wspaniały. Ja miałem oczywiście do niego mnóstwo pytań, a on odpowiedział na nie tylko jedno - „bądź czarujący”. Więc ja na to - „ok, chyba to robię”.

Jacy złoczyńcy pojawią się w filmie o młodym Hanie Solo?

W filmie „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” spotkamy wiele typów o szemranej reputacji, ale (jak zapowiadają twórcy) tylko jeden z nich będzie prawdziwym wcieleniem zła.

Tobias Beckett, którego kreuje na ekranie Woody Harrelson, jest opisywany przez twórców jako bardzo twardy przestępca i jednocześnie bardzo charyzmatyczny bohater. Choć nie po drodze mu z prawem, dla Hana staje się kimś w rodzaju autorytetu. Ron Howard opisał go następująco:

[Tobias] kształtuje Hana bardziej niż ktokolwiek inny. Dzięki niemu Han uświadamia sobie, że w tym ogarniętym bezprawiem świecie musi pogodzić się z pewnego rodzaju kodeksem moralnym. 

Z Beckettem związana jest postać Val, grana przez Thandie Newton. Jest częścią przestępczej rodziny, do której dołącza Han, jak określa tę grupę jeden ze scenarzystów, Jon Kasdan. Początkowo nasz czarujący przemytnik nie robi na niej wrażenia. Jak twierdzi Kasdan:

Powiedziałbym, że na pierwszy rzut oka, ona nie wierzy w Hana - jak większość ludzi, który spotykają go po raz pierwszy. Jest sceptycznie nastawiona do tego dzieciaka, ale ich relacja z czasem zaczyna zmierzać w naprawdę interesującym kierunku.

Tobias i Val są na bakier z prawem, ale są też jedyną rodziną, jaką poza Qi'rą posiada Han. Zupełnie inaczej prezentuje się postać grana przez Paula Bettany'ego - złowrogi Dryden Vos. Twórcy filmu opisują go jako odnoszącego sukcesy bossa mafijnego, kogoś w rodzaju Ojca Chrzestnego. Jak mówi o nim Jon Kasdan:

Jest pewnego rodzaju połączeniem klasy i pewności siebie z prawdziwym niebezpieczeństwem, w czym sam się rozmiłowuje. Jest zanurzony w świecie zbrodni o wiele bardziej niż ktokolwiek inny, kogo spotkamy w tym filmie.

Dryden Vos ma być przestępcą w białych rękawiczkach, którego Ron Howard nazwał podobno przystojną wersją Jabby. To z kolei może świadczyć o tym, że w nadchodzącym filmie nie spotkamy jednego z huttów, a jedynie jego ludzkiego odpowiednika. 

Prócz wymienionych bohaterów, na temat których udało nam się zebrać świeże informacje, w filmie spotkamy też oczywiście całą gamę innych postaci z Chewbaccą i żeńskim droidem L3-37 na czele. Premiera filmu „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” już 25 maja 2018 roku. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.