19.09.2018 14:06

Władysław Anders zostanie bohaterem superprodukcji za 50 mln zł

Trwają wstępne prace nad filmem biograficznym o Władysławie Andersie, który ma być gigantycznym widowiskiem z budżetem o wysokości 50 mln złotych.

Władysław Anders
foto: Kadr z filmu dokumentalnego o Władysławie Andersie

W 2019 roku wystartują zdjęcia do filmu biograficznego o Władysławie Andersie, wybitnym polskim generale, który wsławił się w wielu walkach, szczególnie podczas bohaterskiej bitwy o Monte Cassino. Film ma być widowiskową superprodukcją, której planowany budżet wynosi 50 milionów złotych. Jeśli plany te zostaną zrealizowane, film o Andersie będzie jednym z najdroższych polskich filmów po 89. roku.

Film o Władysławie Andersie – o jakich wydarzeniach opowie?

Celem filmu o roboczym tytule „Anders” jest przybliżenie współczesnym widzom postaci wybitnego generała, świetnego dowódcy, odważnego żołnierza i oddanego patrioty, jakim był Władysław Anders. Jednocześnie twórcy filmu pragną podkreślić, że generał Anders był nie tylko bohaterem spod Monte Cassino, z czym kojarzy go większość Polaków, ale także wiernym swym ideałom człowiekiem.

Widowisko poświęcone Andersowi ma ukazać szlak bojowy generała podczas II wojny światowej – od zwycięskiej bitwy pod Krasnobrodem, przez etap sowieckiej niewoli, proces formowania Armii Polskiej i jej drogę do Włoch przez Iran (gdzie utworzono II Korpus Polski), Irak, Syrię, Palestynę i Egipt, po decyzję o szturmowaniu wzgórza Monte Cassino, triumfalne zwycięstwo pod Ankoną i zdobycie Bolonii. Równolegle do wojennych działań generała, ma toczyć się wątek prywatnego życia Andersa i jego przyszłej żony, Ireny Renaty Anders (znanej wówczas jako Renata Bogdańska).

„Anders” – kiedy premiera filmu?

Produkcja filmu biograficznego o Władysławie Andersie aktualnie znajduje się na wczesnym etapie developmentu. Obecnie trwa dokumentacja scenograficzno-kostiumowa oraz castingi do głównych ról, w tym do roli Władysława Andersa.

Rozpoczęcie zdjęć zaplanowano na 19 września 2019 i mają one potrwać aż do czerwca 2020. Oznacza to, że film trafi do kin najwcześniej z końcem 2020 roku. Za produkcję odpowiada firma Combat Films. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Natalia Hluzow
Tagi: polskie filmy