31.10.2019 13:55

Filmowcy skrytykowali nową funkcję Netfliksa. Twórcy platformy odpowiedzieli

Netflix testuje funkcję kontroli prędkości wyświetlanego materiału wideo. Ten pomysł nie spodobał się filmowcom. Przedstawiciele platformy odpowiedzieli na krytykę.

El Camino
foto: kadr z filmu El Camino

Pod koniec października 2019 roku pojawiła się informacja, mówiąca o testach zupełnie nowej funkcji serwisu Netflix. Chodzi o możliwość przyspieszania i zwalniania tempa oglądanego materiału wideo. Opcja wzbudziła kontrowersje wśród filmowców. Jak szefowie Netfliksa odpowiedzieli na krytykę?

Netflix - kontrola prędkości skrytykowana

Przedstawiciele platformy streamingowej postanowili dostosować interfejs do potrzeb użytkowników, dodając przycisk kontroli prędkości wyświetlanego filmu lub serialu. Na razie do nowej funkcji dostęp mają wybrane osoby i ogranicza się ona do aplikacji na urządzenia mobilne z Androidem.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Netflix testuje nową funkcję. W krótszym czasie obejrzymy większą ilość seriali

Doniesienia na temat testów odbiły się echem wśród filmowców. Nadchodzącą opcję skrytykowali między innymi Judd Apatow, Brad Bird, Peter Ramsey, a nawet gwiazda ostatniej produkcji Netfliksa "El Camino" Aaron Paul. To jednak nie koniec. Do krytyki dołączyli się przedstawiciele innych serwisów streamingowych oraz sieci kin. Główny zarzut to ingerowanie widza w zamysł artystyczny twórców, który zostaje zaburzony manipulowaniem prędkością oglądanego dzieła. W końcu film czy serial to nie tylko fabuła, ale inne elementy, które składają się na całość.

Foto: kadr z wideo "Droga do El Camino. El Camino: Film „Breaking Bad” – za kulisami
Foto: kadr z wideo "Droga do El Camino. El Camino: Film „Breaking Bad” – za kulisami
Przeczytaj także Jak powstawał film "El Camino"? Netflix opublikował zakulisowe wideo

Jak podaje Cinema Blend, głos w sprawie zajęła więc wiceprezeska Netfliksa Keela Robison. W oficjalnym oświadczeniu uspokoiła osoby, którym nie podobał się nowy pomysł.

"

To jedynie testy mobilnej usługi, która da użytkownikom możliwość kontrolowania prędkości podczas oglądania na telefonach i tabletach - można wybrać od normalnego tempa, przez zwolnione (0.5X lub 0.75X) lub szybsze (1.25X i 1.5X). Ta opcja od dawna jest dostępna na odtwarzaczach DVD i pytało o nią wielu naszych użytkowników. Chodzi o sytuacje, w których ludzie chcą obejrzeć jeszcze raz swoją ulubioną scenę, albo spowolnić całość, ponieważ produkcja jest w języku innym niż ojczysty. "

Robison wyjaśniła filmowcom, że kontrola prędkości to jedynie wybór uzytkownika, który może przysłuży się lepszemu funkcjonowaniu serwisu. Jej wprowadzenie nie oznacza, że od tego momentu widzowie będą oglądać treści z Netfliksa półtora raza szybciej, lub o połowę wolniej (chociaż nie wykluczone, że takie przypadki się znajdą). Poza tym odtwarzacze nośników z filmami są wyposażone w tego typu funkcje przewijania praktycznie od zawsze. Czy jednak opcja zostanie dodana na stałe, zadecydują wyniki testów. 

Co sądzisz o funkcji kontroli prędkości materiału wideo w Netfliksie?

serwis VoD
serwis VoD
Przeczytaj także TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat tworzą „polskiego Netfliksa”

Zobacz też: Netflix zdradził, jak klasyfikuje widzów. Zobacz, kim jesteś według serwisu

Tagi: News Netflix