02.04.2019
Aktualizacja: 17.04.2019 12:58

Filmy o Dywizjonie 303. Wśród nich "Dywizjon 303. Historia prawdziwa"

Historia Dywizjonu 303, czyli polskich pilotów biorących udział w obronie Anglii, jest doskonałym materiałem dla filmowców. Przedstawiamy listę filmów poruszających tę tematykę.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe

W czasie II Wojny Światowej polscy lotnicy utworzyli pododdział lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, znany powszechnie jako 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. W oparciu o ich historię powstało kilka produkcji fabularnych, których tytuły zamieściliśmy w poniższym zestawieniu.

Filmy o dywizjonie 303

Choć historia Dywizjonu 303 jest niemalże gotowym scenariuszem  do filmu, produkcji poruszających tę tematykę powstało niewiele. Najpopularniejsze z nich pojawiły się na ekranach kin latem 2018 roku, co ciekawe – w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Oto lista filmów o Dywizjonie 303.

Przełęcz ocalonych
Przełęcz ocalonych
Przeczytaj także TOP 10: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów

1. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" (2018), reż. Denis Delić

Polski dramat wojenny przedstawiający historię tytułowego Dywizjonu. Scenariusz do filmu inspirowany był bestsellerową powieścią Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. W rolach głównych wystąpili Maciej Zakościelny jako Jan "Donald" Zumbach oraz Piotr Adamczyk w roli Witolda Urbanowicza.

2. "303. Bitwa o Anglię" (2018), reż. David Blair

Polsko-brytyjska koprodukcja opowiadająca historię polskich pilotów, którzy utworzyli słynny Dywizjon 303 i stanęli do walki w bitwie o Anglię. Głównym bohaterem jest tutaj Jan Zumbach, w którego wcielił się znany z serialu superbohaterskiego "Misfits" oraz roli psychopatycznego Ramsaya Boltona w "Grze o Tron", Iwan Rheon. Aktor, choć nauczył się swoich kwestii w języku polskim, nie chciał kaleczyć naszego języka, w wyniku czego w finałowej wersji filmu zamiast Brytyjczyka usłyszeliśmy głos polskiego aktora. W filmie wystąpili również Marcin Dorociński oraz syn Milo Gibson, syn Mela Gibsona.

3. "Bitwa o Anglię" (1969), reż. Guy Hamilton

"Bitwa o Anglię" to brytyjski film wojenny, którego akcja toczy się w 1940 roku. Przedstawia historię pilotów RAF-u, którzy uciekają do Anglii przed nadciągającymi wojskami niemieckimi. Wkrótce rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której obok Brytyjczyków udział biorą również polscy piloci.

FOTO: Materiały Prasowe

4. "Ci cholerni cudzoziemcy" (2010)

Angielski mini serial dokumentalny, opisujący między innymi wydarzenia z bitwy o Anglię oraz losy polskich pilotów z Dywizjonu 303, w odcinku zatytułowanym "Polska bitwa o Brytanię". Serial zawiera relacje naocznych świadków historycznych wydarzeń.

Jeśli interesuje was tematyka wojenna, zapraszany do zapoznania się z naszymi artykułami o najlepszych zagranicznych i polskich serialach wojennych.

Zobacz też: >> Netflix zrobi serial o II wojnie światowej. Animację wyreżyseruje Polak <<

Tagi: Dywizjon 303