06.07.2018 20:33

TOP 10: filmy, w których mężczyźni grali kobiety lub kobiety mężczyzn

Nieczęsto zdarza się, że mężczyzna gra w filmie kobietę lub odwrotnie. Jednak kiedy już to następuje, zazwyczaj są to role wyjątkowe i pamiętne. Jakie damskie role mężczyzn i męskie role kobiet najbardziej zapadły nam w pamięć?

Kobiece role mężczyzn i męskie role kobiet
foto: kadry z filmów "Gruby i chudszy", "Mój Nikifor", "Atlas chmur"

Aktorstwo to bez wątpienia przyjemny, ale i bardzo wymagający zawód. Najwybitniejsze spośród osób, które go wykonują, są w stanie zagrać przeróżne postaci - od zwykłych ludzi, przez skomplikowane jednostki, po osoby upośledzone fizycznie lub psychicznie. Do najtrudniejszych zadań aktorskich należy jednak bez wątpienia wcielenie się w osobę przeciwnej płci.

Korzenie takiego aktorstwa sięgają starożytnej Grecji, gdzie mężczyźni występowali we wszystkich rolach, także kobiet. Kiedy rodziło się kino przyczyny obsadzania mężczyzn w rolach kobiecych były już zupełnie inne, a przypadki nie aż tak częste, jednak do dziś w kinie, telewizji i teatrze możemy zobaczyć mężczyzn wcielających się w kobiety lub odwrotnie.

Dlaczego twórcy decydują się na taki zabieg? Czasem przyczyną jest chęć osiągnięcia efektu humorystycznego, czasem - kwestia fizycznych warunków aktora lub aktorki, a czasem chęć wydobycia z postaci dodatkowych cech. Niezależnie od powodów - zawsze jest to wielkie wyzwanie dla aktora lub aktorki, która decyduje się je podjąć. 

Zanim jednak skupimy się na najważniejszych męskich rolach kobiet i damskich rolach mężczyzn, musimy odróżnić mężczyznę wcielającego się w kobietę od mężczyzny wcielającego się w mężczyznę, który udaje kobietę. Dlatego też w poniższej galerii nie znajdziemy ani „Pani Doubtfire”, ani „Tootsie”, ani też „Pół żartem, pół serio”. Nie będzie też Hillary Swank z filmu „Nie czas na łzy”, Jareda Leto z „Witaj w klubie” ani innych aktorów wcielających się w transseksualne postaci z filmów LGBT. Tym razem przedstawiamy tylko i wyłącznie aktorów i aktorki, którzy wcielili się w przeciwną płeć biologiczną. Komu wyszło to najlepiej? Zobaczcie poniższą galerię:

Nie oznacza to oczywiście, że aktorzy i aktorki nie budują fantastycznych kreacji wcielając się w postaci transseksualne, drag queen czy bohaterów ukrywających swoją tożsamość płciową. Niebawem w roli transseksualisty zobaczymy m.in. Scarlett Johansson. To już jednak temat na kolejne, oddzielne zestawienie...

Natalia Hluzow