11.01.2020 13:35

Gwiazdor "Jokera" aresztowany. Za co policja zatrzymała Joaquina Phoenixa?

Joaquin Phoenix, który ostatnimi czasy zasłynął rolą w filmie "Joker", został aresztowany podczas marszu przeciwko zmianom klimatu, zorganizowanym w Waszyngtonie przez Jane Fondę.

Joker
foto: kadr z filmu Joker

Aktor Joaquin Phoenix został aresztowany jako jeden z setek uczestników kolejnego marszu przeciwko zmianom klimatu, który ponownie zorganizowała Jane Fonda. Zaangażowanie gwiazdora "Jokera" ma pokrycie z jego przemową, którą wygłosił podczas gali wręczenia Złotych Globów 2020.

Joaquin Phoenix aresztowany

Zmiany klimatu, przed którymi od dekad ostrzegali naukowcy, są obecnie faktem. Co roku środowisko naturalne radykalnie się przeistacza, prowadząc nie tylko do nagłego zanikania całych ekosystemów, ale również powodując ogromne katastrofy, pochłaniające ludzkie życia. Wystarczy zresztą zwrócić swój wzrok na pożary lasów w Australii, które zaczęły trawić kontynent na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020 roku.

Metallica
Metallica
Przeczytaj także Metallica, Elton John, Pink i inni artyści wspierają Australię w walce z pożarami

Joaquin Phoenix, dla którego walka o zachowanie środowiska naturalnego to niezwykle ważny aspekt życia, postanowił wykorzystać swoją popularność, by nagonić problem wciąż ignorowany przez tysiące ludzi na całym świecie. Z tego powodu wziął udział w proteście, który odbył się na ulicach Waszyngtonu. 

Joaquin Phoenix
Joaquin Phoenix
Przeczytaj także Joaquin Phoenix został człowiekiem roku według PETA

Jak podaje portal Deadline, Phoenix był jedną z osób zatrzymanych przez policję. Wśród aresztowanych znalazł się również inny aktor - Martin Sheen. Kilka dni przed aresztowaniem Phoenix wygłosił poruszającą mowę podczas odebrania Złotego Globu za tytułową rolę w filmie "Joker", w której również nawiązał do zmieniającego się na naszych oczach klimatu.

"

Czasami zastanawiamy się, co możemy zrobić w tej walce przeciwko zmianom klimatu. Jest coś, co możecie zrobić dziś i jutro, przez dokonanie decyzji na temat tego, co jecie. Są rzeczy, których nie jestem w stanie uniknąć. Przyleciałem tu dziś samolotem, czy raczej wczoraj wieczorem, ale jedną z rzeczy, którą mogę zmienić, są moje nawyki żywieniowe. "

Phoenix słynie z tego, że jest weganinem i aktywistą walczącym o prawa zwierząt. Naukowcy udowodnili, że przemysł hodowli i produkcji mięsa miał swój udział w zmianach niszczących klimat Ziemi.

Joker
Joker
Przeczytaj także Nominacje do nagród Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Wśród faworytów "Joker", "Na noże" i "Parasite"

Oscary 2020 - czy Joaquin Phoenix dostanie nagrodę?

W poniedziałek 13 stycznia 2020 roku Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi nominacje do tegorocznych Oscarów. "Joker" i Joaquin Phoenix od październikowej premiery filmu Todda Phillipsafaworytami 92. gali rozdania prestiżowych statuetek. Aktor prawdopodobnie będzie nominowany w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy i ma dużą szansę na zdobycie nagrody. Miejmy nadzieję, że popularność i przede wszystkim zaangażowanie Phoenixa w ekologię sprawi, że nieświadomi dotąd ludzie zaczną inaczej patrzeć na to, jak żyją.

Oscary 2019
Oscary 2019
Przeczytaj także Oscary 2020: gala drugi rok z rzędu bez prowadzącego

Zobacz też: "Joker": reżyser przyznał, że w filmie pojawia się jedno świadome nawiązanie do Batmana. O którą scenę chodzi?

Tagi: News Joker Joaquin Phoenix