30.08.2019 14:05

"Gwiezdne Wojny IX" - czy Rey rzeczywiście przejdzie na Ciemną stronę Mocy?

Lucasfilm zaprezentował nowy zwiastun IX epizodu "Star Wars", sugerujący, że Rey zmieni strony konfliktu. Fani zastanawiaj się, czy naprawdę się tak stanie, czy może twórcy tylko manipulują widzami.

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie
foto: kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie

Podczas tegorocznych targów D23 Expo Disney zaprezentował najnowszą zapowiedź IX epizodu "Gwiezdnych Wojen". Ostatnia scena zwiastuna zszokowała większość fanów kosmicznej sagi. Pojawia się w niej Rey (Daisy Ridley), która odziana jest w czarny płaszcz z kapturem. Młoda Jedi wyciąga podwójny miecz świetlny o czerwonym ostrzu - broń charakterystyczną dla Sithów. Czy bohaterka naprawdę przejdzie na Ciemną stronę Mocy, czy to celowy zabieg twórców, mający na celu wprowadzenie widzów w błąd?

"Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie" - czy Rey jest zła?

Fani "Star Wars" na całym świecie zachodzą w głowę, co wydarzy się w zakończeniu trzeciej trylogii. Czy Rey postanowi dołączyć do Kylo Rena i odwróci się od Ruchu Oporu? Jeśli tak, czy ma to coś wspólnego z jej niewyjaśnionym pochodzeniem? Teorii na ten temat jest kilka. Oto najbardziej prawdopodobne z nich.

Fani "Gwiezdnych Wojen" doszli do wniosku, że możliwości są dwie. Najprostsze wyjaśnienie mówi o Wizji Mocy, którego często doświadczają Jedi. Wystarczy przypomnieć sobie scenę z "Imperium kontratakuje", w której Luke Skywalker wchodzi do jaskini na Dagobah, gdzie walczy ze swoim nemezis - Darthem Vaderem. Pokonuje go dekapitacją. Po chwili odkrywa jednak, że pod hełmem Sitha kryje się jego własna twarz.

Rey kilkukrotnie w ciągu trzeciej trylogii doświadczyła Wizji Mocy. Nie wykluczone, że Kylo Ren skaził bohaterkę Ciemną stroną, przez co dziewczyna może być kuszona ewentualną potęgą u boku syna Hana Solo.

Jest jednak o wiele bardziej skomplikowane wytłumaczenia, które może być jednak bardziej atrakcyjne dla fanów "Gwiezdnych Wojen". Prowadzi do tego pewna dziwaczna scena z "Ostatnich Jedi", w której Rey wchodzi do jaskini na planecie Ahch-To. Tam jej oczom ukazuje się niezliczona liczna własnych odbić. Jest też motyw jej rodziców, który stanowi największą zagadkę nowych "Gwiezdnych Wojen".

Fani widzą w tej scenie odpowiedź na wszystkie pytania - nie tylko o pochodzenie Rey, ale również o przerażające zakończenie najnowszego zwiastuna "Skywalker. Odrodzenie". Według fanowskiej teorii, wizja miała być taką samą podprowadzką, jak miało to miejsce w "Imperium kontratakuje". Wizja w zakamuflowany sposób zdradziła, że Luke jest w rzeczywistości synem Vadera. Ze sceny rozgrywającej się na Ahch-To może wynikać, że Rey jest ma bliźniaczkę, która przeszła na Ciemną stronę Mocy, albo.. że jest klonem!

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie
Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie
Przeczytaj także Daisy Ridley o przejściu Rey na Ciemną stronę Mocy: "Nie ma dymu bez ognia"

Nie możemy zapominać, że w "Skywalker. Odrodzenie" w jakiś sposób powróci Imperator Palpatine. Nawet jeśli nie będzie to fizyczny powrót Sidiousa, w jakiś sposób twórcy odniosą się do jego postaci. Trylogia prequeli udowodniła, że Palpatine miał fioła na punkcie klonowania. Chociaż Najwyższy Porządek zrezygnował z klonowanych żołnierzy, niewykluczone że Snoke mógł w oparciu o niewykorzystane plany Palpatine'a, wprowadzić w życie jakąś mroczną intrygę.

A jeśli Rey została genetycznie stworzona jako żywy inkubator, mający na celu urodzić nowe ciało dla Palaptine'a przygotowane dla jego ducha? Mimo, że Rey przyszła na świat mniej więcej 10 lat po śmierci Sidiousa, jego wyznawcy mogli się przecież ukrywać w najdalszych kątkach galaktyki i knuć, by przywrócić swojego dawnego mistrza do zycia.

Całkiem możliwe też, że Anakin nie był jedynym dzieckiem poczętym z Mocy. Palpatine lubił mieć plan awaryjny, na co wskazuje druga Gwiazda Śmierci. Co jeśli znalazł inną kobietę znikąd pokroju Shmi Skywalker i zapłodnił ją za pomocą midichlorianów na wszelki wypadek? W końcu nie miał pewności, że Anakin zostanie kiedykolwiek trafi pod jego wpływ. Rey może więc być dzieckiem jednego z eksperymentów Imperatora, które przejęło zdolność kontroli nad Mocą, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Anakina. Swoją drogą przyszły Darth Vader również spłodził bliźnięta.

Być może w przypadku Rey wyglądało to bardzo podobnie i dziewczyna rzeczywiście ma siostrę bliźniaczkę, od której odseparowano ją w wieku kilku lat i o której zapomniała. Druga dziewczynka mogła trafić do zakamuflowanych zwolenników Imperium, którzy ukierunkowali ją na Ciemną stronę Mocy?

Daisy Ridley
Daisy Ridley
Przeczytaj także Daisy Ridley opowiada o tym, dlaczego chciała zrezygnować z kręcenia "Star Wars: The Force Awakens"

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie - kiedy premiera?

Czy któraś z tych teorii jest możliwa? Przekonamy się o tym dopiero 19 grudnia 2019 roku, kiedy film J.J. Abramsa trafi do kin. Oprócz Daisy Ridley w IX epizodzie wystąpili John Boyega, Oscar Isaac, Adam Driver, Mark Hamill, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Lupita Nyong'o oraz Domhnall Gleeson.

Zobacz też: Rian Johnson zdradza najgłupsze pomysły na wątek pochodzenia Rey

Tagi: News Daisy Ridley Star Wars Kylo Ren Gwiezdne wojny: Epizod IX