"Gwiezdne Wojny": Yoda chciał zakończyć działalność Jedi na długo przed Lukiem

25.04.2019 13:57
"Gwiezdne Wojny": Yoda chciał zakończyć działalność Jedi na długo przed Lukiem Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje

W jednej z historii ukazanej w komiksie "Star Wars: Age of Rebellion" zdradzono, że Yoda wykazywał taką samą postawę jak Luke Skywalker w "Ostatnich Jedi".

Saga "Gwiezdnych Wojen" to nie tylko cykl filmów, ale również książki i komiksy, a niedługo również seriale aktorskie. Twórcy za pośrednictwem różnorodnych mediów uzupełniają świat stworzony ponad 40 lat temu przez George'a Lucasa. W komiksie "Star Wars: Age of Rebellion" ujawniono na przykład, dlaczego Yoda zaszył się na Dagobah.

Przeczytaj także

Okazuje się, że mistrz Jedi miał podobne motywacje, co Luke Skywalker w filmie "Ostatni Jedi".

"Gwiezdne Wojny" - Yoda chciał zakończyć działalność Jedi

Wielu widzom filmu "Ostatni Jedi" nie spodobało się to, w jaki sposób został ukazany Luke Skywalker. Zamiast legendarnego rycerza Jedi, Rey zastała bowiem zgorzkniałego starca, który ukrywa się na pustelniczej planecie na końcu galaktyki i od wielu lat żyje w odcięciu od Mocy. Z czasem okazuje się, że Skywalker odniósł porażkę jako mistrz Jedi i między innymi to skłoniło go do izolacji od reszty świata.

Historia zatytułowana "The Trials of Dagobah" dotyczy bardzo podobnych wątków. Jednak jej głównym bohaterem jest Yoda. W filmowych prequelach dowiadujemy się, że Yoda zaszył się na bagiennej planecie Dagobah po wydaniu rozkazu 66. Przez lata fani uważali, że mistrz schronił się w pustelni, by nie dopadło go Imperium. Po części jest to prawda, jednak w komiksie autorstwa Marca Guggenheima, Andrei Broccardo i Dono-Sancheza Almary, poznajemy inne motywacje potężnego kosmity.

"Star Wars: Age of Rebellion" Fot. foto: "Star Wars: Age of Rebellion"

Okazuje się, że tuż przed przybyciem Luke'a na Dagobah Yoda postanowił, że Zakon Rycerzy Jedi powinien zostać zamknięty, ponieważ nie osiągnął swojego celu. Mało tego. Mały mistrz uważał, że powstanie Imperium i przywrócenie Sithów to wina arogancji Jedi. Ich działania sprawiły, że równowaga Mocy została zachwiana i całą galaktykę spowiła Ciemna strona. Właśnie z tego powodu przez lata nie ingerował w sprawy rozgrywające się pomiędzy Imperium i Rebelią. Odrzucił też posługiwanie się mieczem świetlnym, w którym widział narzędzie destrukcji. Sam skazał się na wygnanie, jednak karze przeszkodził młody Luke Skywalker, który odnalazł mistrza, by zostać Jedi. Yoda dostrzegł w nim nową nadzieję na walkę z Sithami i przywrócenie porządku we wszechświecie.

"Star Wars: Age of Rebellion" Fot. foto: "Star Wars: Age of Rebellion"

Twórcy komiksu postanowili w ten sposób ukazać paralelę pomiędzy Yodą i starym Lukiem z nowej trylogii "Gwiezdnych Wojen". Widzimy wiele podobieństw pomiędzy tymi postaciami. Czy to oznacza, że Rey pokona wrogów galaktyki, w taki sam sposób jak zrobił to Skywalker? Przekonamy się niebawem.

"Star Wars: The Rise of Skywalker" - kiedy premiera?

Historia ukazana w "Star Wars: Age of Rebellion" dotyczy przeszłości uniwersum. Jego przyszłość poznamy już za kilka miesięcy dzięki filmowi "Star Wars: The Rise of Skywalker". IX epizod "Gwiezdnych Wojen" trafi do kin już 19 grudnia 2019 roku.

>>Zobacz też: "Gwiezdne wojny IX" - oto 1. zwiastun! Nareszcie poznaliśmy tytuł filmu<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.