"Gwiezdne wojny IX" - którzy Jedi odezwali się do Rey w finale filmu?

02.01.2020 12:30
"Gwiezdne wojny IX" - którzy Jedi odezwali się do Rey w finale filmu? Fot. materiały prasowe/Disney

"Skywalker. Odrodzenie" miało bardzo rozbudowany finał, który kończył się pojedynkiem między Rey a jej dziadkiem, Imperatorem Palpatine'em. Obydwoje reprezentują dwie strony Mocy, ale Rey ma wielką pomoc w postaci poległych rycerzy Jedi.

Scena w bardzo ładny sposób podsumowywała sagę o Skywalkerach, przypominając nam o wielkich postaciach z poprzednich epizodów. W końcu dowiedzieliśmy się, że wśród osób odzywających się do Rey znaleźli się: Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi (w wersji Ewana McGregora i Aleca Guinessa), Qui-Gon Jin, Mace Windu, Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, Mistrz Yoda, Aalya Secura, Adi Gallia, Luminara Unduli i Kanan Jarrus. 

Duchy Jedi w Gwiezdnych wojnach IX

Na temat głosów wypowiedzieli się twórcy scenariusza do "Gwiezdnych wojen IX", czyli Chris Terrio i J.J. Abrams. Ten pierwszy zabrał głos w rozmowie z portalem Comicbook.com, gdzie wyjaśnił, że one były obecne w skrypcie od początku, a większe zmiany wprowadzono do zakończenia, w którym widzimy duchy Luke'a i Lei na Tattooine, gdzie Rey chowa w piasku ich miecze świetlne:

Chociaż pod koniec filmu widzimy tylko bliźniaki, to stwierdziliśmy, że tak będzie lepiej ze względu na obecność Lei - też była Jedi i też stała się jednością z Mocą. Nie byłoby dziwne, gdybyśmy zobaczyli za nimi wszystkich Jedi, bo w końcu oni też pomogli Rey, ale mógłby to być lekki szok wizualny - oni nie byli częścią przygód Luke'a, Lei i Rey.

Przeczytaj także

Terrio dodał również, że głosy Jedi w pojedynku z Palpatine'em były wystarczającym hołdem dla poprzednich generacji Jedi, a pojawienie się Luke'a i Lei na końcu było bardziej osobiste - w końcu obydwoje byli mistrzami dziewczyny:

Spędziliśmy godziny i godziny debatując nad tym. Stwierdziliśmy, że dramatycznie najlepiej będzie, gdy usłyszymy głosy Jedi w walce z Palpatine'em, kiedy Rey traci już nadzieję. Zobaczenie ich na końcu byłoby wspaniałe, ale dwójka Skywalkerów działała jeszcze lepiej. Rey była w unikalnej pozycji, bo trenowali ją oboje. To Luke i Leia stają na końcu razem, bo w momencie walki z Imperatorem dzierżyła w końcu dwa miecze Skywalkerów.

"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" pojawił się w kinach 19 grudnia 2019 roku. Główne role w filmie zagrali Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Ian McDermid, Mark Hamill i Carrie Fisher. 

Zobacz także: Disney usunął homoseksualny pocałunek z filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.