21.06.2017 10:23

HBO przygotuje serial „Watchmen”

Powszechnie uważany za najwybitniejszy komiks o superbohaterach w historii, „Watchmen” Alana Moore’a doczeka się kolejnej adaptacji – tym razem telewizyjnej. 

HBO przygotuje serial „Watchmen”
foto: kadr z filmu

Damon Lindelof, twórca słynnych seriali „Zagubieni” oraz „Pozostawieni”, będzie showrunnerem najnowszego projektu HBO. Już w 2015 roku stacja ogłosiła, że zamierza przygotować wraz z Zackiem Snyderem serialową wersję wybitnego komiksu Alana Moore’a, ale plany zostały zawieszone.  Snyder odpowiedzialny był wcześniej za reżyserię filmowej adaptacji „Watchmenów”, jednak obraz Warner Bros. z 2009 roku nie do końca przekonał fanów komiksu. Okazał się również sporą porażką finansową, bo zarobił tylko 185 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 130 mln.

Po niezwykle chwalonym finale serialu „Pozostawieni” z Justinem Therouxem oraz Carrie Coon, Lindelof wydaje się najlepszą osobą, aby spróbować oddać niezwykle wyrafinowany tematycznie i narracyjnie komiks brytyjskiego autora. Co więcej, Amerykanin od dawna jest wielkim fanem „Watchmenów”, których przeczytał po raz pierwszy będąc jeszcze dzieckiem. Jak sam przyznaje, powieść graficzna ma wielki wpływ na jego twórczość:

"

Wszystkie retrospekcje, nielinearny styl opowiadania oraz dalecy od ideału bohaterzy, to elementy z komiksu, które inspirują mnie przy każdym moim scenariuszu. "

HBO szuka kolejnego hitu, który przykuje na dłużej uwagę widzów. Ostatnimi czasy nie było z tym najlepiej. Poza dobrze przyjętym „Westworld”, mocno promowany serial „Vinyl” został skasowany po zaledwie jednym sezonie, a obecnie najpopularniejsza propozycja stacji, „Gra o tron”, zbliża się ku swojemu końcowi. Wydane w latach 1986-87 w 12 odcinkach arcydzieło Moore’a wydaje się najbardziej sensownym krokiem dla stacji, która do tej pory nie zabierała się za tego typu projekty.  

Przełomowość „Watchmenów” polegała przede wszystkim na dekonstrukcji tradycyjnej opowieści o superbohaterach, którzy w żaden sposób nie przypominali postaci w stylu Supermana czy Spider-Mana. Autor ukazał mocno ponurą, alternatywną rzeczywistość Ameryki, w której Richard Nixon wciąż był prezydentem. To właśnie format serialowy jest najlepszą drogą, aby oddać złożoną wizję Brytyjczyka. 

Na razie nie wiemy dokładnie, jak to wszystko będzie wyglądać, ale według doniesień The Hollywood Reporter, „Watchmeni” są już we wczesnej fazie rozwoju. Pozostaje nam czekać na oficjalne komentarze ze strony HBO i Warner Bros. Jest to kolejna dobra informacja związana z słynnym komiksem, bo wcześniej dowiedzieliśmy się, że ma powstać także serial animowany dla dorosłych. 

Będziecie czekać na serial?

Kamil Dachnij
Tagi: News Watchmen