Han Solo czy Indiana Jones? Kim dla Ciebie jest Harrison Ford? [SONDA]

Natalia Hluzow
23.07.2018 21:56
Han Solo czy Indiana Jones? Kim dla Ciebie jest Harrison Ford? [SONDA] Fot. Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Harrison Ford ma na swoim koncie wiele wyjątkowych ról, ale właśnie te dwie uczyniły z niego jedną z największych gwiazd w historii kina. Która z nich jest ważniejsza? Han Solo czy Indiana Jones?

13 lipca 2018 roku Harrison Ford skończył 76 lat. W ciągu swojej długiej, ponad 40 letniej kariery filmowej zagrał role w dziesiątkach filmów. Wiele z nich spotkało się z podziwem krytyków i uwielbieniem publiczności, jednak przede wszystkim te dwie uczyniły z byłego stolarza prawdziwą ikonę popkultury, jedną z najlepiej zarabiających gwiazd i najsłynniejszych aktorów w historii kina. I właśnie o te dwie role fani Harrisona Forda spierają się od dekad. Czy uwielbiany na całym świecie aktor zapisał się w historii kina przede wszystkim jako Han Solo czy jako Indiana Jones?

Harrison Ford - Han Solo czy Indiana Jones?

Istnieją takie role, które pozostają z aktorem do końca życia. Daniel Radcliffe w masowej wyobaźni na zawsze pozostanie Harrym Potterem, Ian McKellen Gandalfem, a Hugh Jackman Wolverinem - niezależnie od tego jak bogatą i różnorodną karierę mają za lub przed sobą ci aktorzy. Tylko nielicznym udaje się zerwać z przypisanym na zawsze wizerunkiem, a jeszcze węższemu gronu - stać się nie tylko jedną, lecz dwiema legendarnymi postaciami. W tym miejscu pojawia się jednak nie lada kłopot dla kinomanów, bo skoro Sean Connery jest Bondem, Anthony Hopkins Hannibalem Lecterem, a Carrie Fisher Leią, to kim jest Harrison Ford - Hanem Solo czy Indianą Jonesem?

harrison 2 Fot. foto: KADENAPIX/EAST NEWS; Everett Collection/EAST NEWS

W obydwie role wcielał się tyle samo, bo aż cztery razy i w obydwu mogliśmy go podziwiać na przestrzeni wielu lat - od przełomu lat 70. i 80. po XXI wiek. Pierwszy był szmugler z odległej galaktyki, który uczynił z Forda gwiazdę już w 1977 roku. Rola poszukującego przygód archeologa przyszła dopiero 4 lata później. I choć to „Star Wars” jest najsłynniejszą franczyzą w historii kina, w plebiscycie na najbardziej uwielbianych bohaterów wszech czasów zwyciężył Indiana Jones (Co ciekawe, Han Solo znalazł się na 3. miejscu).

harrison sonda Fot. foto: screen ze strony antyradio.pl

Spór o najsłynniejszą rolę Harrisona Forda został rozstrzygnięty! Wyniki sprawdzicie w oddzielnym artykule.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.