Plakaty filmu o Hanie Solo są plagiatem?! Francuski artysta ma niezbite dowody

Natalia Hluzow
05.03.2018 18:29
plakaty Solo: A Star Wars Story|undefined Fot. materiały prasowe starwars.com

Francuski grafik, Hachim Bahous, twierdzi, że Disney skopiował jego prace, które wykonał na zlecenie Sony Music France, i użył ich do realizacji plakatów promujących film „Solo: A Star Wars Story”. 

Kiedy wydawało się już, że film o Hanie Solo przezwyciężył już wszystkie problemy i radośnie zmierza w kierunku swojej majowej premiery, pojawił się nowy problem związany z produkcją. Francuski artysta, Hachim Bahous, zaprezentował na swoim Facebooku zestawienie retro plakatów do filmu „Solo: A Star Wars Story” z okładkami płyt, które – jak twierdzi – zaprojektował dla Sony Music France w 2015 roku.

Disney splagiatował prace francuskiego artysty?

Post opublikowany przez Bahousa nie pozostawia wątpliwości. W żaden sposób nie da się bowiem wytłumaczyć podobieństwa poniższych dzieł poza oczywistym wyjaśnieniem, że jedno jest kopią drugiego:

plakaty han solo Fot. foto: screen ze strony www.facebook.com/busyish

Do zestawienia grafik dołączony był następujący opis (oryginalnie w języku francuskim):

plakaty han solo Fot. foto: screen ze strony www.facebook.com/busyish

Po lewej stronie oficjalne plakaty nadchodzącego filmu Star Wars (Disney), po prawej - to, co stworzyłem w 2015 r. dla Sony Music France / Legacy Recordings France pod kierownictwem Romaina 'Rpiz' Pizona.
Jestem zaszczycony, że jakość mojej pracy została doceniona, jednak uważam, że jest to czyste i proste oszustwo, gdyż nikt nie poprosił mnie o zgodę. Chcę, by moje autorstwo zostało oznaczone, a wynagrodzenie wypłacone za pracę, którą wykonałem dla Sony!
Pozdrawiam wszystkich, którzy ciężko pracowali nad tym bardzo pięknym projektem! 
#LegacyOfStarWars

Wystarczy poświęcić zaledwie chwilę na przyjrzenie się tej sprawie, by dostrzec nie tylko to niezaprzeczalne podobieństwo, ale także fakt, że Bahous był pierwszym autorem powyższych grafik. W opisach płyt „The Legacy of Funk”, „The Legacy of Jazz”, „The Legacy of Electro Funk” i „The Legacy of Soul” z okładkami zaprojektowanymi przez francuskiego artystę widnieją daty wydania między lipcem 2015 a wrześniem 2016. Oznacza to, że Hachim Bahous stworzył je o wiele wcześniej, niż graficy pracujący na zlecenie Disneya.

Jedynym wytłumaczeniem dla firmy spod znaku Myszki Miki jest to, że kupiła prawa do projektu od firmy Sony, która po prostu nie poinformowała o tym swojego zleceniobiorcy. Jest bowiem bardziej niż pewne, że Bahous wykonując okładki powyższych płyt jako komercyjne zlecenie dla wytwórni, przekazał jej prawa majątkowe do swoich prac. Być może więc Disney tak naprawdę nie zrobił nic złego, a jedynie wykorzystał projekty, za które uczciwie zapłacił. Póki co sprawa nie została jeszcze wyjaśniona. 

Czy Disney kradnie pomysły?

Nie są to pierwsze oskarżenia o plagiat, z jakimi boryka się Disney. W przeciągu zaledwie kilku ostatnich miesięcy wytwórnia była oskarżana o to, że plagiatem są „Piraci z Karaibów”, pomysł na „Zwierzogród”, a nawet piosenka „Mam tę moc” z „Krainy Lodu”. We wszystkich powyższych sprawach, Disney wypierał się czerpania z cudzych pomysłów. Tym razem trudno będzie zastosować taką linię obrony. Pozostaje więc tylko pytanie, na ile legalne było to zapożyczenie i czy zaowocuje usunięciem retro plakatów „Hana Solo” z kampanii promocyjnej filmu. Byłoby to wielką stratą, dlatego liczymy, że sprawa wyjaśni się korzystnie dla obydwu stron. Premiera filmu „Han Solo: Gwiezdne wojny - historie” została zapowiedziana na 25 maja 2018 roku.

UPDATE: Hachim Bahous usunął z Facebooka swój post porównujący okładki płyt i plakaty „Hana Solo”, w którym oskarżał Disneya o plagiat. Przyczyna usunięcia tej informacji nie jest jeszcze znana.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.