Harrison Ford na przesłuchaniu do „Gwiezdnych wojen: Części IV”

Robert Skowronski
31.12.2015 10:11
Harrison Ford na przesłuchaniu do „Gwiezdnych wojen: Części IV” Fot. kadr z wideo

Niektóre role są dobre albo złe, a jeszcze inne legendarne i kultowe, zapisujące się na stałe w dziejach X Muzy. Tak właśnie stało się z kreacją Harrisona Forda w „Gwiezdnych wojnach”. Zobaczcie jak aktor kandydował do odegrania pilota Sokoła Milennium.

Był rok 1977, a przyszły Han Solo miał już na koncie występy u mistrzów kina - w „Rozmowie” Francisa Forda Coppoli czy w „Zabriskie Point” Michelangelo Antonioniego. Pojawił się też na ekranie u George'a Lucasa w „Amerykańskim graffiti”. To właśnie dzięki ostatniemu z wymienionych reżyserów stworzył swojego pierwszego kultowego bohatera, będącego dziś ikoną popkultury.

Druga taka okazja nadarzyła się dopiero cztery lata później u Stevena Spielberga na planie jego „Poszukiwaczy zaginionej Arki”. To właśnie „Gwiezdne wojny”, jak i perypetie niestrudzonego archeologa Indiany Jonesa, stanowią jedne z pierwszych przykładów nurtu Kina Nowej Przygody - termin ten został ukuty przez wybitnego polskiego filmoznawcę, Jerzego Płażewskiego. W połowie lat 70. XX wieku w amerykańskiej kinematografii nastąpił renesans filmu przygodowego, a Harrison Ford stał się niemal królem odnowionego gatunku.

Na koronę trzeba jednak zasłużyć. Zobaczcie jak aktor pretendował do roli Hana Solo. Oto jak wyglądało jego przesłuchanie do filmu „Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja”:

Zamieszczony fragment to scena, w której Luke Skywalker, Han Solo, Ben Kenobi i Chewbacca odnajdują pozostałości planety Alderaan. To co widzimy na przesłuchaniu niemal nie różni się od tego co zostało zawarte w finalnym dziele. Jest to dowód na to, że Harrison Ford miał pomysł na swoją postać już na samym początku.

Wszystko to opłaciło się aktorowi, który nie tylko został wielkoformatową gwiazdą kina, ale też dorobił się na tym pokaźnych kwot, co najlepiej pokazuje jego gaża z „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia mocy”.

Jak Wam się podoba przesłuchanie Harrisona Forda?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.