"Harry Potter" - 6 usuniętych scen, które powinny były znaleźć się w filmach [WIDEO]
06.04.2020 16:11
"Harry Potter" - 6 usuniętych scen, które powinny były znaleźć się w filmach [WIDEO] Fot. Everett Collection/ East News

Nie wszystkie nagrane sceny trafiły do ostatecznej wersji serii filmów o Harrym Potterze. A niektóre powinny. Oto 6 z nich.

Proces tworzenia filmów ma to do siebie, że nie cały nakręcony materiał zostaje wykorzystany w ich ostatecznej wersji. Stoją za tym rzecz jasna względy artystyczne, jak i ograniczenia czasowe. Twórcy decydują się wówczas na wycięcie niektórych scen, które uznano za zbędne, a ich brak nie stanowić będzie uszczerbku dla całości. Zdarzają się jednak wybory, których nijak nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Tyczy się to również niektórych scen, które z różnych powodów nie zostały wykorzystane w serii "Harry Potter". Choć zostały nakręcone. I znacznie wzbogaciłyby fabułę. Oto 6 z nich.

"Harry Potter" - 6 usuniętych scen, które powinny były znaleźć się w filmach 

Znajdziecie tu zarówno sceny, które znacząco wpływały na fabułę (lub raczej sposób postrzegania niektórych postaci), jak i takie, które stanowiły ważny dodatek, ze względu na swój ładunek emocjonalny. Znalazło się nawet miejsce dla sporego odstępstwa od książkowego pierwowzoru, z którego - niestety - ostatecznie zrezygnowano.

Przeczytaj także

Poniższa lista jest swojego rodzaju rankingiem. Sceny usunięte zostały bowiem uporządkowane zgodnie ze stopniem żalu, który odczuwamy w związku z tym, że nie wykorzystano ich w filmach.

6. "Harry Potter i Czara Ognia" - hymn Hogwartu

W 4. odsłonie serii odbywa się Turniej Trójmagiczny. Z okazji tego jakże podniosłego wydarzenia do Hogwartu przybywają przybysze z dalekich stron - uczniowie Beauxbatons i Durmstrangu. Zarówno piękne podopieczne Madame Maxime, jak i dumni synowie Durmstrangu otrzymują szansę zaprezentowania się w iście spektakularny sposób. Uczniom Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie odmówiono tego zaszczytu. Jak się jednak okazuje, nakręcono scenę, w której uczniowie Albusa Dumbledore'a witają swych gości odśpiewując szkolny hymn.

Przeczytaj także

5. "Harry Potter i Komnata Tajemnic" - Harry w rozterce

W części drugiej uczniowie Hogwartu stawiają czoła tajemniczemu zagrożeniu. Dziedzic Salazara Slytherina powrócił do Hogwartu i otworzył tytułową Komnatę Tajemnic, uwalniając ukrytą w niej grozę. Wszyscy zachodzili wówczas w głowę - kim jest rzeczony dziedzic? Gdy okazało się, że Harry - tak jak Slytherin - jest wężousty, stał się głównym podejrzanym. W jednej z usuniętych scen widzimy, jak młody Potter zaczyna wątpić w samego siebie i zastanawiać się, czy może w tych podejrzeniach jest ziarno prawdy. Z uwagi na to, że wielu widzów nie miało wcześniej styczności z książkami, taki zabieg mógłby i w nich zasiać ziarno zwątpienia.

Rzeczona scena rozpoczyna się w 9 minucie.

Przeczytaj także

4. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II" - Nimfadora przybywa do Hogwartu

Gdy Zakon Feniksa przybył do Hogwartu tuż przed bitwą, na próżno było szukać wśród jego członków Nimfadory Lupin (zd. Tonks). Jednak, gdy starcie z siłami Voldemorta ruszyło "pełną gębą", żona Remusa magicznie zmaterializowała się u jego boku w jednej z wież zamku. Zgodnie z początkowym zamysłem, mieliśmy być jednak świadkami przybycia Dory do Hogwartu. W usuniętej scenie widzimy, jak wbiega wprost w ramiona swojego męża twierdząc, że to on jej bardziej potrzebuje, nie syn. To krótkie ujęcie może nie miało dużego znaczenia dla fabuły. Jest jednak wzruszające i silnie działa na emocje. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak przebieg bitwy zakończył się dla tej dwójki. 

Przeczytaj także

3. "Harry Potter i Zakon Feniksa" - smutek Harry'ego po śmierci Syriusza

Syriusz Black był jedną z absolutnie najważniejszych osób w życiu młodego Pottera. Człowiek, z którym łączyła go wyjątkowo silna więź, namiastka rodziny i obietnica prawdziwego domu, którego nigdy nie miał. Wszystko to zostało mu jednak odebrane jednym machnięciem różdżki. W książkowym pierwowzorze rozpacz Harry'ego po śmierci jego ojca chrzestnego jest elementem niemalże kluczowym dla rozwoju jego postaci. Czymś na co położono duży nacisk. Fakt, ze zrezygnowano z tego w filmowej wersji jest jak najbardziej zrozumiały. Fabuła musiała pędzić dalej, zatem po opuszczeniu Departamentu Tajemnic Harry dość szybko dochodzi do siebie. Okazuje się jednak, że nakręcono scenę, w której Harry odmawia wzięcia udziału w pożegnalnej uczcie, z powodu żałoby. Krótka, prosta scena, a w dogłębny sposób podkreśla fakt, że bohater stracił kogoś, kto był dla niego najważniejszy na świecie.

Scena rozpoczyna się w 9:39.

Przeczytaj także

2. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II" - Draco pomaga Harry'emu

Tu mamy do czynienia ze znacznym odstępstwem od książkowego pierwowzoru. Po "upozorowaniu" własnej śmierci, Harry zostaje przyniesiony przez Hagrida na dziedziniec Hogwartu. Wszyscy zebrani, z Voldemortem na czele, są przekonani, że Potter nie żyje. Po poruszającej przemowie Neville'a ujawnia się jednak - jest cały i zdrowy. Wyciąga wówczas różdżkę i atakuje węża czarnoksiężnika, Nagini. Po internecie krąży jednak inna wersja tej sceny, z której z nieznanych powodów zrezygnowano. Różnicą jest krótkie, acz jakże znaczące ujęcie. W tym przypadku bowiem Harry nie wyciąga różdżki zza pazuchy. Rzuca mu ją Dracon Malfoy. Wykorzystanie tego ujęcia znacząco zmieniłoby postrzeganie postaci plantynowowłosego przeciwnika Harry'ego. I może dlatego z niego zrezygnowano. Szkoda.

Przeczytaj także

1. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" - pożegnanie Harry'ego z Dudleyem

Przypadek, którego fani serii po dziś dzień nie mogą przeboleć. Gdy Dursleyowie opuszczali Privet Drive 4, Dudley pożegnał się z Harrym w doprawdy poruszający sposób. Podziękował mu wówczas za uratowanie życia, okazując skruchę i... sympatię. W książkach był to niezwykle ważny moment, który znacząco zaważył na przyszłych relacjach, które łączyły chłopców (przyjaciółmi nie zostali, ale traktowali się jednak jak rodzinę). Scena ich rozmowy została nagrana i... z jakiegoś powodu wycięta.

Zobacz też: Dlaczego Dursleyowie tak nienawidzili Harry'ego? Fani wysnuli ciekawą teorię 

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.