29.05.2018 14:50

„Harry Potter”: Rola Snape’a frustrowała Alana Rickmana. Ujawniono prywatną korespondencję aktora

Prywatne listy Alana Rickmana trafiły na aukcję jako część jego osobistej kolekcji pamiątek i dokumentów. Niektóre z nich ujawniają frustrację aktora związaną z rolą Snape’a w „Harrym Potterze”.

Alan Rickman
foto: kadr z filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci cz.2"

Alan Rickman zmarł w 2016 roku, zostawiając po sobie dziesiątki wspaniałych ról, m.in. Hansa Grubera w „Szklanej pułapce”, szeryfa Nottingham w filmie „Robin Hood: Książę złodziei” czy Harry’ego w „To właśnie miłość”. Młodzi widzowie kojarzą go jednak przede wszystkim z roli Snape’a w serii filmów o Harrym Potterze, co nie do końca cieszyło Rickmana. 

Alan Rickman sfrustrowany rolą Snape’a?

Severus Snape słusznie uważany jest za jedną z kluczowych postaci zarówno książkowej, jak i filmowej serii o Harrym Potterze. Okazuje się jednak, że mimo uwielbienia publiczności, Alan Rickman nie był do końca zadowolony z postaci, którą kreował w 8 filmach o Szkole Magii i Czarodziejstwa.

W wystawionej na aukcji prywatnej kolekcji Alana Rickmana składającej się z dokumentów, pamiątek i korespondencji aktora, znajdują się listy, w których wybrzmiewa jego frustracja związana z rolą Snape’a.

W jednym z listów producent „Harry’ego Pottera”, David Heyman, dziękuje Rickmanowi za pracę przy „Komnacie Tajemnic” słowami:

"

Dziękuję Ci za uczynienie HP2 takim sukcesem. Wiem, że czasami jesteś sfrustrowany, ale wiedz, że jesteś integralną częścią tych filmów. I jesteś genialny. "

W innym miejscu sam Rickman daje wyraz swojemu niezadowoleniu z budowanej na ekranie postaci. W notce z 2009 roku, którą zatytułował „W głowie Snape’a”, aktor krytykuje lekceważące podejście reżysera „Księcia Półkrwi” do wątku Snape’a, pisząc:

"

To tak, jakby David Yates zdecydował, że nie jest to ważne w ogólnym rozrachunku, tj. nie wpływa na zachwyt nastoletniej publiczności. "

Jak widać, aktor z 40-letnim stażem pragnął bardziej wnikliwego zagłębienia się w życiorys i charakter Snape'a, jednak nie było na to miejsca ani czasu w serii skierowanych do młodzieży blockbusterów, za co wyraźnie obwiniał reżysera. 

Prywatne listy i pamiątki Alana Rickmana trafiły na aukcję

Upubliczniona korespondencja Rickmana obejmuje także listy od księcia Karola, Billa Clintona, Tony’ego Blaira i J.K. Rowling, która dziękowała aktorowi za „uczciwe przedstawienie jednej z najbardziej złożonych postaci”, jakie stworzyła. W kolekcji pamiątek po Rickmanie znalazły się także scenariusze „Szklanej pułapki” i „Robin Hooda: Księcia złodziei”. Całość została wystawiona na aukcji ABA Rare Book Fair w Londynie i jest obecnie wyceniana na 950,000 funtów.

Alan Rickman zmarł na raka trzustki w 2016 roku. Miał 69 lat. 

Natalia Hluzow
Tagi: Harry Potter Alan Rickman