Heath Ledger: 11. rocznica śmierci aktora. Przypominamy jego najlepsze role

22.01.2019
Aktualizacja: 24.04.2019 13:02
Heath Ledger: 11. rocznica śmierci aktora. Przypominamy jego najlepsze role Fot. Jonathan Hayward / Rex Features / East News

22 stycznia 2008 roku świat obiegła informacja, że słynny aktor i idol nastolatek, Heath Ledger, został znaleziony martwy w apartamencie w Los Angeles. Dzisiaj wspominamy najlepsze role australijskiego aktora.

11 lat temu media ogłosiły wstrząsającą wiadomość o niespodziewanej śmierci Heatha Ledgera. Kariera aktora zapowiadała się obiecująco, bowiem mężczyzna miał na swoim koncie wiele ról, które zapewniły mu wysoką pozycję w Hollywood.

Mężczyzna rozpoczął przygodę z aktorstwem już w wieku 13 lat. Najpierw wystąpił w filmie "Clowing Around" oraz w serialu "Ship to Shore". Heath przerwał naukę w szkole średniej i postanowił spróbować swoich sił na wielkim ekranie. Wyjechał do Sydney, gdzie dostał rolę w popularnych australijskich serialach. Przełomowym momentem w karierze aktora była rola Patricka Verona w "Zakochanej Złośnicy".

ZOBACZ TEŻ: Jak powstała scena triku z ołówkiem z filmu "Mroczny Rycerz"?

Najlepsze role Heatha Ledgera

1. "Candy" reż. Neil Armfield (2006)

W tym filmie Heath Ledger wcielił się w rolę Dana, który popada w nałóg narkotykowy. Zakochuje się w dziewczynie o imieniu Candy. Film ukazuje zmianę, jaką przechodzi para głównych bohaterów. Ze zwyczajnych ludzi stają się nałogowcami, którzy wykorzystują każdą okazję, żeby zdobyć kolejną działkę narkotyku.

2. "Obłędny rycerz" reż. Brian Helgeland (2001)

William Thatcher (Heath Ledger) to giermek, który od dziecka pragnął być rycerzem. Przeszkodą do zrealizowania celu było jego pochodzenie. Pewnego razu rycerz, z którym podróżuje William, umiera, a giermek podszywa się pod swojego pana i zwycięża kolejne turnieje. Zabawna komedia oparta na opowiadaniu "The Knight's Tale" Geoffreya Chaucera.

3. "Zakochana złośnica" reż. Gil Junger (1999)

Historia dwóch sióstr: Bianki i Kat. Pierwsza z nich ma zakaz umawiania się na randki do momentu, aż Kat nie znajdzie sobie chłopaka. Problem w tym, że wszyscy faceci w szkole boją się dziewczyny. Film jest uwspółcześnioną ekranizacją dramatu Williama Shakespeara "Poskromienie złośnicy". Heath Ledger wcielił się w rolę Patrica Verona, który stara się rozkochać w sobie zbuntowaną dziewczynę.

4. "Tajemnica Brokeback Mountain" reż. Ang Lee (2005)

Heath Ledger gra w tym filmie Ennisa Del Mara, który poznaje Jacka Twista (w tej roli Jake Gyllenhaal). Mężczyźni zawierają znajomość w trakcie poszukiwania pracy. W pewnym momencie zaczyna ich łączyć nierozerwalna więź. W tym filmie wystąpiła również Michelle Williams, życiowa partnerka Ledgera.

5. "Mroczny Rycerz" reż. Christoper Nolan (2008)

Tego filmu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Heath Ledger wcielił się w rolę Jokera. Okazało się, że postać, którą wykreował aktor, jest najlepszą kreacją Jokera w historii filmów o Batmanie. W pierwszą rocznicę swojej śmierci, aktor otrzymał nominację do Oscara za rolę męską w "Mrocznym Rycerzu". Miesiąc później pośmiertnie otrzymał statuetkę. To drugi przypadek w historii gali, w której ktoś został nagrodzony po swojej śmierci. Statuetkę odebrała rodzina aktora.

ZOBACZ TEŻ: Jak wygląda „Mroczny Rycerz” odtworzony z oryginalnych scenorysów?

Przyczyna śmierci Heatha Ledgera

Podczas kręcenia filmu "Tajemnica Brokeback Mountain" aktor poznał swoją przyszłą żonę, Michelle Williams. Pod koniec 2005 roku na świat przyszła córka pary, Matilda. W tym samym czasie aktor próbował zerwać z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wszystko wskazywało na to, że narodziny dziecka i małżeństwo przyczynią się do całkowitego odstawienia substancji, ale tak się nie stało.

22 stycznia 2008 roku aktor został znaleziony martwy w apartamencie w Nowym Jorku. Jedni podają, że mieszkanie należało do Mary-Kate Olsen. Obok aktora leżało opakowanie po tabletkach nasennych. Policja i najbliżsi twierdzą, że śmierć była tragicznym wypadkiem, a nie próbą odebrania sobie życia. Zespół medycyny sądowej z Nowego Jorku podał do wiadomości publicznej, że śmierć mężczyzny była spowodowana nagromadzeniem się w organizmie kombinacji leków na receptę, co spowodowało zatrucie, zapaść i śmierć.

ZOBACZ TEŻ: Czy rola Jokera zabiła Heatha Ledgera?

 

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.