Henry Cavill o #metoo: Wolę nie zagadywać do kobiet, by nie zostać posądzonym o gwałt

Natalia Hluzow
13.07.2018 12:24
Henry Cavill o #metoo: Wolę nie zagadywać do kobiet, by nie zostać posądzonym o gwałt Fot. Cao ji - Imaginechina/FOTOLINK/EAST NEWS

Henry Cavill w jednym z ostatnich wywiadów wyznał, że jest staroświeckim gentlemanem, który lubi zabiegać o kobiety. Boi się jednak, że w świecie opanowanym przez #metoo jest to już niemożliwe. 

Odtwórca roli Supermana w DCEU martwi się, że w dzisiejszych czasach nie ma już miejsca na zabieganie o względy kobiet. Twierdzi, że ruch #metoo doprowadził do tego, że mężczyźni boją się uganiać za kobietami, gdyż ich zaloty mogą zostać odczytane jako molestowanie.

Henry Cavill o ruchu #metoo

Podczas wywiadu dla australijskiego wydania magazynu GQ, Henry Cavill wyznał, że tęskni za starym, dobrym podrywem, który dziś nie jest już do końca możliwy:

Jest coś wspaniałego w uganianiu się za kobietami. To tradycyjne podejście, które jest miłe. Myślę, że do kobiet powinno się zalecać i powinno się za nimi uganiać, ale być może jestem zbyt staroświecki, że tak myślę.

Aktor twierdzi, że ruch #metoo – choć bez wątpienia potrzebny – przybrał formę, która niszczy tradycyjne metody zalecania się do kobiet:

To bardzo trudne, kiedy wyznacza się konkretne zasady. Cóż, nie chcę do niej zagadywać, bo zaraz ktoś nazwie mnie gwałcicielem. Więc myślisz sobie – „lepiej odpuszczę i zadzwonię do mojej byłej dziewczyny i wrócę do związku, który nigdy tak naprawdę nie działał”. Bo to bezpieczniejsze niż narażanie się na piekielny ogień, gdy jestem osobą publiczną i jeśli zacznę z kimś flirtować, to kto wie, jak zostanie to odebrane.

Zdaniem Cavilla w dobie #metoo mężczyźni tak naprawdę nie mogą już zabiegać o kobiety, bo kiedy raz usłyszą „nie”, muszą automatycznie odpuścić. Według aktora kobiety są potem rozczarowane faktem, że mężczyzna się nie stara. Ale on po prostu nie chce pójść do więzienia.

Wypowiedź aktora, jak można się było spodziewać, spotkała się z olbrzymią krytyką w mediach społecznościowych. Większość kobiet komentowała słowa Cavilla w ten sam sposób: „jeśli nie dostrzegasz różnicy między flirtowaniem i molestowaniem, to masz poważny problem”. Aktor znany z roli Supermana nie jest jednak pierwszą osobą publiczną, która skomentowała ruch #metoo w ten sposób, twierdząc, że akcja zrodzona ze słusznych pobudek przybrała karykaturalne rozmiary. Catherine Deneuve nazwała #metoo „polowaniem na czarownice”. Sharon Stone – podobnie jak Deneuve – uznała, że końskie zaloty to jeszcze nie molestowanie. Matt Damon proponował natomiast, by nie sprowadzać wszystkich przypadków do wspólnego mianownika i rozróżniać klepnięcie kogoś w tyłek od gwałtu na dziecku. Wszystkie te głosy spotkały się z ostrą krytyką opinii publicznej.

Henry Cavill przeprasza za krytykę #metoo

Po fali krytyki pod adresem Cavilla, aktor przeprosił za swoje słowa, twierdząc, że został źle zrozumiany, gdyż nie jest nieczuły na cudze krzywdy. W tym celu opublikował długie oświadczenie, które możecie przeczytać poniżej:

Po zobaczeniu reakcji na artykuł, a w szczególności na moje odczucia związane z randkowaniem i ruchem #metoo, chciałem przeprosić za zamieszanie i nieporozumienie, które mogły spowodować. Okazanie braku wrażliwości na cudze krzywdy nie było moją intencją. W świetle tego chciałbym więc wyjaśnić i ogłosić wszystkim, że od zawsze darzę kobiety najwyższym szacunkiem i wciąż będę to robił, bez względu na charakter relacji – czy będzie to przyjaźń, praca czy cokolwiek innego. Nigdy nie mogłoby być moim zamiarem okazanie im braku szacunku w jakiejkolwiek formie czy kształcie.

To doświadczenie dało mi ważną lekcję na temat kontekstu i niuansów swobód redakcyjnych. Z niecierpliwością czekam na możliwość wyjaśnienia mojej postawy w przyszłości w temacie, który jest niezwykle ważny i który z całego serca popieram.

Henry’ego Cavilla już niebawem zobaczymy w „Mission Impossible 6: Fallout”, gdzie wcieli się w czarny charakter. Polska premiera filmu została zapowiedziana na 10 sierpnia 2018 roku.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.