16.08.2019 10:59

Hong Kong zbojkotuje Disneya. Wszystko przez komentarze gwiazdy "Mulan"

Nowa aktorska wersja "Mulan" stała się niedawno polem bitwy między Hong Kongiem a Pekinem, który stara się utrzymać kontrolę nad regionem. Wszystko przez tweet gwiazdy Crystal Liu Yifei.

Crystal Liu
foto: Wiese/FaceToFace/REPORTER/East News

Jak podaje portal Variety, Chińska aktorka Crystal Liu Yifei niedawno podała dalej post związany z chińską propagandą, który popierał interwencje policji przy antyrządowych protestach w Hong Kongu. Wszystko to stało się na chińskiej platformie Weibo, która przypomina w swoim działaniu Twittera. Liu ma w serwisie prawie 66 milionów obserwujących. 

Hong Kong zbojkotuje Mulan?

Sam "tweet" zawierał zdjęcie opublikowane przez rządową gazetę People's Daily, na którym mogliśmy przeczytać w języku chińskim słowa:

"

Wspieram policję w Hong Kongu; możecie mnie za to pobić. "

Aktorka niedługo później napisała również parafrazę hashtagu kampanii, który brzmi: "Wspieram też policję w Hong Kongu", dodając do niego emoji serduszka i napiętego bicepsu. Jej post został polubiony przez ponad 78 tysięcy użytkowników i podany dalej prawie 69 tysięcy razy. W komentarzach mogliśmy przeczytać słowa wsparcia dla aktorki i policji. 

Foto: EAST NEWS
Foto: EAST NEWS
Przeczytaj także Disney szykuje aktorską wersję "Tarzana"? Wytwórnia ma kandydata do głównej roli!

I chociaż Instagram, Facebook i Twitter są zakazane w Chinach, to na każdym z nich pojawiły się posty zawierające hashtag "BoycottMulan". Na Instagramie Liu możemy znaleźć komentarze popierające zarówno Pekin, jak i Hong Kong.

W komentarzach znalazły się również zarzuty wobec decyzji Disneya o obsadzeniu aktorki w roli Mulan: 

"

Jestem Chinką, bo moi rodzice są z Chin, ale nie popieram twoich faszystowskich opinii. Przykro mi, że masz pokręcone poglądy przez konsumowanie chińskiej propagandy. Nowojorczycy was wspierają, mieszkańcy Hong Kongu! "

Na razie Disney nie skomentował sprawy, co nie jest wcale zaskakujące - bojkot w liczącym ponad 7 milionów mieszkańców Hong Kongu raczej nie wpłynie poważnie na wyniki kasowe nadchodzącego filmu "Mulan". Ten zadebiutuje w kinach 27 marca 2020 roku. 

Tagi: News Disney Mulan