14.03.2019
Aktualizacja: 15.11.2019 10:53

Polecane Horrory: oparte na faktach, o duchach, wampirach, zombie, wilkołakach

Jeśli lubicie się bać, ale nie jesteście pewni, który horror wybrać - przedstawiamy listę różnych typów horrorów. Znajdziecie tu horrory o duchach, wampirach, wilkołakach, zombie i wiele innych.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Horror to prawdopodobnie jedyny gatunek filmowy, który posiada aż tak wiele podgatunków. W zależności od osobistych upodobań, gdy chcemy sięgnąć po film grozy, mamy olbrzymi wachlarz możliwości – ghost stories (potocznie horrory o duchach), slashery, snuff movies, torture porn, survival horror, horrory gore czy nawet horrory komediowe. Jeśli chcecie się zapoznać z najlepszymi tytułami wybranych podgatunków horroru, poniżej zamieszczamy zestawienie, które z całą pewnością wam się przyda.

Polecane horrory: Najlepsze horrory, najstraszniejsze horrory

Jeśli szukacie dobrego horroru, by spędzić wieczór pełen grozy, jednak nie wiecie, które tytuły mieszczą się w ramach interesującego was podgatunku, zapoznajcie się z poniższą listą.

Polecane horrory: Najstraszniejsze horrory

Jeśli lubicie, gdy horror wywołuje u was paniczny strach, przez który nie będziecie w stanie spać przy zgaszonym świetle, znalezienie takiej produkcji nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? To proste, każdy z nas boi się czegoś innego, ma inny próg strachu. To co przeraża waszych znajomych, u was może wzbudzić jedynie uśmiech politowania. Są jednak horrory tak przerażające, że robią wrażenie niemal na każdym. Zaliczają się do nich przede wszystkim klasyki typu "Egzorcysta" czy "The Ring", jak i również znacznie młodsze produkcje, typu seria "Obecność".

Egzorcysta
Egzorcysta
Przeczytaj także Top 10 najstraszniejszych horrorów wszech czasów

Polecane horrory: Horrory oparte na faktach

Przyznajmy otwarcie - informacja, że dany horror został oparty na faktach jest w stanie wywołać gęsią skórkę absolutnie u każdego, nawet najbardziej cynicznego odbiorcy. Świadomość tego, że dana historia wydarzyła się naprawdę odbiera nam psychologiczny mechanizm obronny, jakim jest powtarzanie, że to tylko film, to się nie dzieje naprawdę. Do najpopularniejszych horrorów, których fabuła została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami należy przede wszystkim wspomniana wyżej "Obecność" i "Egzorcyzmy Emily Rose", jednak to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Oto najbardziej przerażające horrory na faktach.

10 horrorów opartych na faktach
10 horrorów opartych na faktach
Przeczytaj także 10 horrorów opartych na faktach

Polecane horrory: Horrory o duchach

Horrory o duchach, fachowo nazywane ghost stories, to prawdopodobnie najpopularniejszy podgatunek horroru. Również znalezienie dobrej, godnej uwagi produkcji tego typu jest względnie prostym zadaniem, ponieważ horrorów o duchach każdego roku powstaje całe multum, a rodzaj strachu jaki mają wywoływać jest zasadniczo prosty do osiągnięcia. "Inni" z Nicole Kidman w roli głównej, klasyczny "Duch" z lat osiemdziesiątych, czy bardziej nowatorski "Coś za mną chodzi" – do wyboru, do koloru.

Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach
Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach
Przeczytaj także Top 10 najstraszniejszych horrorów o duchach

Polecane horrory: Horrory o zombie

Żywe trupy to bardzo wzięty temat już od wielu lat, głównie za sprawą przełomowej "Nocy żywych trupów" i serialu "The Walking Dead". Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że wszystko jest lepsze, gdy dodamy do tego zombie. Ile jest w tym prawdy? To już każdy powinien sam ocenić. Nie można się jednak nie zgodzić z tym, że filmy typu "Zombie SS", czy "Resident Evil" to kawał dobrego kina grozy.  

Top 10 najstraszniejszych horrorów o zombie
Top 10 najstraszniejszych horrorów o zombie
Przeczytaj także Top 10 najstraszniejszych horrorów o zombie

Polecane horrory: Horrory o klaunach

Gdy zapytacie przypadkową osobę o to, czego boi się najbardziej istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiedzią będzie klaun. Te wymalowane osobniki, które z założenia powinny nas bawić i rozweselać, z reguły wywołują zgoła odmienne reakcje. Nie wiadomo, czy dzieje się tak za sprawą klauna Pennywise z popularnego "TO" mistrza grozy Stephena Kinga, czy może przyczynił się do tego słynny seryjny morderca znany jako "Killer Clown" - John Wayne Gacy. Jedno jednak wiemy na pewno – klauny są śmiertelnie przerażające.

Top 10 przerażających horrorów o klaunach
Top 10 przerażających horrorów o klaunach
Przeczytaj także Top 10 przerażających horrorów o klaunach

Polecane horrory: Horrory o lalkach

Poza klaunami dość powszechną fobią jest strach przed lalkami. Ulubienice małych dziewczynek mogą być zarówno piękne, jak i śmiertelnie przerażające. Nic więc dziwnego, że filmowi twórcy często sięgają w swoich dziełach po ten właśnie motyw. Choć prym na tym polu wiedzie z całą pewnością "Annabelle", horrorów o lalkach powstało znacznie więcej.

Lalka Annabelle, foto: materiały prasowe
Lalka Annabelle, foto: materiały prasowe
Przeczytaj także Top 9: Najlepsze horrory o lalkach, wśród nich "Annabelle"

Polecane horrory: Horrory o zakonnicach

Horrory o zakonnicach jeszcze do niedawna stanowiły rzadkość. Wszystko zmieniło się za sprawą drugiej części "Obecności", a następnie spin-offu o demonicznej zakonnicy imieniem Valak. Demon w habicie, dość niespodziewanie, wywołał u widzów tak duże przerażenie, że niektórzy podczas seansu dosłownie płakali ze strachu.  

Top 5 horrorów o zakonnicach
Top 5 horrorów o zakonnicach
Przeczytaj także Top 5 horrorów o zakonnicach

Polecane horrory: Horrory o wampirach

Wampiry to stworzenia, które od dziesięcioleci fascynują ludzi. Jeszcze zanim zaczęły świecić w słońcu i uganiać się za nastolatkami, potrafiły wywołać u widza obezwładniające poczucie niepokoju. "Nosferatu - symfonia grozy", czy znacznie młodszy "Wywiad z wampirem" – filmy te sprawiają, że wampiry jawią się nam jako stworzenia niezwykle eleganckie, a jednocześnie śmiertelnie niebezpieczne.

Top 10 przerażających horrorów o wampirach
Top 10 przerażających horrorów o wampirach
Przeczytaj także Top 10 przerażających horrorów o wampirach

Polecane horrory: Horrory o wilkołakach

Wilkołaki, choć cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż wampiry, wciąż są głęboko zakorzenione w naszej popkulturze. W historii kinematografii powstało wiele filmów traktujących o tych stworzeniach i przedstawiających ich na rozmaite sposoby. Od klasycznego "Skowytu" aż po serię przygód o Harrym Potterze – kinowe wilkołaki przeszły na ekranach kin imponującą ewolucję.

Wilkołaki
Wilkołaki
Przeczytaj także TOP 10: Najlepsze filmy o wilkołakach

Polecane horrory: Najohydniejsze horrory

horrory, które mają nas przestraszyć i są też takie, które mają wywołać u nas uczucie obrzydzenia. "Martwica mózgu" i "Chirurgiczna precyzja" to tylko podstawowe przykłady filmów, których lepiej nie oglądać w trakcie jedzenia.

Top 10 najbardziej obrzydliwych horrorów świata
Top 10 najbardziej obrzydliwych horrorów świata
Przeczytaj także Top 10 najbardziej obrzydliwych horrorów świata

Polecane horrory: Najbrutalniejsze i najbardziej krwawe horrory

Zostajemy jeszcze przy silnych emocjach, którym daleko do strachu wywołanego duchem wyskakującym z szafy. Horrory typu gore mają szerokie grono fanów, ludzi którzy lubią oglądać obrazy naruszające ich strefę komfortu. Brutalne i oburzające filmy, w których krew się leje strumieniami, a widok ludzkich wnętrzności jest czymś powszechnie spotykanym. Produkcje typu "Cannibal Holocaust" czy "Srpski film" zostały zakazane w wielu krajach, z uwagi na poziom brutalności i stężenie patologii przekraczające wszelkie granice. A uwierzcie, takich filmu jest znacznie więcej.

Fot. Kadr z filmu "Srpski film"
Fot. Kadr z filmu "Srpski film"
Przeczytaj także TOP 15: Najbrutalniejsze i najbardziej krwawe horrory w historii

Polecane horrory: Horrory o przerażających dzieciach

Postawmy sprawę jasno – nic bardziej nie przeraża w horrorach niż dzieci. Wykorzystanie dziecięcej niewinności i zestawienie ich z demonicznymi siłami oddziałuje na widza jak nic innego. Nie ważne czy to opętana przez demona Regan z "Egzorcysty", czy przerażająca topielica Samara z "Ringu", dziecko jako centralna postać horroru to gotowy przepis na sukces.

Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów
Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów
Przeczytaj także Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów

Polecane horrory: Horrory o Bożym Narodzeniu

Boże Narodzenie, zwane potocznie Gwiazdką to czas kojarzący nam się z ciepłą, rodzinną atmosferą i swoistym poczuciem bezpieczeństwa. Powstały jednak horrory, które postanowiły to poczucie zburzyć w bezlitosny sposób. "Krampus. Duch Świąt" i "Cicha noc, śmierci noc" sprawią, że noc wigilijna już nigdy nie będzie taka sama.

10 świątecznych horrorów dla niegrzecznych dzieci
10 świątecznych horrorów dla niegrzecznych dzieci
Przeczytaj także 10 świątecznych horrorów dla niegrzecznych dzieci

Polecane horrory: Horrory o Halloween

Dla wszystkich fanów horrorów Halloween jest jednym z najważniejszych dni w roku. Noc podczas której zasłona oddzielająca świat żywych i umarłych jest najcieńsza ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Nie ma zatem nic lepszego, niż w nocy 31 października rozsiąść się w fotelu i włączyć horror, którego akcja odbywa się właśnie w Wigilię Święta Zmarłych. A takich tytułów jest cała masa, od klasycznego "Halloween" w reżyserii Johna Carpentera po upiorną "Noc Demonów".

Top 10 strasznych horrorów dziejących się w Halloween
Top 10 strasznych horrorów dziejących się w Halloween
Przeczytaj także Top 10 strasznych horrorów dziejących się w Halloween

Polecane horrory: Horrory o dewiacjach seksualnych

Parafilie, czyli zaburzenia psychiczne dotyczące sfery seksualnej człowieka to temat najczęściej poruszany w thrillerach i dramatach, jednak horrorów tego typu również nie brakuje. Film Netfliksa pod tytułem "Gra Geralda" to tylko jeden z wielu przykładów dewiacji seksualnych przedstawianych w filmach grozy.

Gra Geralda
Gra Geralda
Przeczytaj także Top 10 dewiacji seksualnych w horrorach

Polecane horrory: Polskie horrory

Wbrew pozorom, również polska kinematografia może się pochwalić godnymi uwagi horrorami, choć nie jest to gatunek szczególnie popularny w naszych rodzimych filmach. "Demon" Marcina Wrony jest idealnym przykładem tego, że porządne kino grozy nie jest obce polskim twórcom.  

10 polskich horrorów
10 polskich horrorów
Przeczytaj także 10 polskich horrorów
Tagi: Horror