Ian McKellen: Oscary dyskryminują homoseksualistów

Robert Skowronski
28.01.2016 14:23
Ian McKellen: Oscary dyskryminują homoseksualistów Fot. Jon Furniss/Corbis / East News

Rozdanie Oscarów coraz bliżej, a tym samym nasilają się głosy krytykujące galę. Tym razem przemówił sir Ian McKellen.

Nagrody Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zostaną przyznane 28 lutego 2016 roku. Wśród nominowanych aktorów i aktorek zabrakło jednak tych o czarnym kolorze skóry, na co zwrócili już uwagę Spike Lee oraz Jada Pinkett Smith nazywając Oscary rasistowskimi i nawołując do bojkotu gali.

Pojawiły się kolejne zarzuty wobec Akademii wygłoszone przez Iana McKellena znanego m.in. z roli Gandalfa w dziełach na podstawie prozy J.R.R. Tolkiena. Zdaniem aktora dyskryminacja dosięga jeszcze jednej grupy ludzi... homoseksualistów:

Nie tylko Afroamerykanie są pomijani przez przemysł filmowy. Kiedyś dotyczyło to także kobiet, a dziś homoseksualistów, co trwa zresztą od bardzo dawna. Istnieją wszelkie podstawy, aby narzekać, a Oscary pozwalają na ten problem zwrócić uwagę. Żaden gej nie dostał jeszcze nagrody. Zastanawiam się czy to uprzedzenie czy szansa.

Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman i Sean Penn zdobyli za to statuetkę za granie homoseksualistów. Czy to pewna forma pocieszenia?

Bardzo sprytnie. To mi dajcie nagrodę za wcielenie się w hetero.

Ian McKellen nie kryje się ze swoją orientacją seksualną, a sam był nominowany do statuetki dwukrotnie - w 1999 roku w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film „Bogowie i potwory” oraz w 2002 roku jako Najlepszy aktor drugoplanowy we „Władcy Pierścieni: Drużynie Pierścienia”. Brytyjczyk przyznał, że w obu przypadkach miał przygotowaną przemowę. Miał w niej zawarte słowa podzięki za to, że stał się pierwszym homoseksualistą docenionym Oscarem. Niestety nie miał okazji do ich wygłoszenia.

McKellen wyznał, że jego zdaniem problem tkwi w samym składzie Akademii:

Jeżeli próbujesz zrobić karierę jako czarnoskóry aktor, albo taki o hiszpańskim pochodzeniu, w stanie Kalifornia, gdzie większość stanowią biali, to nie tędy droga. Dodatkowo jesteś osądzany przez komisję, która też składa się z białych mężczyzn w średnim wieku.

Posłuchajcie wypowiedzi aktora:

Idzie jednak nowe. Zarząd postanowił wycofać dotychczasową regułę dającą członkom Akademii dożywotnie prawo głosowania. Teraz możliwość oddawania głosów będzie przysługiwać na okres 10 lat. Jednak pozostanie aktywnym zawodowo wydłuży ten czas o kolejne 10 lat. Osoba, która utrzyma swój status członka przez minimum 30 lat zostanie nagrodzona dożywotnią możliwością głosowania. Takie prawo będzie też przyznawane wszystkim nominowanym do Oscarów oraz ich zdobywcom.

Postanowiono też zmienić zasady przyjmowania nowych członków dla zwiększenia obecność kobiet i przedstawicieli innych ras. Zarząd powiększono o trzy miejsca na trzyletnią kadencję. Osoby na nie wyznaczone zostaną wybrane przez Prezydent Akademii, a następnie zatwierdzone przez członków Zarządu. Wszystko ma doprowadzić do podwojenia liczby kobiet i przedstawicieli innych ras w Akademii do roku 2020.

Zgadzacie się ze słowami Iana McKellena?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.