10.12.2018 14:43

Ile czasu minęło pomiędzy wydarzeniami w "Avengers: Infinity War" i "Avengers: Endgame"?

W sieci króluje zwiastun filmu "Avengers: Endgame". Fani produkcji Marvela zaczęli zastanawiać się, ile czasu minęło pomiędzy 3. i 4. częścią serii o superbohaterach.

Jeremy Renner jako Ronin (Avengers: Endgame)
foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

Twórcy filmu "Avengers: Endgame" bardzo długo trzymali widzów w niepewności. W końcu na początku grudnia 2018 roku wyjawili tytuł filmu i zaprezentowali pierwszy zwiastun swojego dzieła. Chociaż w trailerze dzieje się nie wiele, można wyciągnąć z niego wiele ciekawych informacji dotyczących fabuły 22. filmu Marvel Studios. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się czasowi, który upłynął od ostatniej sceny w "Avengers: Infinity War".

"Avengers: Endgame" - ile czasu upłynęło od "Avengers: Infinity War"?

Tuż przed premiera pierwszego zwiastuna pojawiły się plotki, mówiące, że akcja najnowszej produkcji braci Russo rozgrywa się 5 lat po wydarzeniach z 3. części filmu. Jeszcze wcześniej spekulowano, że "Avengers 4" będzie dział się w alternatywnej rzeczywistości. Czy rzeczywiście tak jest? Trailer wskazuje, że raczej nie, chociaż materiał nie wyklucza, że część scen dzieje się w innym wymiarze albo kilka lat po pstryknięciu Thanosa. Przeanalizujmy jednak zwiastun od początku, skupiając się na trzech kluczowych postaciach: Iron Manie, Hawkeye'u/Roninie i Ant-Manie.

"Avengers: Endgame" - ile czasu Tony Stark spędził w kosmosie?

Avengers: Endgame

Zwiastun rozpoczyna się od sceny desperackiej ucieczki Tony'ego Starka z planety Tytan. Iron Man wykorzystał w tym celu statek Strażników Galaktyki. Nagrywa wiadomość do Pepper Potts, informując ją, że pożywienie skończyło się cztery dni temu, a powietrz zostało na jeden. Wniosek z tego taki, że Stark błąka się po przestrzeni kosmicznej od dłuższego czasu, ale na pewno nie można jednak liczyć go w latach. Można oczywiście założyć, że bohater został na Tytanie jakiś czas i postanowił zebrać wszystko, co potrzebne mu do przeżycia w kosmosie. Mimo wszystko martwa planeta na pewno nie pozwoliłaby mu zostać na niej kilku miesięcy. W najlepszym wypadku Stark opuścił ją kilka godzin po przegranej walce z Thanosem. Biorąc jednak pod uwagę, że skończyły się zapasy pożywienia i powietrza teoretycznie przeznaczone dla sześcioosobowej załogi, można przyjąć kilkutygodniowy pobyt w kosmosie. Prawdopodobnie Iron Man leci statkiem od około miesiąca.

"Avengers: Endgame" - kiedy Hawkeye został Roninem?

Avengers: Endgame

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów w zwiastunie "Avengers 4" jest chwila, w której widzimy Clinta Bartona w nowym kostiumie. O tym, że Hawkeye'a zstąpi Ronin, było wiadomo już od dawna, ale do tej pory fani nie mieli okazji zobaczyć stroju herosa w pełnej krasie. Pojawiły się sugestie, że ten fragment filmu rozgrywa się kilka lat po pstryknięciu Thanosa, a nawet w innej rzeczywistości, w której Barton nie został Hawkeyem. Wielu fanów zwróciło jednak uwagę na twarz postaci, z której można wyczytać ogromną tragedię. Być może pozbawienie życia połowy populacji wszechświata sprawiło, że w powietrzu rozpłynęli się najbliżsi bohatera - jego żona i dzieci. Z tego powodu przyjął nową tożsamość i jako Ronin szuka osoby odpowiedzialnej za ten stan rzeczy. Prawdopodobnie ten fragment rozgrywa się mniej więcej w połowie filmu, kilka lub kilkanaście tygodni po wygranej Thanosa.

"Avengers: Endgame" - kiedy rozgrywa się scena z Ant-Manem?

Avengers: Endgame

Najbardziej zaskoczyło zakończenie zwiastuna "Avengers 4", w którym pojawia się Ant-Man. Teoretycznie Scott Lang powinien tkwić uwięziony w Quantum Realm. Moment, w którym trafił do tego wymiaru dział się dokładnie w tym samym czasie, kiedy Thanos zdobył wszystkie Kamienie Nieskończoności. Kapitan Ameryka pyta Black Widow czy nagranie przedstawiające Ant-Mana pochodzi sprzed kilku lat. Co prawda może to sugerować, że scena w nowej bazie Avengers rozgrywa się kilka lat po sukcesie Szalonego Tytana. Nie zapominajmy jednak, że Steve i Natasha ostatnio widzieli Scotta podczas wydarzeń z "Civil War", które działy się około 2 lata przed "Infinity War". Cap może być w szoku, ponieważ Ant-Man został uznany za zaginionego i potencjalnie zmarłego. Prawdopodobnie scena rozgrywa się kilka lub kilkanaście miesięcy po finale 3. części "Avengers", bo trudno sobie wyobrazić, że Scott od razu wyszedł z Quantum Realm. 

Wszystkie ukazane w zwiastunie sceny dzieją się więc mniej więcej w tym samym czasie lub niewielkich odstępach czasu.

"Avengers: Endgame" - kiedy rozgrywa się akcja filmu?

Nie wykluczone, więc że od zakończenia "Infinity War" do początku "Endgame" minęło od kilku miesięcy do maksymalnie roku. Dotychczas filmu MCU rozgrywały się mniej więcej w tym samym czasie, w którym wchodziły na ekrany kin. Co prawda akcja "Kapitan Marvel", dzieje się w latach 90., ale to jeden z nielicznych wyjątków. Oczywiście powyższe przypuszczenia mogą być błędne, jednocześnie nie stoją w opozycji do sugestii, że obie części "Avengers" dzieli większa przerwa czasowa. Jak jest w rzeczywistości? Dowiemy się przy okazji premiery kolejnego zwiastuna lub dopiero 25 kwietnia 2019 roku, kiedy produkcja wejdzie do kin.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Avengers Avengers: Infinity War Iron Man Avengers 4