Ile czasu minęło pomiędzy wydarzeniami w "Avengers: Infinity War" i "Avengers: Endgame"?

Sergiusz Kurczuk
10.12.2018 14:43
Ile czasu minęło pomiędzy wydarzeniami w "Avengers: Infinity War" i "Avengers: Endgame"? Fot. kadr z filmu Avengers: Endgame

W sieci króluje zwiastun filmu "Avengers: Endgame". Fani produkcji Marvela zaczęli zastanawiać się, ile czasu minęło pomiędzy 3. i 4. częścią serii o superbohaterach.

Twórcy filmu "Avengers: Endgame" bardzo długo trzymali widzów w niepewności. W końcu na początku grudnia 2018 roku wyjawili tytuł filmu i zaprezentowali pierwszy zwiastun swojego dzieła. Chociaż w trailerze dzieje się nie wiele, można wyciągnąć z niego wiele ciekawych informacji dotyczących fabuły 22. filmu Marvel Studios. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się czasowi, który upłynął od ostatniej sceny w "Avengers: Infinity War".

"Avengers: Endgame" - ile czasu upłynęło od "Avengers: Infinity War"?

Tuż przed premiera pierwszego zwiastuna pojawiły się plotki, mówiące, że akcja najnowszej produkcji braci Russo rozgrywa się 5 lat po wydarzeniach z 3. części filmu. Jeszcze wcześniej spekulowano, że "Avengers 4" będzie dział się w alternatywnej rzeczywistości. Czy rzeczywiście tak jest? Trailer wskazuje, że raczej nie, chociaż materiał nie wyklucza, że część scen dzieje się w innym wymiarze albo kilka lat po pstryknięciu Thanosa. Przeanalizujmy jednak zwiastun od początku, skupiając się na trzech kluczowych postaciach: Iron Manie, Hawkeye'u/Roninie i Ant-Manie.

"Avengers: Endgame" - ile czasu Tony Stark spędził w kosmosie?

Avengers: Endgame Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

Zwiastun rozpoczyna się od sceny desperackiej ucieczki Tony'ego Starka z planety Tytan. Iron Man wykorzystał w tym celu statek Strażników Galaktyki. Nagrywa wiadomość do Pepper Potts, informując ją, że pożywienie skończyło się cztery dni temu, a powietrz zostało na jeden. Wniosek z tego taki, że Stark błąka się po przestrzeni kosmicznej od dłuższego czasu, ale na pewno nie można jednak liczyć go w latach. Można oczywiście założyć, że bohater został na Tytanie jakiś czas i postanowił zebrać wszystko, co potrzebne mu do przeżycia w kosmosie. Mimo wszystko martwa planeta na pewno nie pozwoliłaby mu zostać na niej kilku miesięcy. W najlepszym wypadku Stark opuścił ją kilka godzin po przegranej walce z Thanosem. Biorąc jednak pod uwagę, że skończyły się zapasy pożywienia i powietrza teoretycznie przeznaczone dla sześcioosobowej załogi, można przyjąć kilkutygodniowy pobyt w kosmosie. Prawdopodobnie Iron Man leci statkiem od około miesiąca.

"Avengers: Endgame" - kiedy Hawkeye został Roninem?

Avengers: Endgame Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów w zwiastunie "Avengers 4" jest chwila, w której widzimy Clinta Bartona w nowym kostiumie. O tym, że Hawkeye'a zstąpi Ronin, było wiadomo już od dawna, ale do tej pory fani nie mieli okazji zobaczyć stroju herosa w pełnej krasie. Pojawiły się sugestie, że ten fragment filmu rozgrywa się kilka lat po pstryknięciu Thanosa, a nawet w innej rzeczywistości, w której Barton nie został Hawkeyem. Wielu fanów zwróciło jednak uwagę na twarz postaci, z której można wyczytać ogromną tragedię. Być może pozbawienie życia połowy populacji wszechświata sprawiło, że w powietrzu rozpłynęli się najbliżsi bohatera - jego żona i dzieci. Z tego powodu przyjął nową tożsamość i jako Ronin szuka osoby odpowiedzialnej za ten stan rzeczy. Prawdopodobnie ten fragment rozgrywa się mniej więcej w połowie filmu, kilka lub kilkanaście tygodni po wygranej Thanosa.

"Avengers: Endgame" - kiedy rozgrywa się scena z Ant-Manem?

Avengers: Endgame Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

Najbardziej zaskoczyło zakończenie zwiastuna "Avengers 4", w którym pojawia się Ant-Man. Teoretycznie Scott Lang powinien tkwić uwięziony w Quantum Realm. Moment, w którym trafił do tego wymiaru dział się dokładnie w tym samym czasie, kiedy Thanos zdobył wszystkie Kamienie Nieskończoności. Kapitan Ameryka pyta Black Widow czy nagranie przedstawiające Ant-Mana pochodzi sprzed kilku lat. Co prawda może to sugerować, że scena w nowej bazie Avengers rozgrywa się kilka lat po sukcesie Szalonego Tytana. Nie zapominajmy jednak, że Steve i Natasha ostatnio widzieli Scotta podczas wydarzeń z "Civil War", które działy się około 2 lata przed "Infinity War". Cap może być w szoku, ponieważ Ant-Man został uznany za zaginionego i potencjalnie zmarłego. Prawdopodobnie scena rozgrywa się kilka lub kilkanaście miesięcy po finale 3. części "Avengers", bo trudno sobie wyobrazić, że Scott od razu wyszedł z Quantum Realm. 

Wszystkie ukazane w zwiastunie sceny dzieją się więc mniej więcej w tym samym czasie lub niewielkich odstępach czasu.

"Avengers: Endgame" - kiedy rozgrywa się akcja filmu?

Nie wykluczone, więc że od zakończenia "Infinity War" do początku "Endgame" minęło od kilku miesięcy do maksymalnie roku. Dotychczas filmu MCU rozgrywały się mniej więcej w tym samym czasie, w którym wchodziły na ekrany kin. Co prawda akcja "Kapitan Marvel", dzieje się w latach 90., ale to jeden z nielicznych wyjątków. Oczywiście powyższe przypuszczenia mogą być błędne, jednocześnie nie stoją w opozycji do sugestii, że obie części "Avengers" dzieli większa przerwa czasowa. Jak jest w rzeczywistości? Dowiemy się przy okazji premiery kolejnego zwiastuna lub dopiero 25 kwietnia 2019 roku, kiedy produkcja wejdzie do kin.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.