Ile kosztowałoby stworzenie Sokoła Millenium?

Robert Skowronski
24.11.2016 09:57
Ile kosztowałoby stworzenie Sokoła Millenium? Fot. kadr z filmu

Z pewnością, w którymś momencie swojego życia chcieliście posiadać własnego Sokoła Millenium. Wyliczono ile kosztowałaby taka przyjemność.

Wiemy już ile należałoby wyłożyć na stworzenie pojazdu AT-AT. To jednak pojazd naziemny warto pomyśleć o czymś co mogłoby się wzbić w przestworza, a nawet przemierzać kolejne galaktyki. Można być pewnym co do jednego - nie jest to tania zabawka, chyba że zadowolimy się wersją z plastiku albo z klocków LEGO.

Ciężko powiedzieć ile kredytów należałoby wziąć, aby uzbierać kwotę... uwaga... 1 988 348 881 funtów. Biorąc pod uwagę obecny kurs brytyjskiej waluty wynoszący 5,22 zł daje to około 10 379 181 158 zł. A ponoć, według tego co możemy usłyszeć w filmie, Sokół Millenium to nic innego jak kupa złomu. Okazuje się, że w uniwersum „Gwiezdnych wojen” złom jest sporo warty. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe wyliczenie uwzględnia także opłaty za ubezpieczenie i garażowanie statku. Polacy jednak mają swoje metody na niższe polisy OC, więc może udałoby się nieco zaoszczędzić.

Nim przejdziemy to umówienia poszczególnych elementów kosztorysu przedstawiamy Wam ogólne wyliczenie:

1 Fot. foto: twizzle.co.uk

Wiele z technologii wykorzystanych w konstrukcji Sokoła Millenium nawet nie istnieje, więc siłą rzeczy mamy do czynienia z wersją standard. Na możliwość stworzenia opcji premium prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać jeszcze wiele lat - chyba że ktoś ma dostęp do tajnych projektów rządowych, a tam nie wiadomo jakie odkrycia czekają.

I tak oto broń laserowa, która jest testowana przez Stany Zjednoczone, to ok. 64 miliony funtów. Najpotężniejszy z dostępnych obecnie komputerów to wydatek rzędu 43 milionów. Taniej wychodzą silniki stosowane przez NASA - to już tylko 941 tysięcy funtów. Jeszcze mniej zapłacimy za działa rakietowe, bo już zaledwie 400 tysięcy. Najdroższym elementem jest technologia pozwalająca się poruszać z prędkością światła, to już 1 869 246 232 funtów.

Jak to bywa z pojazdami czy to tymi na ulicach czy tymi ze strefy fantazji, stanowią one istny worek bez dna, który wymaga cyklicznego wkładania do niego pieniędzy. Hangar na Sokoła Millenium, według podanych wyliczeń, kosztowałby jakieś 3 297 636 funtów rocznie. Polskie ceny wydają się dużo przystępniejsze. Pierwsze lepsze ogłoszenie w sieci mówi, że: „Aeroklub posiada do wynajęcia powierzchnię hangarową dla samolotów i szybowców. Hangar drewniany, ubezpieczony. Orientacyjne koszty wynajmu: 550 zł brutto/m-c”. To zatem 6600 zł brutto rocznie. 

W ciągu każdych 12 miesięcy naprawy Sokoła wynosiłyby ok. 2 milionów funtów. Wynagrodzenie dla załogi (2 pilotów i 2 osoby obsługujące broń) to rocznie 67 792 funtów. Jednak nie od dziś wiadomo, że wypłaty w Polsce są niższe niż te w Wielkiej Brytanii. Może i u mechanika udałoby się coś zaoszczędzić, jakby się dobrze zagadało.

Sokoła Millenium zobaczymy w filmie o młodym Hanie Solo, którego zagra Alden Ehrenreich. W obsadzie są też Donald Glover - wcieli się w Lando Calrissiana, a także Emilia Clarke, z kolei jako ukochaną Hana Solo zobaczymy Zoe Kravitz, Naomi Scott lub Tessę Thompson.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.