20.06.2017 14:08

Ile śmierci nastąpiło w serii „Szczęki”?

Seria rozpoczęta w 1975 roku przez nieszczególnie znanego wówczas Stevena Spielberga doczekała się ostatecznie czterech odsłon. Do ilu zgonów doszło na ekranie?

Ile śmierci nastąpiło w serii „Szczęki”?
foto: kadr z wideo

Dzieło twórcy „Indiany Jonesa” na zawsze zmieniło obraz popkultury i przy okazji udało mu się uczynić konwencję animal attack opłacalną inwestycją ze strony producentów. „Szczęki” zaistniały pierwotnie w formie drukowanej, jako powieść z 1974 roku autorstwa Petera Benchleya. Postanowiono o realizacji filmu, ale od samego początku towarzyszyły temu problemy.

Przykładowo scenariusz nie był jeszcze gotowy kiedy ruszył już plan zdjęciowy. Film planowano nakręcić w 55 dni, jednak produkcja „Szczęk” bardzo szybko zamieniła się w logistyczny koszmar, zwłaszcza gdy mechaniczny rekin uporczywie odmawiał posłuszeństwa. Podejrzewano, że obraz będzie jednym wielkim niewypałem.

Ostatecznie stało się inaczej. Twórcy przekonali się o tym podczas testowego pokazu w kinie Medallion w Dallas w marcu 1975 roku. Tak Steven Spielberg wspomina tamten czas:

"

Wtedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, że ten rekin jest dobry, cały film jest dobry i że wszystko jest dobre. Publiczność wstawała z siedzeń. Ludziom dwukrotnie popcorn wylatywał z rąk, a ja już myślałem co by tu jeszcze zrobić, żeby wyleciał im trzy razy? "

Tak w telegraficznym skrócie wygląda historia „Szczęk”. A o tym ile osób, i nie tylko, oddało na ekranie życie w walce z żarłaczem ludojadem dowiecie się z poniższego wideo:

Możecie się również dowiedzieć ile osób zabił Han Solo, Kapitan Ameryka, Wolverine oraz John Wick.

Najlepsza część serii to?

Robert Skowronski