12.10.2016 12:38

Inteligentni ludzie oglądają złe filmy

Jesteś bystry, inteligentny, rzucasz cytatami z klasyki literatury, zawsze masz przemyślane zdanie na jakiś temat? To znak, że zapewne oglądasz same złe filmy.

Inteligentni ludzie oglądają złe filmy
foto: materiały prasowe + Dzik Pejnta

Każdy z nas ma na swoim koncie pozycje z serii guilty pleasure, które w całości go urzekły. Jakiś twardziel czasami obejrzy serial dla kobiet, znawca kina artystycznego chwyci za komedię dla nastolatków lub niskobudżetowy horror, którego scenariusz jest dziurawy jak ser. Przynajmniej według badań jest to oznaka bycia inteligentnym.

Wykazał to Keyvan Sarkhosh, filmoznawca wykładający w Instytucie Maxa Plancka w niemieckim Frankfurcie. Przeprowadził on badania dotyczące postrzegania „złego kina” i odkrył, że w przeważającej ilości wypadków fanami takich produkcji są dobrze wykształceni ludzie, którzy takim samym uwielbieniem darzą dzieła uznawane za artystyczne.

Sarkhosh oparł swoje wnioski na grupie 372 ankietowanych o średniej wieku 34,6, którzy wzięli udział w internetowym badaniu. Z tej próby odrzucił głównie studentów i aktywnych uczestników konwentów poświęconych niskobudżetowym filmom działającym także na forach internetowych. Ankietowani zostali poproszeni o wskazanie 20 słów, które kojarzą im się z terminem „śmieciowych filmów”. Musieli także wymienić 10 tytułów mieszczących się w nurcie, a także opisać swoje uczucia, które one wywołały oraz wskazać, w jakich okolicznościach oglądali te filmy.

Oto wyniki jakie udało się uzyskać:

  • 149 osób (43,3%) ma wyższe wykształcenie
  • 110 osób (32,2 %) dostało się na studia 2. stopnia
  • 61 osób (17,8 %) próbowało się dostać na studia 2. stopnia
  • 15 osób (4,4 %) ukończyło obowiązkowy program nauczania
  • 4 (1,2 %) nie ma żadnych dyplomów związanych z edukacją

Najczęściej wymienianym tytułem było „Sharknado”, dla wielu jest to wręcz ikoniczna pozycja w świecie kina klasy B. Ankietowani mówili, że film stanowi dla nich odskocznię od kina głównego nurtu.

Z pełnym wynikiem badań możecie się zapoznać pod TYM LINKIEM, jednak wcześniej będziecie musieli wyłożyć 40 dolarów. Jednak zupełnie za darmo możecie się dowiedzieć, którzy widzowie telewizyjnych produkcji są najatrakcyjniejsi dla płci przeciwnej, czy też które przerwane seriale są najbardziej kultowe. Okazuje się również, że według innych badań oglądanie horrorów spala kalorie.

Jesteście inteligentni? :)

Robert Skowronski