„Iron Man” ma już 10 lat! Z tej okazji Marvel opublikował zakulisowe zdjęcia z planu

Natalia Hluzow
04.05.2018 17:41
Iron Man|undefined Fot. kadr z filmu „Iron Man”

Film Jona Favreau z Robertem Downey'em Jr. debiutującym w roli Tony'ego Starka trafił na ekrany kin w USA już 10 lat temu, 2 maja 2008 roku.

Świętowanie 10 lat MCU nierozłącznie wiąże się z premierą „Iron Mana”, który jako pierwszy przedstawiciel filmowego uniwersum Marvela zadebiutował na publicznych pokazach 2 maja 2008 roku, przecierając szlaki Thorowi, Hulkowi, Kapitanowi Ameryce i całej reszcie Avengerów.

Dziś Iron Man jest jedną z najsłynniejszych postaci w popkulturze, jednak kiedy Robert Downey Jr. po raz pierwszy przywdziewał jego kostium, należał do superherosów najmniej znanych szerokiej publiczności. A jednak fakt, że dzieciaki pokochały figurkę milionera w żelaznym kostiumie, sprawił, że studio zdecydowało się w niego zainwestować. Stworzony w 1963 roku przez Stana Lee, Larry'ego Liebera, Jacka Kirby'ego i Dona Hecka bohater trafił na wielki ekran w 2008 roku rozpoczynając 10 letnią podróż superherosów z komiksów Marvela wprost do serc widzów - godnie zwieńczoną filmem „Avengers: Infinity War”.

Nowe zakulisowe zdjęcia na 10 lat „Iron Mana”

By uczcić 10-lecie tej historycznej chwili, na Twitterze Marvel Studios opublikowano dwa zakulisowe zdjęcia ukazujące prace nad filmem „Iron Man”. Pierwsze przedstawia Roberta Downeya Jr. w roli Tony'ego Starka w prototypie kostiumu Iron Mana, zaś drugie - Gwyneth Paltrow wcielającą się w Pepper Potts oraz Jona Favreau, reżysera i scenarzystę filmu, który zagrał w nim bodyguarda o pseudonimie Happy.

10 lat temu, tego dnia... Rozpoczęło się Filmowe Uniwersum Marvela

„Iron Man” okazał się wielkim przebojem kasowym, przynosząc zyski o wysokości ponad 585 milionów dolarów z kin na całym świecie. Bezsprzecznie był to jeden z powodów, który skłonił Disneya do zainwestowania w Marvel Studios 4 miliardów dolarów i rozpoczęcia wspólnej, superbohaterskiej przygody. Efektem tej niemal 10-letniej współpracy jest 19 filmów MCU, w tym najnowszy - „Avengers: Infinity War” - królujący na ekranach kin od 25 kwietnia 2018.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.