04.05.2018 17:41

„Iron Man” ma już 10 lat! Z tej okazji Marvel opublikował zakulisowe zdjęcia z planu

Film Jona Favreau z Robertem Downey'em Jr. debiutującym w roli Tony'ego Starka trafił na ekrany kin w USA już 10 lat temu, 2 maja 2008 roku.

Iron Man
foto: kadr z filmu „Iron Man”

Świętowanie 10 lat MCU nierozłącznie wiąże się z premierą „Iron Mana”, który jako pierwszy przedstawiciel filmowego uniwersum Marvela zadebiutował na publicznych pokazach 2 maja 2008 roku, przecierając szlaki Thorowi, Hulkowi, Kapitanowi Ameryce i całej reszcie Avengerów.

Dziś Iron Man jest jedną z najsłynniejszych postaci w popkulturze, jednak kiedy Robert Downey Jr. po raz pierwszy przywdziewał jego kostium, należał do superherosów najmniej znanych szerokiej publiczności. A jednak fakt, że dzieciaki pokochały figurkę milionera w żelaznym kostiumie, sprawił, że studio zdecydowało się w niego zainwestować. Stworzony w 1963 roku przez Stana Lee, Larry'ego Liebera, Jacka Kirby'ego i Dona Hecka bohater trafił na wielki ekran w 2008 roku rozpoczynając 10 letnią podróż superherosów z komiksów Marvela wprost do serc widzów - godnie zwieńczoną filmem „Avengers: Infinity War”.

Nowe zakulisowe zdjęcia na 10 lat „Iron Mana”

By uczcić 10-lecie tej historycznej chwili, na Twitterze Marvel Studios opublikowano dwa zakulisowe zdjęcia ukazujące prace nad filmem „Iron Man”. Pierwsze przedstawia Roberta Downeya Jr. w roli Tony'ego Starka w prototypie kostiumu Iron Mana, zaś drugie - Gwyneth Paltrow wcielającą się w Pepper Potts oraz Jona Favreau, reżysera i scenarzystę filmu, który zagrał w nim bodyguarda o pseudonimie Happy.

"

10 lat temu, tego dnia... Rozpoczęło się Filmowe Uniwersum Marvela "

„Iron Man” okazał się wielkim przebojem kasowym, przynosząc zyski o wysokości ponad 585 milionów dolarów z kin na całym świecie. Bezsprzecznie był to jeden z powodów, który skłonił Disneya do zainwestowania w Marvel Studios 4 miliardów dolarów i rozpoczęcia wspólnej, superbohaterskiej przygody. Efektem tej niemal 10-letniej współpracy jest 19 filmów MCU, w tym najnowszy - „Avengers: Infinity War” - królujący na ekranach kin od 25 kwietnia 2018.

Natalia Hluzow
Tagi: Robert Downey Jr. Marvel Marvel Comics Iron Man