09.10.2019 12:08

Iron Man nie zawalczy o Oscara, bo nie chciał tego Robert Downey Jr.

Disney planował zgłoszenie roli Roberta Downeya Jr. w „Avengers: Endgame” do wyścigu po Oscara dla najlepszego aktora. Wytwórnia zrezygnowała, gdyż zaprotestował sam zainteresowany.

Robert Downey Jr.
foto: Invision/Invision/East News

Film „Avengers: Endgame” uważany jest przez większość fanów za godne zwieńczenie sagi o kamieniach nieskończoności, opowiadanej przez ponad 20 obrazów. Dla Disneya to bardzo ważna produkcja, i to nie tylko z względu na niesamowity sukces kasowy i zdobycie tytułu najlepiej zarabiającego filmu w historii.

Wytwórnia chce także docenienia jej dzieła przez krytyków. Filmy o superbohaterach nie cieszą się zazwyczaj zbyt dobrą opinią wśród członków Akademii decydującej o przyznawaniu Oscarów, filmu z MCU mogły więc liczyć co najwyżej na statuetki w kategoriach technicznych, na przykład za najlepsze efekty specjalne.

Disney chce, żeby „Avengers: Endgame” zawalczyło o Oscara w 12 różnych kategoriach. Zabrakło w nich starań o statuetkę dla Roberta Downeya Jr., co było dużą niespodzianką i uznawane było przez wielu obserwatorów za decyzję nie do końca zrozumiałą.

Avengers: Endgame
Avengers: Endgame
Przeczytaj także "Avengers: Endgame" - ruszyła kampania oscarowa filmu Marvela. O jakie nominacje będzie walczył?

Postać Tony’ego Starka jest ulubieńcem widzów, którzy nawet wystosowali petycję o umożliwienie Robertowi Downeyowi Jr. startu w wyścigu o Oscara.

Foto: kadr z filmu "Avengers: Endgame"/ Marvel Studios
Foto: kadr z filmu "Avengers: Endgame"/ Marvel Studios
Przeczytaj także Fani chcą Oscara dla Roberta Downeya Juniora. Powstała petycja

Wygląda jednak na to, że do spełnień marzeń fanów nie dojdzie. Na kandydowanie do Oscara za rolę Tony’ego Starka nie zgodził się bowiem sam aktor.

Robert Downey Jr. nie chce Oscara za rolę Iron Mana

Aktor w rozmowie z Howardem Sternem zdradził, że Disney zamierzał zgłosić go jako kandydata do Oscara za rolę Tony’ego Starka. Była to odpowiedź na stwierdzenie, że branża po prostu nie lubi filmów MCU i dlatego aktorzy w nich grający nie otrzymują nagród.

Stern nawiązywał do wypowiedzi Martina Scorsese, który wcześniej oznajmił, że według niego filmy Marvela nie są „prawdziwym kinem”.

martin scorsese
martin scorsese
Przeczytaj także Martin Scorsese twierdzi, że filmy Marvela nie są kinem

Robert Downey Jr. odparł, że brak nominacji nie wynika tylko z niechęci innych twórców.

"

Cieszę się, że o tym wspomniałeś. Prowadziliśmy rozmowy na temat zgłoszenia mojej kandydatury do Oscara za rolę Tony’ego Starka, ale stwierdziłem „nie róbmy tego”. "

Aktor dodał, że nie spodziewał się nigdy takiej popularności MCU i porównał kinowe uniwersum do hydry, która ma zbyt wiele głów, żeby mogła zostać pokonana. Aktor dał też do zrozumienia, że nie uważa filmów Marvela za filmy zbyt wysokich lotów – być może to właśnie była przyczyna, dla której nie chciał kandydować do Oscara.

Zobacz także: Oscary: Aktorzy, którzy nie mogli lub nie chcieli odebrać statuetki 

Czy Robert Downey Jr. powinien dostać Oscara za rolę Iron Mana?

Tagi: News