J.K. Rowling anty-transpłciową fundamentalistką? Autorka "Harry'ego Pottera" pod ostrzałem krytyki

20.12.2019 11:32
J.K. Rowling anty-transpłciową fundamentalistką? Autorka "Harry'ego Pottera" pod ostrzałem krytyki Fot. ANGELA WEISS/AFP/East News

Autorka "Harry'ego Pottera" zabrała głos w sprawie kobiety oskarżonej o rzucanie transfobicznych komentarzy. Na odpowiedź internautów nie trzeba było długo czekać.

J.K. Rowling zyskała miano jednej z najsłynniejszych współczesnych pisarek. Wszystko za sprawą jej bestsellerowej serii o przygodach młodego czarodzieja. Autorka "Harry'eo Pottera" spotkała się jednak z olbrzymią falą krytyki, gdy publicznie wyraziła poparcie dla kobiety, która została zwolniona z pracy za wygłaszanie transfobicznych komentarzy.

J.K. Rowling anty-transpłciową fundamentalistką?

Maya Forstater to brytyjska badaczka, która pracowała dla londyńskiego oddziału organizacji Centre for Global Development. Firma nie przedłużyła jej kontraktu w wyniku głoszonych przez nią poglądów. Miała ona bowiem twierdzić, że transpłciowe kobiety nie są w stanie zmienić swojej biologicznej płci.

Wierzę, że płeć jest faktem biologicznym i jest niezmienna. Są dwie płcie. Mężczyźni są mężczyznami, a kobiety kobietami. Zmiana płci jest czymś niemożliwym. Jeszcze do niedawna było to rozumiane, jako absolutna podstawa naszego życia.

Przeczytaj także

Mayę Forstater poprała J.K. Rowling. Autorka "Harry'ego Pottera" zamieściła na twitterze wpis, w którym wyraziła oburzenie zaistniałą sytuacją.

Ubieraj się, jak chcesz. Nazywaj siebie, jak Ci się podoba. Sypiaj z każdą osobą, z jaką masz ochotę. Żyj w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Ale zwalniać kobietę z pracy przez stwierdzenie, że płeć jest prawdziwa?

Przeczytaj także

Powyższy wpis spotkał się z natychmiastową reakcją fanów pisarki. Jedna z kobiet wyraziła głębokie rozżalenie, wyznając że jej transpłciowa córka od zawsze była fanką Rowling.

Pęka mi serce, gdy widzę, że zamieszczasz coś, co sugeruje, że dyskryminacja wobec niej [córki - przyp. red.] jest odpowiednim zachowaniem.

J.K. Rowling została nazwana pseudo-feministką i anty-transpłciową fundamentalistką sprzymierzająca się z "antynaukową ideologią". Przewodniczący organizacji Human Rights Campaign zażądał nawet przeprosin. Pisarka, na obecną chwilę, nie zareagowała na krytykę.

Zobacz też: W jednej ze szkolnych bibliotek znaleziono pierwsze wydanie "Harry'ego Pottera". Może być warte ponad 200 tysięcy złotych  

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.