Jackie Chan odbierze Oscara

Robert Skowronski
02.09.2016 12:14
|north Fot. dycj - Imaginechina / FOTOLINK / East News

Mistrz przeciskania się między szczeblami drabiny i innego wykorzystywania elementów przestrzeni wokół siebie w budowaniu choreografii scen walki, został doceniony przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Ogłoszono laureatów honorowych Oscarów 2016, wśród nich znalazł się Jackie Chan mogący pochwalić się występem w ponad setce filmów, a także dorobkiem reżysera, czy scenarzysty. Przypominamy, że nagrody przyznawane są od ośmiu lat niezależnie od głównej ceremonii oscarowej jako Nagrody Gubernatorów. Gala, podczas której Jackie Chan otrzyma statuetkę odbędzie się 12 listopada 2016. 

Jackie Chan działa w przemyśle filmowym od ponad pół wieku. Przełomem w jego karierze okazał się „Wąż i cień orła” z 1978 roku. O nagrodzeniu  azjatyckiego aktora-kaskadera wypowiedziała się Cheryl Boone Isaacs, przewodnicząca Akademii:

Honorowy Oscar został stworzony dla takich artystów, jak Jackie Chan - prawdziwy pionier i legenda w swoim fachu. Mamy zaszczyt uhonorować jego niezwykłe osiągnięcia i cieszymy się na możliwość świętowania razem z nim podczas listopadowej gali.

Kto jeszcze otrzyma Honorowego Oscara?

Anne V. Coates – montażystka, mająca na koncie Oscara z 1963 roku za film „Lawrence z Arabii”. Była też nominowana do nagrody za takie dzieła, jak „Becket”, „Człowiek słoń”, „Na linii ognia”, „Co z oczu, to z serca”.

Lynn Stalmaster – aktor filmowy i teatralny, który w latach 50. XX wieku zaczął zajmować się castingami - robił to przy ponad 500 produkcjach. Współpracował z takimi tuzami, jak m.in.: Jon Voight, Richard Dreyfuss i John Travolta.

Frederick Wiseman – reżyser dokumentów, jeden z największych twórców gatunku. Ma na koncie m.in. dwie nagrody Emmy za „Hospital”, a także Cezara za „Crazy Horse”.

Uważacie, że Jackie Chan zasłużył na nagrodę?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.