16.03.2018 16:00

Jak Godzilla zmieniała się na przestrzeni lat?

Godzilla jest bohaterem filmów od roku 1954. W sieci pojawiło się wideo, które dowodzi, że od tego czasu zmutowany gad znacznie urósł.

Ewolucja Godzilli
foto: YouTube/FilmCore

Coś dla fanów japońskiej odmiany science fiction znanej jako kaijū. Tym terminem nazywa się wszelkie historie o ogromnych potworach, które walczą miedzy sobą i przy okazji niszczą piękne miasta Kraju Kwitnącej Wiśni. Co prawda amerykanie również próbowali swoich sił w kinie kaijū, ale nawet „Pacific Rim” nie może się równać z niekwestionowaną królową potworów - Godzillą. Będąc na kinowym ekranie od przeszło 60 lat i występując w ponad 30 filmach, stwór miał prawo trochę się zmienić. Kanał na YouTube FilmCore postanowił prześledzić ewolucję Godzilli.

Godzilla - jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Twórcy kanału postanowili przyjrzeć się wyglądowi stwora z każdego filmu, w którym się pojawił do roku 2017. W tym celu powstała 4-minutowa animacja, ukazująca kroczące modele 3D potwora oraz statystyki dotyczące wzrostu, długości i wagi. Okazuje się, że z wiekiem Godzilla... rosła. Przekonajcie się sami.

Najmniejsza była Godzilla z debiutu. Miała „jedynie” 50 metrów wzrostu, 122 metry długości oraz 20 tysięcy kilogramów wagi. Mniej więcej ten rozmiar utrzymywał się do lat 80. XX wieku. W filmie z 1984 roku stwór nagle nabrał masy i mierzył 80 metrów wysokości, 190 długości i ważył 50 tysięcy ton. Kolejny skok nastąpił w nowej dekadzie. Godzilla urosła o 10 metrów wzdłuż i wszerz oraz przytyła o 10 tysięcy ton. W amerykańskim filmie z 1998 roku wielkość i wygląd głównej bohaterki drastycznie się zmienił. Godzilla powróciła do wymiarów z debiutu i schudła do 500 ton. Podobnej wielkości była również japońska wersja z lat 2000.

Kolejne wcielenia stwora znowu były wysokie na 100 metrów i o wiele cięższe. Warto zwrócić uwagę na wersję z 2016 roku. Stwór miał 118,5 metra wzrostu, 333 metry długości (co za ogon!), a jego waga przekroczyła 90 tysięcy ton. Jednak zwycięzcą tego zestawienia jest potwór z filmu „Godzilla Earth”. Ostatnia kinowa wersja mierzy aż 318 metrów wzrostu i waży 100 tysięcy ton. Dobrze, że ten potwór to jedynie filmowy wymysł...

Jeśli mało Wam podobnych zestawień, polecamy artykuł o największych potworach w historii filmu (Godzilla też się tam znajduje) oraz największych robotach, które pojawiły się na kinowym ekranie. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Godzilla