Jak Kapitanowi Ameryce udało się przeżyć 70 lat w bryle lodu? Marvel ma naukowe wyjaśnienie
Natalia Hluzow
05.07.2018 12:18
Jak Kapitanowi Ameryce udało się przeżyć 70 lat w bryle lodu? Marvel ma naukowe wyjaśnienie Fot. kadr z filmu "Kapitan Ameryka. Pierwsze Starcie"

Marvel w ramach interaktywnej wystawy Avengers S.T.A.T.I.O.N., sięgając do historii, genetyki i inżynierii, przedstawia naukowe wyjaśnienia niewiarygodnych zdarzeń z MCU. Jednym z ciekawszych jest wytłumaczenie tego, jak Kapitan Ameryka przeżył 70 lat w bryle lodu.

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę (a przynajmniej taką mamy nadzieję), że filmowe uniwersum Marvela to świat zmyślony, w którym dzieją się rzeczy niesamowite i funkcjonują nieco inne prawa niż w rzeczywistości. Póki co nie doświadczyliśmy żadnej inwazji obcych, żaden bóg nie bronił Ziemian wymachując młotem, nie odkryto (jeszcze) złóż vibranium, nie istnieją (chyba) Kamienie Nieskończoności i żaden człowiek nie jest w stanie przemierzać miasta bujając się między budynkami na pajęczej sieci ani polecieć w kosmos ubrany jedynie w superbohaterski kostium. A jednak niektóre pomysły Marvela zdają się być bardziej niewiarygodne niż pozostałe, gdyż dotyczą możliwości ludzkiego ciała. Jednym z nich zdecydowanie jest to, w jaki sposób Kapitan Ameryka przetrwał zamrożony przez 70 lat.

Jak Kapitan Ameryka przeżył w bryle lodu?

Najważniejszą zasadą we wszystkich filmach z pogranicza fantasy i sci-fi nie jest realizm, którego z założenia są pozbawione, lecz prawdopodobieństwo w ramach świata przedstawionego. Dlatego jesteśmy w stanie zaakceptować funkcjonowanie kosmitów, bogów (którzy w ramach MCU są inteligentnymi mieszkańcami innej planety) i ludzi w ramach jednego uniwersum. Przyjmujemy też, że w ramach MCU istnieją tak zaawansowane technologie i wytrzymałe materiały, że wyczyny superherosów są możliwe. Trudno natomiast uwierzyć, że zwykły człowiek – jak Tony Stark czy Bucky – spadając z dużej wysokości nie połamał sobie kręgosłupa. A także w to, że można wpaść do lodowatej wody, zamarznąć na 70 lat i przeżyć. 

Marvel postanowił jednak z pomocą znajdującej się w Las Vegas interaktywnej wystawy Marvel Avengers S.T.A.T.I.O.N. wytłumaczyć naukowo nie tylko fantastyczne odkrycia z filmów MCU, ale także niektóre nieprawdopodobne zjawiska – m.in. to w jaki sposób Steve Rogers przeżył 70 lat pod lodem.

Goście Marvel Avengers S.T.A.T.I.O.N. mogą odwiedzić specjalną sekcję poświęconą Kapitanowi Ameryce, gdzie znajduje się szczegółowe wyjaśnienie tego, co umożliwiło Rogersowi przetrwanie w bryle lodu. Brzmi ono następująco:

Fizyczne badania nad kapitanem Rogersem ujawniły, że po zagęszczeniu, woda w jego krwi nie zamarzła. Badania krwi wykazały, że jego krew zawierała nadmierne ilości glukozy w wyniku przetwarzania przez wątrobę zapasów glikogenu, co obniżało temperaturę krzepnięcia krwi i tworzyło "krioprotektant". Proces ten jest podobny do tego, jaki funkcjonuje u wodnych niedźwiedzi (Tardigrades) oraz leśnych żab, które metabolizują glikogen w ich wątrobach, co pozwala cyrkulować jego obfitym ilościom przez organizm, by zmniejszać skurcze osmotyczne komórek i chronić przed zamarzaniem. Nigdy wcześniej jednak nie zdarzyło się to w przypadku żadnego z ludzi.  

A zatem wszyscy doszukujący się logiki w nierealnych (póki co) pomysłach twórców Marvela, mogą wreszcie spać spokojnie. Wreszcie wyszło na jaw, że Kapitan Ameryka po przeprowadzonym na nim eksperymencie zyskał cechy wodnych niedźwiedzi i leśnych żab i właśnie dlatego przeżył 70 lat w bryle lodu. Proste, prawda?

Ciekawe jakie naukowe wytłumaczenie znajdą spece ze S.T.A.T.I.O.N. na to, co spotkało superherosów w „Avengers: Infinity War” i co czeka ich w „Avengers 4”. Kolejną odsłonę przygód Kapitana Ameryki i spółki, pełną równie niewiarygodnych zdarzeń, jak np. podróże w czasie i wyciąganie ludzi z innego wymiaru, będziemy mogli zobaczyć już w maju 2019 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.