Jak Kapitanowi Ameryce udało się przeżyć 70 lat w bryle lodu? Marvel ma naukowe wyjaśnienie

Natalia Hluzow
05.07.2018 12:18
Kapitan Ameryka|undefined Fot. kadr z filmu "Kapitan Ameryka. Pierwsze Starcie"

Marvel w ramach interaktywnej wystawy Avengers S.T.A.T.I.O.N., sięgając do historii, genetyki i inżynierii, przedstawia naukowe wyjaśnienia niewiarygodnych zdarzeń z MCU. Jednym z ciekawszych jest wytłumaczenie tego, jak Kapitan Ameryka przeżył 70 lat w bryle lodu.

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę (a przynajmniej taką mamy nadzieję), że filmowe uniwersum Marvela to świat zmyślony, w którym dzieją się rzeczy niesamowite i funkcjonują nieco inne prawa niż w rzeczywistości. Póki co nie doświadczyliśmy żadnej inwazji obcych, żaden bóg nie bronił Ziemian wymachując młotem, nie odkryto (jeszcze) złóż vibranium, nie istnieją (chyba) Kamienie Nieskończoności i żaden człowiek nie jest w stanie przemierzać miasta bujając się między budynkami na pajęczej sieci ani polecieć w kosmos ubrany jedynie w superbohaterski kostium. A jednak niektóre pomysły Marvela zdają się być bardziej niewiarygodne niż pozostałe, gdyż dotyczą możliwości ludzkiego ciała. Jednym z nich zdecydowanie jest to, w jaki sposób Kapitan Ameryka przetrwał zamrożony przez 70 lat.

Jak Kapitan Ameryka przeżył w bryle lodu?

Najważniejszą zasadą we wszystkich filmach z pogranicza fantasy i sci-fi nie jest realizm, którego z założenia są pozbawione, lecz prawdopodobieństwo w ramach świata przedstawionego. Dlatego jesteśmy w stanie zaakceptować funkcjonowanie kosmitów, bogów (którzy w ramach MCU są inteligentnymi mieszkańcami innej planety) i ludzi w ramach jednego uniwersum. Przyjmujemy też, że w ramach MCU istnieją tak zaawansowane technologie i wytrzymałe materiały, że wyczyny superherosów są możliwe. Trudno natomiast uwierzyć, że zwykły człowiek – jak Tony Stark czy Bucky – spadając z dużej wysokości nie połamał sobie kręgosłupa. A także w to, że można wpaść do lodowatej wody, zamarznąć na 70 lat i przeżyć. 

Marvel postanowił jednak z pomocą znajdującej się w Las Vegas interaktywnej wystawy Marvel Avengers S.T.A.T.I.O.N. wytłumaczyć naukowo nie tylko fantastyczne odkrycia z filmów MCU, ale także niektóre nieprawdopodobne zjawiska – m.in. to w jaki sposób Steve Rogers przeżył 70 lat pod lodem.

Goście Marvel Avengers S.T.A.T.I.O.N. mogą odwiedzić specjalną sekcję poświęconą Kapitanowi Ameryce, gdzie znajduje się szczegółowe wyjaśnienie tego, co umożliwiło Rogersowi przetrwanie w bryle lodu. Brzmi ono następująco:

Fizyczne badania nad kapitanem Rogersem ujawniły, że po zagęszczeniu, woda w jego krwi nie zamarzła. Badania krwi wykazały, że jego krew zawierała nadmierne ilości glukozy w wyniku przetwarzania przez wątrobę zapasów glikogenu, co obniżało temperaturę krzepnięcia krwi i tworzyło "krioprotektant". Proces ten jest podobny do tego, jaki funkcjonuje u wodnych niedźwiedzi (Tardigrades) oraz leśnych żab, które metabolizują glikogen w ich wątrobach, co pozwala cyrkulować jego obfitym ilościom przez organizm, by zmniejszać skurcze osmotyczne komórek i chronić przed zamarzaniem. Nigdy wcześniej jednak nie zdarzyło się to w przypadku żadnego z ludzi.  

A zatem wszyscy doszukujący się logiki w nierealnych (póki co) pomysłach twórców Marvela, mogą wreszcie spać spokojnie. Wreszcie wyszło na jaw, że Kapitan Ameryka po przeprowadzonym na nim eksperymencie zyskał cechy wodnych niedźwiedzi i leśnych żab i właśnie dlatego przeżył 70 lat w bryle lodu. Proste, prawda?

Ciekawe jakie naukowe wytłumaczenie znajdą spece ze S.T.A.T.I.O.N. na to, co spotkało superherosów w „Avengers: Infinity War” i co czeka ich w „Avengers 4”. Kolejną odsłonę przygód Kapitana Ameryki i spółki, pełną równie niewiarygodnych zdarzeń, jak np. podróże w czasie i wyciąganie ludzi z innego wymiaru, będziemy mogli zobaczyć już w maju 2019 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.