Jak Rozkaz 66 zemścił się na Sithach?

Sergiusz Kurczuk
08.06.2018 13:53
17 (2018) Fot. kadr z komiksu Darth Vader #17 (2018)

W nowym numerze komiksu o Lordzie Vaderze pojawił się wątek ocalałego mistrza Jedi, który użył Rozkazu 66, by wyeliminować ścigających go Sithów.

Marvel Comics na łamach serii „Darth Vader” przybliża fanom „Star Wars” kulisy początków Anakina Skywalkera w roli prawej ręki Imperatora Palaptine'a. Czytelnicy mogą jednocześnie dowiedzieć się, jak dawny kanclerz Republiki budował swoją potęgę, której zwieńczeniem była Gwiazda Śmierci. W kilku ostatnich numerach komiksu Vader został wysłany z misją na planetę Mon Cala, gdzie rozpoczął się bunt. Odkrył, że wśród ludu Mon Calamari ukrywa się mistrz Jedi, który przeżył słynny Rozkaz 66, czyli rzeź zakonu rozpoczętą przez Palapatine'a. Okazuje się, że polecenie działa również przeciwko Sithom. 

Rozkaz 66 jako zemsta na Sithach

Vader wraz z Wielkim Moffem Tarkinem mieli za zadanie zdławić rebelię na oceanicznej planecie. Lord Sith dostał za zadanie schwytać króla Mon Calamari. Vader wyczuł jednak obecność Jedi i wysłał za nim swoich Inkwizytorów. Wspomniany Jedi to Ferren Barr, który zaszył się na Mon Cali wraz z jedyną ocalała uczennicą o imieniu Verla. Inkwizytorzy zapędzili Barra i Verlę w kozi róg. Śmierć wydawała się nie nieunikniona, kiedy mistrz Jedi wpadł na pomysł, jak uciec z pułapki. Wydał wspomagających Inkwizycję klonom Rozkaz 66. 

17 (2018) Fot. foto: kadr z komiksu Darth Vader #17 (2018)
17 (2018) Fot. foto: kadr z komiksu foto: kadr z komiksu Darth Vader #17 (2018)
17 (2018) Fot. foto: kadr z komiksu Darth Vader #17 (2018)

Okazuje się, że klony, które były sprawcami masakry Jedi nie odróżniają zwolenników jasnej i ciemnej strony Mocy. Dzięki umiejętnościom Barra klony oszczędziły jego i jego uczennicę. Zwróciły się przeciwko Inkwizytorom, którzy niegdyś też byli Jedi. Barr i Verla wykorzystali sytuację, by za sprawą Mocy przeskoczyć nad swoimi wrogami i zapuścić się w tunele Mon Cali. Mistrz nakazał swojej uczennicy uciekać z planety i odnaleźć Obi-Wana, Yodę lub Quinlan Vosa, którzy przeżyli wykonanie Rozkazu 66. Sam natomiast postanowił odnaleźć Vadera i stoczyć z nim pojedynek śmierć i życie. 

Jak widać, świat „Gwiezdnych Wojen” wciąż można rozwijać w ciekawy sposób. Mnogość wątków i bohaterów powoduje, że komiksowi, filmowi i serialowi twórcy mają jeszcze duże pole do popisu. Wystarczy przywołać przykład filmu „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”, który opowiada nieznane dotąd losy najsłynniejszego kosmicznego przemytnika we wszechświecie. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.