Jak brzmi Darth Vader z głosem Anakina Skywalkera?

Sergiusz Kurczuk
17.11.2017 12:59
Jak brzmi Darth Vader z głosem Anakina Skywalkera? Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja

W tym wideo Ciemna strona Mocy jest bardzo silna. Jeśli jesteś fanem Dartha Vadera, przygotuj się na prawdziwy koszmar!

Darth Vader słynie z wielu rzeczy - czarnego kostiumu, błyszczącego hełmu, czerwonego miecza świetlnego i tego, że jest ojcem Luke'a Skywalkera i księżniczki Lei. Ale jest jeszcze jeden element, bez którego Darth Vader nie byłby tak dobrze skonstruowaną postacią - jego głos. Chociaż w pierwszej trylogii Lorda Sith grał David Prowse, George'owi Lucasowi nie podobał się głos kulturysty. Z tego powodu postanowił posłużyć się dubbingiem. Początkowo za Vadera miał mówić Orson Welles, ale finalnie stanęło na aktorze Jamesie Earlu Jonesie, który cielił się również w Mufasę w „Królu Lwie”. Dla porównania możecie sprawdzić, jak w polskiej wersji językowej gry „Star Wars Battlefront II” w roli mrocznego Jedi wypadł Mirosław Zbrojewicz.

W drugiej trylogii, w której dowiadujemy się, jak Anakin Skywalker przeszedł na Mroczną stronę Mocy, posępne alter ego chłopaka pojawia się dopiero w „Zemście Sithów”. Hayden Christensen, który zagrał przyszłego ojca Luke'a i Lei niestety nie dysponuje tubalnym głosem Jamesa Earla Jonesa i trudno uwierzyć, że Anakin i Vader to ta sama postać. Twórcy kanału YouTube Auralnauts postanowili zaprezentować, jak wyglądałby klasyczne sceny z Darthem Vaderm z dubbingiem przypominającym głos Haydena Christensena. Efekt jest porażający!

Gdyby maska Vadera uległa awarii podczas jednego z oryginalnych epizodów, lord Sith z osoby wzbudzającej przerażenie w całej galaktyce zmieniłby się w pośmiewisko. Bez głębokiego, władczego głosu Jonesa postać wydaje się... groteskowa. Podobne wrażenie musiał mieć Lucas na planie „Nowej nadziei”. Zresztą sami posłuchajcie, jak Prowse wypadł w roli Vadera.

Jak widać, czasem sama gra głosem potrafi nadać postaci dodatkową głębię i stać się elementem, który widzowie pamiętają przez dekady. Ciekawe, jaki głos daje odkurzacz w kształcie głowy Vadera

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.