Jak powstał miecz świetlny Dartha Vadera? Zagadka w końcu rozwiązana

Sergiusz Kurczuk
06.03.2018 17:52
Darth Vader kontra Obi-Wan Kenobi|undefined Fot. kadr z filmu "Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja"

Darth Vader to jedna z najpopularnieszych postaci z serii „Gwiezdne Wojny”. Wciąż skrywa jednak wiele sekretów. Ostatnio zdradzono, jak powstał miecz świetlny lorda Sith. 

„Gwiezdne Wojny” powstały jeszcze w latach 70. XX wieku. Po premierze oryginalnej trylogii natychmiast pojawiło się wiele suplementów świata stworzonego przez George'a Lucasa w postaci komiksów, książek, gier, a potem nowej trylogii prequeli i seriali animowanych. Przez dekady znawcy uniwersum „Star Wars” zdobyli wiele informacji na temat czołowych i pobocznych mieszkańców odległej galaktyki. Wszystko się z mieniło, kiedy studio Lucasfilm przejęła korporacja mediowa Disneya. Większość elementów, z tak zwanego świata Expanded Universe poszła w zapomnienie wraz ze startem 3. trylogii. Zmieniła się też historia miecza świetlnego Lorda Vadera. Na łamach najnowszej serii komiksowej poświęconej temu bohaterowi, postanowiono przybliżyć, jak ta potężna broń została powołana do życia. 

Miecz świetlny Dartha Vadera - jak powstał?

Każdy fan „Gwiezdnych Wojen” wie, że miecze świetlne napędza energia z kryształów kyber. W Starym Kanonie Jedi pełnili kontrolę nad największymi skupiskami minerałów, więc Sithowie musieli stworzyć syntetyczną wersję kryształów, które potrafiły emitować jedynie czerwoną barwę. W Nowym Kanonie wprowadzono trochę inną, bardziej mroczną genezę koloru ostrzy mieczy sług Ciemnej Strony Mocy. Na łamach powieści „Ahsoka” zaprezentowano proces zwany „krwawieniem”. Kryształy, podobnie jak różdżki w serii „Harry Potter” nawiązują specjalną więź z ich użytkownikiem, niejako wybierając swojego właściciela. „Głos” kryształu jest jednak słyszalny jedynie dla osób stojących po Jasnej stronie Mocy. Sithowie musieli więc odebrać miecz świetlny rycerzowi Jedi - ukraść, lub zabrać ze zwłok pokonanego przeciwnika. Następnie za pomocą technik Ciemnej strony Mocy mieli za zadanie skazić kyber. W wyniku tego procesu kryształ zaczynał „krwawić”, a ostrze miecza przybierało czerwony kolor.

Okładka Darth Vader: Dark Lord of the Sith 12: The Rule of Five, Part II Fot. foto: Darth Vader: Dark Lord of the Sith 12: The Rule of Five, Part II

W 12. numerze 2. części komiksu „Darth Vader: Dark Lord of the Sith”, pojawia się scena, w której widzimy, jak dawny Anakin Skywalker buduje swój słynny oręż. Tuż po przeistoczeniu się w Vadera ojciec Luke'a musiał znaleźć broń godną prawdziwego Lorda Sith. Było to dość trudne zadanie, bo tuż po wykonaniu rozkazu 66 w całej galaktyce ostało się niewielu Jedi. Dawny miecz Anakina został zabrany przez Obi-Wana. Vader spotyka jednak na swojej drodze wojownika imieniem Kirak Infil'a. Pierwsza potyczka kończy się przegraną Sitha, ale Vader postanawia się zemścić. W tym celu grozi pobliskiej wiosce. Jedi ratuje niewinnych ludzi, ale podczas misji Vader kradnie jego miecz świetlny, a następnie zabija rycerza. 

Miecz Kiraka przechodzi proces „krwawienia”, jednak wkrótce ulega zniszczeniu. Dochodzi do tego podczas akcji w pułapce najemników, w którą wpada Vader. Podczas potyczki jeden z łowców nagród odbiera Sithowi miecz. Broń zostaje rozbita na strzępy. Oczywiście Vader z czasem mści się na najemnikach, ale wciąż jest pozbawiony miecza świetlnego. Problem rozwiązuje podróż na Coruscant, gdzie Vader buduje swój ikoniczny miecz znany z pierwszej trylogii, używając kryształu z poprzedniej broni. Nowa rękojeść przypomina oryginalny miecz Anakina, a sam Imperator dochodzi do wniosku, że nowa broń znacznie bardziej pasuje do jego ucznia, niż miecz Kiraka.  

Ile jeszcze tajemnic kluczowych bohaterów „Gwiezdnych Wojen” czeka na ujawnienie? Biorąc pod uwagę politykę Lucasfilm, pewnie sporo. Niedługo przekonamy się, jak wyglądała przeszłość Hana Solo. Spin-off poświęcony młodości przemytnika trafi do kin już 25 maja 2018 roku. Studio zapowiedziało też seriale aktorskie, dziejące się w uniwersum „Star Wars”, w których być może również pojawią się wcześniej nieopisane nigdzie wątki, dotyczące znanych postaci. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.