Jak wygląda „zaginiony” zwiastun „Powrotu Jedi”?

Robert Skowronski
27.05.2016 14:13
Jak wygląda „zaginiony” zwiastun „Powrotu Jedi”? Fot. kadr z wideo

Cofnijmy się do czasów przed premierą „Gwiezdnych wojen: Części VI - Powrotu Jedi”. Jak wyglądał zwiastun dzieła w 1982 roku?

Wymieniony film miał swoją premierę dopiero rok później. Trailer, który przedstawiamy poniżej był wyświetlany wyłącznie w brytyjskich kinach, a jego ukazanie się było związane z ponownym wejściem na ekrany IV i V epizodu gwiezdnej sagi.

Tytuł obrazu w reżyserii Richarda Marquanda opartego na scenariuszu George'a Lucasa i Lawrence'a Kasdana to „Return of the Jedi”, czyli nasz „Powrót Jedi”. Jednak w 1982 roku dzieło nosiło roboczą nazwę „Revenge of the Jedi”, czyli „Zemsta Jedi” - zostało to zmienione przez decyzję Lucasa, który uważał, że brzmi to zbyt „agresywnie”. Pierwotna koncepcja tytułu wróciła dopiero w 2005 roku przy okazji premiery „Zemsty Sithów”.

Z archiwalnego, rzadkiego trailera możemy się dowiedzieć, że początkowo VI część gwiezdnej sagi miała trafić do kin na Boże Narodzenie 1983 roku. Premiera odbyła się jednak w letnim sezonie 1983. Pierwotny termin wejścia na kinowe afisze był planowany przez Lucasfilm i 20th Century Fox jeszcze w 1982. Zakładano, że w Święta do kin uda się więcej osób, dodatkowo miał to być czas już po amerykańskiej premierze, zatem liczono również na wzrost sprzedaży gadżetów związanych z filmem. Ot, taka ciekawostka z przeszłości „Gwiezdnych wojen”.

Zobaczcie, jak 34 lata temu prezentował się zwiastun „Powrotu Jedi”, czy też raczej „Zemsty Jedi”:

Jak widać lata 80. były czasem, kiedy mechanizmy marketingu nie były jeszcze tak rozwinięte i nie pakowano gór pieniędzy w efektowne zwiastuny - przynajmniej w tym konkretnym przypadku.

Obecnie trailer czy teaser złożony z kilku fotosów, to zdecydowanie zbyt mało. Z drugiej strony zapowiedź „Epizodu VIII” również nie odsłania zbyt wiele potęgując aurę tajemnicy wokół projektu. Co innego już materiał promujący „Łotra Jeden”.

Lubicie zaglądać do historii „Gwiezdnych wojen”? Sprawdźcie przesłuchanie Harrisona Forda do roli Hana Solo, PRL-owskie „Wojny gwiazd” oraz zobaczcie 40-letni scenariusz „Nowej nadziei”, który pokazał Peter Mayhew.

Jak Wam się podoba zwiastun „Powrotu Jedi” z 1982 roku?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.