Jak wyglądały pierwsze festiwale filmowe w Cannes?

Robert Skowronski
12.05.2016 17:20
Jak wyglądały pierwsze festiwale filmowe w Cannes? Fot. East News

Rozpoczął się już 69. festiwal filmowy w Cannes, gdzie liczy się nie tylko kino, choć ono przede wszystkim, ale i piękne suknie oraz szykowne smokingi. Jak to wydarzenie wyglądało w swoich początkach?

W 2016 roku na Lazurowym Wybrzeżu w dniach od 11 do 22 maja swoje dzieła zaprezentują m.in. tacy twórcy, jak: Pedro Almodóvar, Xavier Dolan, Jim Jarmusch, Ken Loach, Nicolas Winding Refn, Cristian Mungiu czy Park Chan-Wook. Filmy konkursowe będzie zaś oceniał George Miller. Twórca został pierwszym Australijczykiem, który pojawi się w Cannes w tej roli.

Przez tyle lat istnienia festiwal wyrósł na największe wydarzenie w filmowym świecie, gdzie prezentowane są obrazy z całego świata. Pomimo oficjalnej daty powstania w 1939 roku pierwszy festiwal w Cannes odbył się dopiero po siedmiu latach w 1946. Z kolei główna nagroda, czyli Złota Palma, która nawiązuje do herbu miasta, narodziła się w 1954 roku.

Po dekadzie jej wygląd uległ zmianie, zaś w 1975, aż do dnia dzisiejszego, zadecydowano o tym, aby była przyznawana przez jury w ramach Grand Prix. Złota Palma to wręcz symbol Cannes.

Miały tu miejsce różne mniejsze lub większe sensacje czy skandale. W 1994 roku, gdy Quentin Tarantino odbierał główną nagrodę za „Pulp Fiction” część publiczności go wygwizdała oburzając się, że zgarnął Krzysztofowi Kieślowskiemu laury sprzed nosa. Reżyser na tę sytuację zareagował wyciągnięciem środkowego palca zachowując jednocześnie uśmiech na twarzy. Z kolei Lars con Trier został w 2011 roku wyrzucony z Cannes za swoją kontrowersyjną wypowiedź o nazizmie i Adolfie Hitlerze - po dziś dzień ma tam zakaz wstępu.

Francuski festiwal, na który w maju skierowane są oczy całego świata, to wiele historii i emocji, które zostały zaklęte w starych fotografiach:

Festiwal w Cannes w 2016 roku otworzyła projekcja nowego filmu Woody'ego Allena - „Cafe Society”. W dziele występuje m.in. Jesse Eisenberg i Kristen Stewart. Na ekranie wcielają się w Jamesa i Teresę - zakochanych, którzy opuszczają Nowy Jork lat 30. XX wieku i przenoszą się do Miasta Aniołów. Chłopak nie widzi tego, że jego wybranką zainteresowany jest jego szef Aaron (Steve Carell). To już 49. obraz w karierze Woody'ego Allena.

Jakie znacie historie związane z festiwalem w Cannes?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.