Jak zmieniły się „Gwiezdne wojny” w wersji z 2011?

Robert Skowronski
22.12.2016 13:43
Jak zmieniły się „Gwiezdne wojny” w wersji z 2011? Fot. kadr z wideo

Mimo że „Gwiezdne wojny” liczą sobie wiele dekad, to jednak kolejne wznowienia sagi różniły się od siebie. Jak bardzo?

Porównano ze sobą „Nową nadzieję”, „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi” w oryginalnych wersjach z tymi, które ukazały się na wznowieniu dzieł na Blu-rayu w 2011 roku. Różnice co prawda w większości wypadków są niezwykle subtelne i tylko najtwardsi zapaleńcy są w stanie je wypatrzeć, ale po co trudzić się z wielogodzinnymi analizami porównawczymi, skoro są poniższe filmiki? Warto dodać, że znaczna część poprawek pojawiła się już na edycji z 1997 i była też zawarta w tej z 2004.

Poprawie oczywiście uległa jakość obrazu, ale kosmetycznym zabiegom poddano także pojedyncze sceny. Ba, niektórych z nich nawet nie było obecnych w pierwotnych wersjach, a znalazły się w tej wydanej w 2011. Rzućmy paroma przykładami z  „Nowej nadziei”. Inaczej obecnie wygląda np. pokaz mocy Gwiazdy Śmierci - wybuch planety stał się bardziej efektowny. Zmianie uległy kolory mieczy świetlnych w niektórych scenach, wygląd części pomieszczeń także jest inni, podobnie jak czas trwania niektórych ujęć. Jest tego sporo więcej. Sprawdźcie:

Film z 1980 roku również poddany został retuszowi. Tempo niektórych scen zostało podkręcone, a wersje dodatkowo różnią się między sobą subtelnościami w udźwiękowieniu. Inaczej także brzmi głos Boby Fetta - w 2011 został on poddany przeróbkom nadającym mu efekt stłumienia wynikający z tego, że bohater nosi hełm. W XXI wieku do „Imperium kontratakuje” doszło także kilka nowych sekwencji stworzonych przy wykorzystaniu CGI.

W „Powrocie Jedi” znacznie zmieniono występ Max Rebo, a wiele scen różni się sposobem pracy kamery czy doborem ujęć. Oczywiście dodano także kilka efektów komputerowych dla urozmaicenia tego co się dzieje na ekranie. Dużo bardziej złowrogo wygląda też pustynny Sarlacc, podmieniono również kilka dialogów. Zobaczcie:

Chcecie poznać inne ciekawostki związane z oryginalną sagą „Gwiezdnych wojen”? Możecie się dowiedzieć o romansie Harrisona Forda i Carrie Fisher, zobaczyć zaginiony zwiastun „Powrotu Jedi” czy też przesłuchanie Harrisona Forda do roli Hana Solo.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.