Jakie filmy najchętniej oglądamy w święta? Poznaj tę i inne ciekawostki o świętach w popkulturze

Natalia Hluzow
12.12.2017 15:52
Jakie filmy najchętniej oglądamy w święta? Poznaj tę i inne ciekawostki o świętach w popkulturze Fot. materiały prasowe HRS

Raport „Boże Narodzenie w popkulturze” prezentuje m.in. listę ulubionych świątecznych filmów, datę powstania wizerunku Świętego Mikołaja oraz ceny najdroższych bombek i kartek świątecznych. 

Portal HRS przygotował ciekawe świąteczne zestawienie, z którego m.in. możemy się dowiedzieć, jakie filmy najchętniej oglądamy w święta. Króluje oczywiście niezmordowany „Kevin sam w domu”, bez którego większość Polaków nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. Podobno aż 4 miliony naszych rodaków obejrzało go w Wigilię Bożego Narodzenia 2016. Film zarobił dotychczas 500 milionów dolarów.

Na drugim miejscu za Kevinem uplasowała się brytyjska komedia romantyczna „To właśnie miłość”. Film zarobił dotychczas 257 milionów dolarów i doczekał się licznych naśladowców. Między innymi polskich „Listów do M.”, które znajdują się na 3. miejscu listy ulubionych świątecznych filmów Polaków. Produkcja należy do najchętniej oglądanych i najdłużej wyświetlanych filmów w polskich kinach. Doczekała się też dwóch kontynuacji, z których ostatnia trafiła do kin w listopadzie 2017 roku.

co najchętniej oglądamy w święta Fot. foto: infografika HRS

Ciekawostką jest także to, skąd wziął się współczesny wizerunek Świętego Mikołaja. Niestety dla wszystkich nienawidzących świata Zachodu, jest on młodszy od samego świętego i został stworzony przez Coca-Colę. Po raz pierwszy pojawił się w reklamie napoju w 1931 roku. Jak czytamy na oficjalnej stronie Coca-Coli:

Postać Świętego Mikołaja, jako jowialnego staruszka z siwą brodą w czerwonym stroju, którą dzięki reklamom Coca-Coli zna obecnie prawie cały świat, stworzył dla Coca-Cola amerykański ilustrator, Huddon Sundblom, w 1931 roku.

Świąteczną ciężarówkę Coca-Coli i ikoniczną muzyczkę z reklamy po raz pierwszy zobaczono i usłyszano natomiast w 1995 roku. Podobno powstały tylko 3 takie reklamy w historii. Reszta wykorzystuje tylko fragmenty z oryginalnych wersji:

Skoro już mowa o reklamach, pora na świąteczne wydatki, czyli święta w liczbach. HRS dotarł do informacji wskazujących, ile Polacy wydali na święta w 2016 roku, ile kosztowała najdroższa bombka, a ile najwyżej wylicytowana kartka świąteczna. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie lubi oszczędzać na świętach.

święta w liczbach Fot. foto: infografika HRS

Na koniec – garść świątecznych rekordów, czyli najwyższe choinki, najdłuższe listy do Świętego Mikołaja i największe grono kolędników zaprezentowane poniżej:

świąteczne rekordy Fot. foto: infografika HRS

Masz ochotę na więcej świątecznych ciekawostek? Przeczytaj artykuł o tym, czego najchętniej słuchamy w święta

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.