Jakie są podobieństwa między „Przebudzeniem mocy” a „Nową nadzieją”?

Robert Skowronski
01.04.2016 21:47
Jakie są podobieństwa między „Przebudzeniem mocy” a „Nową nadzieją”? Fot. kadr z wideo

Obraz J.J. Abramsa stanowi wielki ukłon w stronę oryginalnego filmu stworzonego przez George’a Lucasa. Zobaczcie podobieństwa między dziełem z 2015 roku i tym z 1977.

Wysokobudżetowy, epicki hołd – tak najkrócej można scharakteryzować „Przebudzenie mocy”. To nie tylko próba oddania klimatu, jaki towarzyszył pierwszemu filmowi, nie tylko chęć odtworzenia zbiorowej ekstazy jaka panowała po wejściu dzieła do kinowego repertuaru. To także forma fetyszyzacji „Nowej nadziei”.

J.J. Abrams niektóre sceny w swoim obrazie uczynił istną kopią tych z „Epizodu IV”. To żaden zarzut, a raczej ukłon do fanów serii, którzy mogliby mieć obawy, że nowa wersja może być plamą na honorze sagi. Kinofilska uczta, pławienie się w klasyce science fiction.

Zobaczcie jak wyglądają sceny z „Przebudzenia mocy” jawnie nawiązujące do „Nowej nadziei”:

George Lucas kręcąc swoje „Gwiezdne wojny” porzucił eksperymenty formalne, które były charakterystyczne dla science fiction przełomu lat 60. i 70., jak np. „2001: Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka. Stworzył film surowy, ale się opłaciło.

Magia „Gwiezdnych wojen” polegała m.in. na tym, że były w stanie pokazać na ekranie obrazy, jakich dotąd kinomani nie mieli okazji widzieć. Nie dziwi komercyjny sukces dzieła, który sprawił, że twórcy szybko wzięli się za kręcenie kontynuacji i to takiej z niezwykłym rozmachem.

Takowy zaprezentował też J.J. Abrams, a przy „Epizodzie VIII” z pewnością zrobi to też Rian Johnson, o czym możemy zacząć się już powoli przekonywać poprzez zapowiedź dzieła oraz zdjęcia z planu. Do obsady filmu, oprócz aktorów znanych z „Przebudzenia mocy”, dołączyło trzech nowych - Benicio Del Toro, Laura Dern i nieznana szerszej widowni Kelly Marie Tran. Producentami są Kathleen Kennedy i Ram Bergman, a producentami wykonawczymi J.J. Abrams, Jason McGatlin i Tom Karnowski.

Czekamy również na film o młodym Hanie Solo. Obecnie o rolę walczy trójka aktorów - Alden Ehrenreich, Jack Reynor i Taron Egerton. Wcześniej o angaż starał się też Miles Teller, jednak jego kandydatura została odrzucona przez Phila Lorda i Chrisa Millera, twórców obrazu.

Wolicie „Przebudzenie mocy” czy „Nową nadzieję”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.