01.06.2016 14:08

James Wan: Chcę przywrócić szacunek horrorowi

Udostępniony został kolejny materiał dotyczący „Obecności 2”, w którym możemy posłuchać wypowiedzi twórców. Jak James Wan podchodzi do swojego nowego dzieła?

James Wan: Chcę przywrócić szacunek horrorowi
foto: East News

Reżyser uchodzi za jednego z niewielu obecnych odnowicieli skostniałego gatunku jakim jest horror. Twórca zaistniał pierwszą częścią „Piły”, następnie przedstawił „Naznaczonego”, aż wreszcie w świat kina grozy wkroczyła w 2013 roku „Obecność”. Ostatni z wymienionych obrazów doczekał się kontynuacji, o której polscy widzowie będą mogli się przekonać 17 czerwca 2016.

James Wan w swojej twórczości jednocześnie bawi się konwencją kina grozy i oddaje jej hołd. Niejednokrotnie robi ukłon w stronę klasyki, ale też nie popada w schematyczność, która opanowała dzisiejsze dreszczowce. Prawdziwy wyrobnik z klasą w filmowym świecie zdominowanym przez różnej maści demony czy straszydła. Nic dziwnego, że reżyser stawia przed sobą bardzo ambitne zadanie:

"

To co naprawdę chciałbym osiągnąć poprzez „Obecność” jest przywrócenie horrorowi szacunku. Wszystkie wielkie dzieła, jak Egzorcysta są dla nas przykładem. Wszyscy chcemy przedstawić dreszczowiec, który widzowie będą mogli potraktować na poważnie. Bardzo chciałem wykorzystać swój potencjał przy tym projekcie. W horrorze bardzo ważne jest, aby zadbać o postacie. Jeżeli się to zrobi strach wybrzmi dużo potężniej. "

Obsada oraz producenci są pełni podziwu wobec talentu Wana. Vera Farmiga, odtwórczyni roli Lorraine Warren, uważa, że reżyser potrafi przenosić dziecięce koszmary w świat dorosłych strasząc nimi z ekranu. Zdaniem Roba Cowana, producenta „Obecności 2”, rzadko można spotkać filmowca tak dobrze rozumiejącego zasady rządzące się kinem gatunkowym, i który tak świadomie posługuje się kamerą z pieczołowitością planując każde ujęcie.

Wypowiedzi twórców o redefiniowaniu horroru przez Jamesa Wana możecie posłuchać poniżej:

O „Obecności 2” mogliśmy się już przekonać dzięki udostępnionemu zwiastunowi. Zaprezentowany został też materiał przedstawiający ogólny zarys prawdziwych wydarzeń kryjących się za obrazem Jamesa Wana. Sam film przedstawi historię samotnej matki z północnego Londynu wychowującej czwórkę dzieci. Jej 11-letnia córka zostaje opętana przez demoniczne siły. Para badaczy, Ed (Patrick Wilson) i Lorraine (Vera Farmiga) Warren, przybywają na ratunek, aby zmierzyć się z złem.

James Wan jako producent pracuje także nad „Annabelle 2”- reżyserem obrazu jest David F. Sandberg. Będzie to kontynuacja spin-offu „Obecności”, w którym fabuła skupia się na tytułowej lalce o piekielnych mocach. Scenariusz napisze Gary Dauberman, a sama produkcja zadebiutuje 19 maja 2017 roku. Planowana jest także czwarta część „Naznaczonego”, czyli kolejnego przeboju, który na ekrany wprowadził James Wan.

Myślicie, że James Wan przywróci szacunek horrorowi? A może już to zrobił?

Robert Skowronski
Tagi: News Obecność